Friday, August 29th, 2014

Lucha Report For 7/19/11

2

Written By Kris Zellner

RESULTS

EMLL 7/17 – Arena Coliseo
1. Torneo Arkangel: Starman eliminated Flamita to win. Other participants: Principe Azteca/Yago/Freesbee/Canelo Casas/Cocolores/Trox/Ultimo Samurai/Warrior Steel/Robin/Trueno/Kato/Bobby Zavala/Camaleon/Halcon Magico/
2. Dalis la Caribena & Lady Afrodita beat La Comandante & Mima Shimoda
3. Torneo Cibernetico: Dr. X eliminated Cancerbero to win. Order of Elimination: Nobuo Yoshihashi/Virus/Hooligan/Polvora/Loco Max/Raziel/Nitro/Euforia/Cancerbero
4. Arkangel de la Muerte 25th Anniversary Match: Arkangel de la Muerte/Ephesto/Shigeo Okumura defeated Mr. Cacao/Stuka Jr./Valiente with Arkangel going over Cacao.
5. Delta (subbing for Toscano)/La Mascara/La Sombra beat Atlantis/Mephisto/Volador Jr. by DQ when Mephisto fouled Mascara.

EMLL 7/19 – Arena Mexico
1. Camorra & Disturbio beat Soberano & Trueno
2. Angel Azteca Jr./Angel de Plata/Hombre Bala Jr. defeated Puma King/Tiger/Bobby Zavala
3. Los Cancerberos del Infierno (Euforia/Raziel/Virus) beat Pegasso/Rey Cometa/Starman
4. Lightning Match: Fuego defeated Dr. X by DQ when Arkangel de la Muerte attacked Fuego.
5. Blue Panther/Sangre Azteca/Valiente beat Misterioso II/Shigeo Okumura/Polvora
6. Mr. Aguila/Alebrije/Psicosis defeated Angel de Oro/Mascara Dorada/La Sombra when Psicosis fouled Sombra behind the ref’s back.

Photos Coourtesy of CMLL.com:

Lucha POP 7/17 – Arena Lopez Mateos
1. Scramble Match por el POP Femenil Title: Vaquerita beat Keira to win. Order of Elimination: Lily Fighter/Shitara/Ashley/Vanely/Yuki Star
2. Alex Guajardo & Impulso defeated Terremoto & Wotan
3. Zumbi battled Ultimo Gladiador to a double pinfall after a UG superplex.
4. Dance Boy & Tribal beat Celestial & Toxico
5. Angelico & Fenix defeated Dark Dragon & Shiima Xion
6. Joe Lider beat Extreme Tiger in a match with thumbtacks and glass being used.

Promociones Munoz 7/17 – Auditorio Miguel Barragan (17th Anniversary Show)
1. ?
2. Gran Apache/Halcon ’78 Jr./Oro Azul defeated Bogar/Conde Bartock/Mensajero
3. Fabi Apache/Octagoncito/Pimpinela Escarlata beat Sexy Star/Mini Charly Manson/Sexy Salazar
4. Monster Clown/Murder Clown/Pimpinela Escarlata (subbing for Psycho Clown who was attacked and injured by The Black Family) defeated The Black Family (Cuervo/Espiritu/Ozz) – Jose Munoz the promoter demanded that the match continue even with the injury so TBF attacked him until Pimpi made the save and entered the match.
5. Drago/El Mesias/La Parka Jr. beat Charly Manson/Cibernetico/Zorro when Zorro who had issues with his partners of course nailed Ciber with the kendo stick and placed Parka on top for the win.

UNITED STATES

Todos x Todos 7/16 – Plaza Mexico in San Antonio, Texas
1. Centella de Oro & Eros beat Angel Especial & Comando del Averno
2. Estrella Universal & Universitario defeated Chief Batu & Karla Maria
3. Mr. ATL & Wings beat Dark Energy & Drukus
4. Lucifer & Piloto Suicida defeated Sicodelico Jr. & Silver Star
5. Hijo del Santo & Rayo de Jalisco Jr. beat Angel Blanco Jr. & Hijo del Solitario

UPCOMING SHOWS

MEXICO

ASISTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

7/24 – Instalaciones de la Feria de Tulancingo (TV taping)
1. Mascarita Sagrada & La Parkita vs. Mini Chessman & Mini Psicosis
2. Argos & Lolita vs. Tito Santana & Sexy Star
3. Drago/Extreme Tiger/Joe Lider vs. Chessman/Decnis/Super Fly
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Bizarros (Charly Manson/Cibernetico/Escoria)
5. Dr. Wagner Jr./Electroshock/Heavy Metal vs. L.A. Par-K/Silver Kain/Ultimo Gladiador

7/31 – Plaza de Toros Nuevo Progresso de Guadalajara (Verano de Escandalo)
1. ?
2. ??
3. Drago/Electroshock/Heavy Metal vs. Samoa Joe/Silver Kain/Ultimo Gladiador
4. El Inframundo (Cuervo/Espiritu/Ozz/La Parka Jr.) vs. Los Bizarros (Charly Manson/Cibernetico/Escoria/Tabu)
5. 4 Way Monsters Ball Match for the AAA Cruiserweight Title: Extreme Tiger (c) vs. Joe Lider vs. Abyss vs. Chessman
6. 3 Way Dance for the AAA Mega Heavyweight Title: Jeff Jarrett (c) vs. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K
7. Steel Cage Match where the last man eliminated will be shaved or unmasked: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros del Mal (Damian 666/Halloween/X-Fly)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

7/22 – Arena Mexico
1. Hijo de Enrique Vera & Horus vs. El Bronco & Inquisidor
2. Bam Bam/Mascarita Dorada/Mini Fantasy vs. Demus 3:16/Pequeno Olimpico/Pierrothito
3. Estrellita/Goya Kong/Marcela vs. Amapola/Princesa Sugei/Tiffany
4. Lighting Match: Palacio Negro vs. Cancerbero
5. Hijo del Fantasma/La Mascara/Rush vs. Averno/Damian el Terrible/Hijo del Texano
6. Atlantis/Hector Garza/Ultimo Guerrero vs. Tetsuya Naito/Negro Casas/Mr. Niebla

7/24 – Arena Coliseo
1. Bengala & Freesbee vs. Ramstein & Zayco
2. Camaleon/Leono/Molotov vs. Apocalipsis/El Bronco/Loco Max
3. Dalis la Caribena/Lluvia/Luna Magica vs. La Comandante/Princesa Blanca/Mima Shimoda
4. Black Warrior/Metro/Sagrado vs. Damian el Terrible/Hijo del Texano/Shigeo Okumura
5. Blue Panther/Brazo de Plata/Shocker vs. Mr. Aguila/Hector Garza/Psicosis

7/24 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Meteoro vs. Relampago
2. Robin & Virgo vs. Angel del Mal & Bobby Zavala
3. Palacio Negro & Sensei vs. Mr. Trueno & Rey Trueno
4. Mascarita Dorada/Shockercito/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Pequeno Violencia/Pierrothito
5. La Generacion Dorada (La Mascara/Mascara Dorada/La Sombra) vs. Atlantis/Dragon Rojo/Mr. Niebla

7/25 – Arena Puebla
1. Black Tiger & Black Tiger Jr. vs. Akron & Sauron
2. Soberano/Stigma/Super Halcon Jr. vs. Espiritu Maligno/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Angel de Plata/Palacio Negro/Sangre Azteca vs. Arkangel de la Muerte/Cancerbero/Raziel
4. Hijo del Fantasma/Rush/Valiente vs. Tetsuya Naito/Shigeo Okumura/Nobuo Yoshihashi
5. Brazo de Plata/La Mascara/Shocker vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)/Volador Jr.

GLOBAL PROMOCIONES

7/22 – Parque Revolucion de Culiacan
1. ?
2. ??
3. Kempo Dragon/Psiclope/Relampago vs. Mario Mora/Monster Truck/Vampiro Infernal
4. Fabi Apache & Pimpinela Escarlata vs. Sexy Star & Polvo de Estrellas
5. El Inframundo (Drago/El Mesias/La Parka Jr.) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

INDEPENDENT

7/22 – Instalaciones de la Feria de Parrala
1. ?
2. ??
3. ???
4. Dr. Wagner Jr. & Extreme Tiger vs. Chessman & Silver Kain

7/24 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Morvius & Ultimo Vampiro Jr. vs. Aguila Imperial & Nekir
2. Aramis & Kalibus vs. Dragon Negro & Gander
3. Sangre Imperial/Vampiro XD/Ztizan vs. Ares/Dragos/Forastero
4. Black Jaguar vs. Demonio Baltazar
5. Justiciero/Las Traumas I y II vs. Apolo Estrada Jr./Cyborg/Kripta

7/27 – Centro de Convencioens de Oaxaca
1. ?
2. ??
3. Dalis la Caribena & Lluvia vs. Amapola & Princesa Sugei
4. Angel de Oro/Endeavor/Maximo vs. Challenger Jr./Hijo del Texano/Polvora
5. La Mascara & La Sombra vs. Averno & Ultimo Guerrero

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

7/21 – Arena Naucalpan
1. Dragon Fly & Triton vs. Imposible & Muerte Infernal
2. Bugambilla del Norte/Dinamic Black/Miss Gaviota vs. Carta Brava Jr./Keshin Black/Polifacetico
3. Angelico/Dr. Wagner III/Multifacetico vs. Hijo del L.A. Par-K/911/Shiima Xion
4. Los Piratas (Pirata Morgan/Barba Roja/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr.) vs. Los Perros del Mal (Damian 666/Bestia 666/Halloween/X-Fly)

7/24 – Arena Naucalpan
1. Rolling Boy & Saruman vs. Alan Extreme & Imposible
2. Bugambilla del Norte/Dragon Fly/Triton vs. Carta Brava Jr./King Drako/Polifacetico
3. Argos/Black Terry/Bobby Lee Jr. vs. AK-47/Dr. Cerebro/Fierro
4. Los Revolucionarios (Dinamic Black/Golden Magic/Veneno) vs. Los Gringos VIP (Avisman/Hijo del Diablo/Kid USA)
5. Angelico/Dr. Wagner III/Multifacetico vs. Hijo del L.A. Par-K/911/Shiima Xion

LUCHA LIBRE EXPO

7/23 – Centro Banamex del Distrito Federal (IWRG)
1. Torneo Cibernetico por la Copa High Power – Participants: Alan Extreme/Centurion/Dragon Fly/Hijo del Fresero/Rolling Boy/Saruman/Tonatiuh/Triton/Beta/Bizarro/Black Lancer/Kortiz/Maquina Infernal/Negro Casasola/Taurus/Templario
2. Bobby Lee Jr./Dinamic Black/Golden Magic vs. Carta Brava Jr./Comando Negro/Eterno
3. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. Los Gringos VIP (Avisman/Hijo del Diablo/Kid USA)
4. Black Terry & Solar I vs. Negro Navarro & Pirata Morgan
5. Dr. Wagner III/Trauma I/Ultraman Jr. vs. Hijo del L.A. Par-K/Hijo del Pirata Morgan/Mascara Ano Dos Mil Jr.
6. IWRG Intercontinental Heavyweight Title: Silver Kain (c) vs. Electroshock

7/23 – Centro Banamex del Distrito Federal (EMLL)
1. Electrico/Mascarita Dorada/Shockercito vs. Demus 3:16/Nitrito/Pierrothito
2. Goya Kong/Lluvia/Silueta vs. Amapola/Estrellita/Tiffany
3. Delta/Metal Blanco/Palacio Negro vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Euforia/Raziel)
4. Felino/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto) vs. Alebrije/Olimpico/Psicosis
5. Relevos Increibles: Atlantis/Guerrero Maya Jr./Shocker vs. Angel de Oro/Dragon Rojo/Ultimo Guerrero

7/24 – Centro Banamex del Distrito Federal (AAA)
1. Mascarita Divina & Octagoncito vs. Mini Charly Manson & Mini Chessman
2. Fabi y Mari Apache/Pimpinela Escarlata vs. Cinthia y Esther Moreno/Polvo de Estrellas
3. Argenis/Atomic Boy/Fenix vs. El Brazo/Dark Dragon/Violento Jack
4. Elegido/Laredo Kid/Sugi San vs. Nicho el Millionario/Ronin/Tigre Cota
5. El Mesias/Octagon/La Parka Jr. vs. Alan y Chris Stone/Zorro

7/24 – Centro Banamex del Distrito Federal (Perros del Mal)
1. Dinastia/Hagen/Konami vs. Drastick Boy/Ek-Balam/Low Rider
2. NWA Lightweight Title: Turbo (c) vs. Black Thunder
3. 4 Way Dance por el PdM Minis Title: Celestial vs. Cosmico vs. Mini Mr. Aguila vs. Mini Talisman
4. 6 Way Dance por el PdM Lt. Heavyweight Title: Hijo del L.A. Par-K vs. Tony Rivera vs. Zumbi vs. Bestia 666 vs. Pesadilla vs. Ragde
5. Mexican National Heavyweight Title: X-Fly (c) vs. Super Crazy
6. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween) vs. Blue Demon Jr./L.A. Par-K/Cassandro

PROMOCIONES CANTU

7/18 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. La Hiedra & Lolita vs. La Hechicera & Sexy Star
3. El Brazo/Perseus/Sangre Chicana Jr. vs. La Miltia (Decnis/Tito Santana/Tigre Cota)
4. Argenis/Argos/Silencio vs. Los Magnificos (Hombre sin Miedo/Rio Bravo/Sobredosis)
5. Drago/Laredo Kid/La Parka Jr. vs. Los Bizarros (Cibernetico/Escoria/Tabu)

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

7/29 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Camaleon de Oro & Tury Gonzalez vs. Camaleon Negro & Memo Velasquez
4. Kung Fu Panda/Spyder Black/Transformer vs. Los Locos del Ring (Arandu/Star Boy/TJ Boy)
5. Canek/Super Astro/Villano III vs. Ray Mendoza Jr./Pirata Morgan/Sangre Chicana

PROMOCIONES ZATARAIN

7/22 – Deportivo Corona de La Paz
1. ?
2. Por la Trofeo Zatarain: Winners vs. Animaniac
3. Hijo del Sol/Kid Music/Rosabel vs. Comandante Anticristo/Sangre Maligna/Ventarron King
4. Cuervo & Ozz vs. Cibernetico & Escoria

UNITED STATES

FUERZA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

7/23 – Clara Sportsplex in Cudahy, California
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Santo & Solar I vs. Hijo del Rey Misterio & Super Kendo

*Credit to AAA, Alexis Salazar, Eduardo Reyes, EMLL, Goodhelmet, IWRG, Juan Antonio Lee, LLE, Luchas 2000

Be Sociable, Share!

    Comments

    2 Responses to “Lucha Report For 7/19/11”

    Trackbacks

    Check out what others are saying about this post...
    1. [...] via KrisZ. Dorian’s said this will be a TV show, and not a [...]

    2. [...] Psycho Clown injured? At the spot show in SLP this past Sunday, he was attacked before the match and replaced. The Perros are advertising a show on 08/06, where Zumbi is oddly in Psycho Clown’s spot. [...]



    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube