Sunday, December 28th, 2014

Lucha Report For 8/25/11

2

Written By Kris Zellner

NEWS

Nicho el Millionario officially signed with Perros del Mal yesterday after being suspended for 3 months by AAA and needing to find work. Nicho said that this is a natural fit as he has been close with these guys for almost 20 years and they have the same goal and that is destroying AAA. Nicho said that offering him money didn’t hurt either which he has sorely needed lately and that this is a new era for Perros del Mal because he is going to bring a harder edge that no one else has due to AAA taking away his livelihood.

At the same press conference, Perro Aguayo Jr. threw out a challenge to AAA to have a match where they would put up someone against him where the winner would own both companies. Good luck with that.

Ultimo Guerrero & Volador Jr. both accepted Hector Garza’s challenge to an apuestas match at Arena Mexico but UG wants Atlantis to join the fray making it a 4-man match to which Atlantis said that he doesn’t want to put his mask up in that type of match. The build continues.

RESULTS

EMLL 8/22 – Arena Puebla
1. Espiritu Maligno & Siki Osama beat Asturiano & Black Tiger
2. Fuerza Chicana/Puma King/Tiger defeated Hijo del Enrique Vera/Lestat/Metalico
3. Dark Angel/Goya Kong/Lady Apache beat Amapola/Princesa Blanca/La Seductora
4. Felino/Misterioso II/Olimpico defeated Angel de Oro/Blue Panther/Maximo
5. La Mascara/Shocker/La Sombra beat Atlantis/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero with UG & Atlantis brawling at the end and UG ripping off Atlantis’ mask.

Independent 8/23 – Arena Aficion de Pachuca
1. Angel del Abismo & Kuman beat Acapulco & Angel Solitario
2. Ecliptico & Tiger Lee defeated Dragos & Golden
3. Cerebro Negro & Dr. Cerebro beat Astro de Plata & Astro Rey Jr. in a match where fans threw money in the ring afterwards.
4. Gran Markus Jr. & Super Crazy defeated Exotico & Low Rider in a match featuring weapons.

UPCOMING SHOWS

MEXICO

ALIANZA UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

8/28 – Arena Lopez Mateos
1. Ghost Rider/Rayito Mendoza/Shar Boy vs. Leopardo Negro/Maligno Negro/Principe Zarath
2. Danny Boy/Ronny el Italiano/Sol de Oriente vs. Kilvan/Ronny Ventura/Tormento
3. AULL Lt. Heavyweight Title: Terry Dos Mil (c) vs. Chucho el Roto
4. AULL Heavyweight Title: Mr. Potro (c) vs. Iron Love
5. Los Payasos Tricolor (Coco Amarillo/Coco Azul/Coco Rojo) vs. Fuerza Guerrera/Rocky Santana/Scorpio Jr.

ASISTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

9/1 – Gimnasio Agustin Millan de Toluca (TV taping)
1. Argenis/Atomic Boy/Fenix vs. Dark Dragon/Mortiz/Semental
2. Aero Star/Argos/Relampago vs. La Militia (Decnis/Tito Santana/Super Fly)
3. AAA Tag Titles: Jack Evans & Extreme Tiger (c) vs. Billy el Malo & Escoria
4. Dr. Wagner Jr. vs. Perro Aguayo Jr.
5. Joe Lider/The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros del Mal (Damian 666/Halloween/Nicho el Millionario/X-Fly)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

8/26 – Arena Mexico
1. Camaleon & Hijo del Enrique Vera vs. Apocalipsis & El Bronco
2. Angel Azteca Jr./Angel de Plata/Hombre Bala Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Nitro
3. Dragon Lee/Sangre Azteca/Stuka Jr. vs. Nosferatu/Shigeo Okumura/Virus
4. Lightning Match: Hijo del Fantasma vs. Misterioso II
5. Revancha Match: Los Nuevos Justicieros del Ring (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. Dragon Rojo/Rey Escorpion/Ultimo Guerrero
6. Hector Garza/Shocker/La Sombra vs. La Fuerza TRT (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Hijo del Texano)

8/28 – Arena Coliseo
1. Horus & Trueno vs. Artillero & Zayco
2. Relevos Increibles: Electrico/Mascarita Dorada/Demus 3:16 vs. Astral/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior
3. Fuego/Rey Cometa/Sagrado vs. Hijo del Signo/Hooligan/Loco Max
4. Black Warrior/Brazo de Plata/Valiente vs. Euforia/Vangelis/Nobuo Yoshihashi
5. Blue Panther/La Mascara/Toscano vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

8/28 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Divino vs. Relampago
2. Black Metal & Robin vs. Rey Trueno & Super Comando
3. Goya Kong/Lluvia/Marcela vs. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
4. Caballera contra Caballera: Leono vs. Exterminador
5. Maximo/Shocker/La Sombra vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

8/29 – Arena Puebla
1. Blue Center & Centella de Oro vs. Ares & Centauro de Fuego
2. Starman/Stigma/Super Halcon Jr. vs. Hooligan/King Jaguar/Tiger
3. Metal Blanco/Palacio Negro/Sangre Azteca vs. Euforia/Loco Max/Nosferatu
4. Delta/Guerrero Maya Jr./Hijo del Fantasma vs. Histeria/Olimpico/Psicosis
5. Atlantis/Hector Garza/La Sombra vs. Averno/Hiroshi Tanahashi/Ultimo Guerrero

8/30 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Virgo vs. Metalik
2. Leon Blanco & Malefico vs. Gran Kenut & Rafaga
3. Dark Angel/Goya Kong/Lady Apache vs. Amapola/Kiara/Princesa Sugei
4. CMLL Super Lightweight Title: Virus (c) vs. Stuka Jr.
5. Hijo del Fantasma/Maximo/Toscano vs. Damian el Terrible/Hijo del Texano/Mr. Niebla

8/30 – Arena Mexico
1. Horus & Trueno vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Dalis la Caribena & Marcela vs. Princesa Blanca & La Seductora
3. Angel Azteca Jr./Angel de Plata/Starman vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Nitro
4. Relevos Increibles: Dragon Lee/Shocker/Puma King vs. Rey Cometa/Rey Escorpion/Ultimo Guerrero
5. Angel de Oro/Brazo de Plata/Rush vs. Olimpico/Psicosis/Volador Jr.
6. Rey Bucanero vs. Felino

FUSION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

8/28 – Arena Solidaridad
1. ?
2. ??
3. Metal Blanco/Palacio Negro/Piloto Dos Mil vs. Caifan 69/Chavo Lomeli/Latino
4. Los Diluvios Negros I y II/Silver Star vs. Dr. X-Treme/Nitro/Shigeo Okumura
5. Lightning Match for the Americas Heavyweight Title: Espartaco (c) vs. Negro Navarro
6. Mascara Dorada/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero vs. Histeria/Olimpico/Psicosis

INDEPENDENT

8/27 – Arena Neza
1. ?
2. Mascarita Divina/Mascarita Sagrada/La Parkita vs. Mini Psycho Circus (Mini Monster Clown/Mini Murder Clown/Mini Psycho Clown)
3. Hermano Muerte II/Micke Segura/Turbo vs. Apolo Estrada Jr./Black Thunder/Hijo del Diablo
4. Neza Kid/Octagon/Skayde vs. Carta Brava Jr./Dr. Cerebro/Super Fly
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Pirata Morgan/Barba Roja/Pirata Morgan Jr.

8/28 – Arena Aragon
1. ?
2. ??
3. Tables/Ladders/Chairs Match: Black Fire vs. Heavy Boy vs. Konami vs. Low Rider vs. Peligro vs. Pesadilla vs. Samuray del Sol
4. Daga/Juventud Guerrera/Zumbi vs. Eterno/Halloween/Super Crazy

8/28 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Drigger & Golden Cat vs. Lobo Escarlata & Lobo Escarlata Jr.
2. Estrella Blanca Jr./Hijo de Climax/Hijo del Estrella Blanca vs. Chicago Rush/Huizar/Maverick
3. Ares/Arlequin/Arlequin Negro vs. Forastero/Impulso/Wotam
4. Demonio Baltazar & Jeque vs. Black Jaguar & Cyborg
5. Angelico/Justiciero/Magnifico vs. Daga/Dr. Cerebro/Eterno

8/28 – Arena Pavilion del Norte de Saltillo
1. ?
2. ??
3. Zorro Plateado Tribute Match: Metal Blanco/Zorro Plateado II/Zorro Plateado Jr. vs. Chavo Lomeli/Latino/Shigeo Okumura
4. Mascara Dorada/Palacio Negro/Piloto Dos Mil vs. Dr. X-Treme/Espartaco/Nitro
5. Negro Navarro/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero vs. Histeria/Olimpico/Psicosis

8/28 – Arena San Juan Pantitlan
1. Chango Ska & Shark Boy vs. Hitman & Maligno Negro
2. Apolo Guerrero/Payaso Loco/Sonik vs. Exodo/Fuego Infernal/Pequeno Martinez
3. Maximito & Pequeno Halcon vs. Mini Head Hunter I & Mini Monsther
4. Dinamico II & Tauro de Creta vs. Los Hermanos Muerte II y III
5. Metalico/Starman/Trueno vs. American Killer/Imbo/Warrior Stell

8/28 – Arena 2 de Junio de Ciudad Neza
1. Magnetito/Sky Fly/Super Pollito vs. Codigo Negro/Experma/Laser
2. Boro/Mensajero Nocturno/Shadow vs. Black Twister/Cobalto/Vertigo Negro
3. Andy Boy/Desconcido/Mascara Plateada Jr./MS 1/2 vs. Black Tonder I/Black Tonder Jr./Guerrero Mixteco II/Macho Cabrio
4. Capitan Humo vs. Percertor
5. Moria/Pequeno Valiente/Seiya vs. Belial/Pavor/Venganza Negra
6. Comando Fantasma/Lufi de Han Koo/Rey Azteca/Soldado del Futuro/Triton vs. Alacran Plateado/Danza de Nube/Guerrero Mixteco I/Orion/Venganza India
7. Hombre Bala Jr./Sagrado/Super Halcon Jr. vs. Black Warrior/Guerrero Mixteco Jr./Hijo del Signo

9/3 – Gimnasio Municipal Luis L. Vargas de Gomez Palacio
1. ?
2. ??
3. ???
4. Brillante/Diamante/Zafiro vs. Caballero Halcon/Chamaco Trevino/Psycho
5. La Mascara & La Sombra vs. Averno & Dragon Rojo

9/4 – Arena Azteca Budokan de Neza
1. ?
2. ??
3. Los Hermanas Moreno (Cinthia/Esther/Rossy) vs. La Hechicera/Sexy Star/Vanely
4. Extreme Tiger/Tony Rivera/Super Nova/Zumbi vs. Heddi Karaoui/Puma/Ozz/Zumbido
5. Dr. Wagner Jr./Dr. Wagner III/Oriental vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

9/5 – Domo de la Feria de Leon
1. ?
2. ??
3. Mascarita Sagrada & Octagoncito vs. Bracito de Oro & Bracito de Plata
4. Hijo del Huracan Ramirez/Huracan Ramirez Jr./Mascara Sagrada vs. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr.
5. Brazo de Plata/Hector Garza/La Sombra vs. Atlantis/Rey Bucanero/Volador Jr.

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

9/3 – Arena IWL de Tultitlan
1. ?
2. ??
3. ???
4. Heddi Karaoui vs. Naruto
5. 3 Way Dance: Angelico vs. Freelance vs. Cerebro Negro
6. Cerebro Maligno/Epitafio/Fantasma de la Opera/Sepulturero vs. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett/Perico)
7. Relevos Increibles: Daga & Micke Segura vs. Tony Rivera & Zumbido
8. Tables Match – SR: Dr. X-Treme: Super Crazy vs. Juventud Guerrera

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

8/28 – Arena Naucalpan
1. ?
2. ??
3. Centurion/Hammer/Multifacetico vs. Los Gringos VIP (Avisman/Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo)
4. Super Libre: Los Revolucionarios (Dinamic Black/Golden Magic/Veneno) vs. La Militia (Decnis/Tito Santana/Super Fly)
5. Steel Cage of Death por las Mascaras/Caballeras/Campeonatos: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Nuevos Temerarios (Black Terry/Durok/Machin) vs. La Dinastia Mendoza (Ray Mendoza Jr./Kortiz/Villano IV) vs. Los Perros del Mal (Damian 666/Bestia 666/X-Fly)

9/4 – Arena Naucalpan (Dos Caras 40th Anniversary Show)
1. Dinamico II & Dragon Chino vs. Ray Richard & Super Brazo
2. Danny Boy & La Flecha vs. Los Mohicanos I y II
3. Black Shadow Jr. & Hijo del Huracan Ramirez vs. Memo Arenas & Ricky Boy
4. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) vs. El Triangulo de la Muerte (Cuchillo/Kahoz/Rambo)
5. Rudy Reyna Retirement Match: El Falcon/El Halcon ’78/Solar I vs. Los Exoticos (May Flowers/Pimpinela Escarlata/Rudy Reyna)
6. Dos Caras/Mil Mascaras/Sicodelico vs. Los Villanos (III/IV/V)

LUCHA LIBRE AZTECA

9/25 – Gimnasio Nuevo Leon
1. ?
2. ??
3. Blue Panther/Brazo de Plata/Maximo vs. La Fuerza TRT (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Hijo del Texano)
4. Hector Garza & Misterioso II vs. Mr. Aguila & Olimpico
5. 3 Way Dance por el Campeonato Azteca: La Sombra (c) vs. La Mascara vs. Volador Jr.

LUCHA POP

8/27 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. 3 Way Dance: Tribal & Lily Fighter vs. Mamba & Ashley vs. Terremoto Negro & Shitara
3. Angelico vs. Gran Apache
4. 3 Way #1 Contender Match for the POP Femenil Title: Vanely vs. Yuki Star vs. Chica Tormenta
5. Zumbi vs. Mr. Potro
6. 3 Way Dance por el POP Femenil Title: La Vaquerita (c) vs. Keira vs. Lolita
7. Black Terry & Negro Navarro vs. Las Traumas I y II
8. Extreme Tiger & Fenix vs. Dark Dragon & Samuray del Sol

MONTERREY

8/28 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Ciclon vs. Rey Gladiador
2. Muerte Guerrera vs. Babe Power
3. The Beast/Hijo del Mongol Chino/Pancho Tequila vs. The Angel/Rey Dragon/Rey Imagen
4. Big Neurosis/Golden Boy/Simbolo Dos Mil vs. Angel Dorado Jr./Gato Fantasma/Silencio
5. Hijo del Anibal/Hijo del Ninja/Mascara Purpura vs. Antifaz del Norte/Hator/Heddi Karaoui

9/2 – Arena Solidaridad
1. Angel Espacial/Quinto Misterio/Super Cometa vs. Los Gemelos Muerte I y II/Principe Galileo
2. Halcon Peregrino/Rey Imagen/Sky vs. Black Poison/Dranser/Scravos
3. Angel Dorado Jr./Gato Fantasma/Hijo del Ninja vs. Golden Boy/Lover Boy/Simbolo Dos Mil
4. Caifan 69/Hator/Silver Star vs. Monje Negro I/Pierko el Boriqua/Vaquero Romo
5. L.A. Par-K & Hijo del L.A. Par-K vs. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III

PERROS DEL MAL

9/8 – Salon Ivory de Zaragoza
1. ?
2. ??
3. PdM Minis Title: Celestial (c) vs. Mini Mr. Aguila
4. PdM Lt. Heavyweight Title: Zumbi (c) vs. Bestia 666
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros del Mal (Damian 666/Halloween/X-Fly)

9/10 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. ??
3. ???
4. 3 Way Dance: Aero Boy vs. Bestia 666 vs. Violento Jack
5. Tony Rivera & Super Nova vs. Dr. X-Treme & Veneno
6. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)/Zumbi vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween/X-Fly)

PROMOCIONES FB

8/28 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. ??
3. ???
4. Kempo Dragon/Mario Mora/Relampago vs. Angel Blanco Jr./Cien Caras Jr./Mascara Ano Dos Mil Jr.
5. Hijo del Rey Misterio/Hijo del Santo/Huracan Ramirez vs. Fuerza Guerrera/L.A. Par-K/Cassandro

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

PROMOCIONES FELIX

9/23 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Angel Metalico/Venum Black/X-Torm vs. Los Chicos Yeye (Cinico/Viento/Zarco)
4. Bestia 666/Leatherface/X-Fly vs. Diamantina/Hijo del Rey Misterio/Rubi Gardenia
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween)

*Credit to Alexis Salazar, Arturo Cruz, FULL, Gerardo Arancivia, Loaiza, PdM

Be Sociable, Share!

    Comments

    2 Responses to “Lucha Report For 8/25/11”
    1. HooksMalone says:

      It’s ironic that Nicho ‘El Millionario’ needs money.

    Trackbacks

    Check out what others are saying about this post...
    1. […] has KrisZ’s news update and this week’s Ras de […]



    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube