Friday, August 1st, 2014

Lucha Report For 9/20/10

1

Written By Kris Zellner

RESULTS

wagner-campeon-premierAAA 9/19 – Centro Civico de Ecatepec (TV taping)
1. Cinthia y Esther Moreno beat Jennifer Blake & Sexy Star

AAA President Joaquin Roldan came out with the AAA Army after the match with La Parka Jr. making the announcement that Octagon was found in an alley earlier that day bathed in blood and that a large men dressed in leather was seen leaving the scene on a motorcycle and he looked like Cibernetico. Parka then said that he thinks it was Ciber and he said how is he going to tell his son that his godfather is a damn traitor. Dorian Roldan & Konnan came out after this and said that Cibernetico is indeed aligned with them and would make it known to the world on 10/1 at the Heroes Inmortales show in Ciudad Madero.

2. Billy Boy/Decnis/Tigre Cota defeated El Brazo/Crazy Boy/Gato Eveready
3. Alan y Chris Stone beat Aero Star & Laredo Kid
4. Heavy Metal/El Mesias/La Parka Jr. (subbing for Octagon) defeated Electroshock/Hernandez/Zorro and after the match Mesias got on the mic and said that he would destroy Perro Aguayo Jr. on 10/1 along with Cibernetico if he is in fact aligned with La Sociedad. Parka agreed as well.
5. Handicap Match: Silver Kain & Ultimo Gladiador beat Joe Lider because of Nicho’s injury at the last taping on 9/14. Konnan & La Militia then ran out and tried to give Lider the Drano treatment like they did Nicho but Nicho who was wearing a bathrobe then showed up to make the save. Konnan then challenged the Hermandad to a hardcore match against Damian 666 & Halloween on 10/1 and they accepted.
6. Dr. Wagner Jr./Jack Evans/Extreme Tiger defeated L.A. Par-K/Mexico’s Most Wanted (Damian 666 y Halloween) after Tiger kicked a shovel in Halloween’s face then gave him a 450 splash. Doc & Par-K then traded mask match challenges afterwards.

DTU 9/18 – Arena 11 de Julio de Pachuca
1. Ludark Shaitan & Muerte Bucanera beat Tacubo & Sexy Lady
2. 3 Way Dance: Tribal defeated Flamita & Hormiga
3. Las Traumas I y II beat Daga & Eterno
4. 3 Way Death Match: Psicosis III defeated Ciclope & Paranoico
5. 5 Way Dance: Extreme Tiger beat Aereo Boy/Crazy Boy/Joe Lider/Violento Jack

EMLL 9/19 – Arena Coliseo
1. Apocalipsis & Zayco beat Bengala & Principe
2. Metalico/Molotov/Sensei defeated Durango Kid/Escorpion/Inquisidor
3. Mascarita Dorada/Shockercito/Ultimo Dragoncito beat Nitrito/Pequeno Warrior/Pierrothito
4. Misterioso II/Polvora/Sangre Azteca defeated Delta/Diamante/Valiente
5. Brazo de Plata/”Strongman” Jon Anderson/Toscano beat La Peste Negra (Negro Casas/Mr. Niebla/Rey Bucanero) by DQ

EMLL 9/19 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Relampago beat Quka
2. Black Metal & El Idolo defeated Drago & In Memoria
3. Hierro & Virgo beat Angel del Mal & Mr. Trueno
4. Angel de Oro/Angel de Plata/El Gallo defeated Dragon Rojo/Shigeo Okumura/Nobuo Yoshihashi
5. Mr. Aguila/Jushin Thunder Liger/Volador Jr. beat Blue Panther/La Mascara/Mascara Dorada when Liger ripped off Dorada’s mask and pinned him. They will have a match next week.

Independent 9/19 – Arena Coliseo de Tulancingo
1. Liga Juvenil Title: Concord beat Rey Vampiro to retain his title.
2. Mascara contra Campeonato: Angel Suicida defeated King Power to retain his title and King Power was unmasked but there is no other info.
3. Alebrije/Ben 10/Chapala Boy beat Exterminador/Histeria/?

4. Mascara contra Caballera: Solar I defeated Mano Negra
5. Caballera contra Caballera: X-Fly beat Zumbido in a match full of weapons and Charly Manson’s interference. After the match, Zumbido stripped down to his thong and got his head shaved.

IWRG 9/16 – Arena Naucalpan
1. Mixteco Jr. beat Super Halcon Jr.
2. Brazo Metalico & Dinamic Black defeated Imposible & Nemesis
3. Carta Brava Jr./Comando Negro/Magia Negra beat Eragon/Freelance/Hijo del Pantera in the match of the night and Freelance challenged Comando to a caballera contra mascara match afterwards.
4. WWF Welterweight Title: Dr. Cerebro defeated Decnis to retain his title. Decnis then asked Cerebro to join the Miltia after the match but Doc declined so Decnis said that he wants to have a Militia vs. Cerebros Terribles match where if Doc loses he must join Militia.
5. Torneo Cibernetico por la Copa Bicentenario: Pirata Morgan beat Cibernetico with help from Silver Kain. Other participants: Mascara Ano Dos Mil Jr./911/Hijo del Pirata Morgan/Trauma I/Gato Eveready/Espiritu/Silver Kain/Ultimo Gladiador

IWRG 9/19 – Arena Naucalpan
1. Fly Star & Jack beat Epidemia & Nemesis
2. Carta Brava Jr./Comando Negro/Magia Negra defeated Black Terry/Dinamic Black/Freelance when Comando used a Martinete on Freelance behind the ref’s back.
3. Avisman/Escoria/Hijo del Diablo beat Cerebro Negro/Dr. Cerebro/Micke Segura when Escoria pinned Doc and challenged him to a shot for his WWF Welterweight Title afterwards.
4. Hijo del Anibal defeated Mascara Ano Dos Mil Jr. by DQ when Anibal had his mask ripped off and lighttubes bashed across him.
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) beat La Parka Jr./Scorpio Jr./Tinieblas Jr. when Tinieblas was pinned after Parka accidentally fouled him and after the match they got into a tussle with Scorp trying to break them up.

UPCOMING SHOWS

DESASTRE TOTAL ULTRAVIOLENTO

9/26 – Arena Lopez Mateos
1. 3 Way Dance: Zumbi vs. Hormiga vs. Tribal
2. Revancha Match: Daga vs. Eterno
3. Tony Rivera & Sexy Star vs. Tigre Cota & Chica Tormenta
4. La Dinastia Apache (Gran/Fabi/Mari) vs. Negro Navarro/Las Traumas I y II
5. 4 Way Fans Bring the Weapons Match: Aero Boy vs. Dance Boy vs. Paranoico vs. Violento Jack
6. Crazy Boy vs. Silver Kain

10/2 – Auditorio Celco de Huixquilucan
1. ?
2. Triangular de Parejas: Flamita & Tribal vs. Hormiga & Zumbi vs. Dinamic Black & Tigre Cota
3. 4 Way Dance: Aereo Boy vs. Daga vs. Eterno vs. Extreme Tiger
4. Violento Jack vs. Paranoico
5. Ambulance Match: Crazy Boy & Joe Lider vs. Silver King & Ultimo Gladiador

10/3 – Arena Naucalpan
1. ?
2. ??
3. Fabi Apache & Octagoncito vs. Sexy Star & Mini Abismo Negro
4. Los Exoticos (Pasion Kristal/Pimpinela Escarlata/Polvo de Estrellas) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Torneo de Parejas: Crazy Boy & Joe Lider vs. Dr. Wagner Jr. & La Parka Jr. vs. Chucho el Roto & Iron Love vs. Electroshock & Silver Kain vs. Hijo del Cien Caras & Mascara Ano Dos Mil Jr. vs. Mexico’s Most Wanted (Damian 666 & Halloween)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

9/21 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Javier Cruz vs. Nube Roja
2. Metatron vs. Leon Blanco
3. Magnum & Neutron vs. Rafaga & Rey Trueno
4. El Gallo/Metal Blanco/Rush vs. El Poder Mexica (Dragon Rojo/Misterioso II/Sangre Azteca)
5. Maximo/La Sombra/Toscano vs. Mr. Aguila/Damian el Terrible/Hijo del Texano

9/21 – Arena Mexico
1. Bengala & Tigre Blanco vs. Camorra & Inquisidor
2. Leono/Sensei/Starman vs. El Bronco/Dr. X/Hooligan
3. Angel de Oro/Delta/Diamante vs. Demus 3:16/Escandalo/Virus
4. Blue Panther/Hijo del Fantasma/Sagrado vs. Alebrije/Ray Mendoza Jr./Psicosis
5. Brazo de Plata/La Mascara/”Strongman” Jon Anderson vs. Atlantis/Felino/Volador Jr.

9/24 – Arena Mexico
1. Guerrero Maya Jr. & Molotov vs. Durango Kid & Escorpion
2. Bam Bam/Mascarita Dorada/Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior
3. Lightning Match: Stuka Jr. vs. Polvora
4. La Mascara/Mascara Dorada/Valiente vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. La Peste Negra (Negro Casas/Mr. Niebla/Rey Bucanero) vs. Mr. Aguila/Charly Manson/Olimpico
6. Mistico/La Sombra/”Strongman” Jon Anderson vs. Jushin Thunder Liger/Ultimo Guerrero/Volador Jr.

9/26 – Arena Coliseo
1. Camaleon & Robin vs. Mortiz & Semental
2. Astro Boy/Sensei/Starman vs. Disturbio/Kid Tiger/Puma King
3. Dark Angel/Luna Magica/Marcela vs. Amapola/Princesa Blanca/Mima Shimoda
4. Hijo del Fantasma/Rush/Toscano vs. Jushin Thunder Liger/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
5. Mistico/Shocker/”Strongman” Jon Anderson vs. Damian el Terrible/Hijo del Texano/Mr. Niebla

9/26 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Meteoro & Relampago Azul vs. Cerveruz & Quka
2. El Gallo & Neutron vs. Exterminador & Malefico
3. Occidental Middleweight Title: Virgo (c) vs. Mr. Trueno
4. La Mascara/Maximo/Rotoporky vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Rey Bucanero)
5. Mascara Dorada vs. Jushin Thunder Liger

GLOBAL PROMOCIONES

9/24 – Parque Revolucion de Culiacan
1. ?
2. ??
3. ???
4. Aero Star & Pimpinela Escarlata vs. El Brazo & Decnis
5. Dr. Wagner Jr. & Vampiro vs. Perro Aguayo Jr. & Silver Kain

INDEPENDENT

9/24 – Deportivo Municipal de Campeche
1. Mini Charly Manson & La Parkita vs. Mascarita de la Muerte & Mini Psicosis
2. La Hechicera & Pasion Kristal vs. Sexy Star & Polvo de Estrellas
3. Argenis/Laredo Kid/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Octagon & La Parka Jr. vs. Electroshock & Alex Koslov

9/25 – Gimnasio Municipal de Oaxaca
1. WWE Middleweight Title (awesome): Huracan Ramirez Jr. © vs. Jaque Mate
2. Epidemia/Fishman Jr./El Practicante vs. Furia Poblana/Platino/Principe Condor
3. Caricia & Diva Salvaje vs. Bugambilla & La Chona
4. Mascarita Sagrada/Octagoncito/La Parkita/Tzuki vs. Bracito de Plata/Espectrito de Ultratumba/Mini Sangre Chicana/Pentagoncito Black
5. Blue Demon Jr./Hijo del Anibal/Huracan Ramirez/Ultraman Jr. vs. Hijo del Canek/Hijo del Cien Caras/Hijo del Pirata Morgan/Hijo del Supremo

9/27 – Instalaciones de la Feria de Atlixco
1. ?
2. Cinthia Moreno/Mascarita Sagrada/Pasion Kristal vs. La Hechicera/Mini Chessman/Polvo de Estrellas
3. Aero Star/Gato Eveready/Super Fly vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Elegido/El Mesias/La Parka Jr. vs. Alex Koslov/Silver Kain/Zorro

9/30 – Arena Xalapa
1. ?
2. ??
3. Los Exoticos (Nygma/Polvo de Estrellas/Yuriko) vs. Billy Boy/El Brazo/Decnis
4. La Fuerza Aerea (Aero Star/Laredo Kid/Super Fly) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

10/2 – Unidad Deportiva de Fortin
1. ?
2. ??
3. Fabi y Mari Apache vs. Jennifer Blake & Sexy Star
4. El Mesias & La Parka Jr. vs. Electroshock & Zorro

10/3 – Poliforum Juan Gabriel de Ciudad Juarez
1. Baby Star & Zahura vs. Estrella Diabolica & Princesa Guerrera
2. Hermes Jr./Metro/Perrush-K vs. Dark Warrior/El Imperial/Pantera Asesina
3. Angelix & Genesis Jr. vs. Escoria & Espiritu
4. Aereo/Argenis/Extreme Tiger vs. Mr. Alfa/Hijo del Super Angel/Rey Guerrero
5. Nicho el Millionario vs. Zorro

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

9/25 – Deportivo Tlalli de Tlalnepantla
1. ?
2. ??
3. ???
4. Battle Royal for the IWL Intercontinental Title
5. Super Crazy vs. Charly Manson
6. Por la Copa Mundial: Canek vs. Heddi Karouhi

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

9/23 – Arena Naucalpan
1. Super Halcon Jr. vs. Nemesis
2. Dinamic Black & Hijo del Pantera vs. Carta Brava Jr. & Magia Negra
3. Chico Che/Eragon/Freelance vs. Comando Negro/Guerrero Negro/Hijo del Diablo
4. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. La Familia Dinamita (Hijo del Cien Caras/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Mascara Ano Dos Mil Jr.)
5. Tony Rivera/Trauma I/Silver Kain vs. Pirata Morgan/Chris Stone/Ultimo Gladiador

9/26 – Arena Naucalpan
1. Imperial vs. Nemesis
2. Eragon & Super Halcon Jr. vs. Carta Brava Jr. & Magia Negra
3. Cerebro Negro/Dinamic Black/Freelance vs. Billy Boy/Decnis/Espiritu
4. Bobby Lee Jr./Hijo del Anibal/Scorpio Jr. vs. La Famila Dinamita (Hijo del Cien Caras/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Mascara Ano Dos Mil Jr.)
5. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

MONTERREY

10/23 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Dark Unicorn & La Maestra vs. Diana la Cazadora & La Nazi
2. Hector Garza/Humberto Garza Jr./Hijo del Ninja vs. Felino/Hator/Mr. Niebla
3. Los Valdez (Golden Boy/Rey Demonio/Simbolo Dos Mil) vs. Jushin Thunder Liger/Shinsuke Nakamura/Shigeo Okumura
4. Angel Dorada Jr./Delta/Sagrado vs. Androide/Negro Casas/Rey Sagitario
5. Mistico/La Sombra/Volador Jr. vs. Alebrije/Histeria/Psicosis

MONTERREY

9/26 – Arena Solidaridad
1. Black Soul & Titanik vs. Crazy Demon & Vudu
2. Corazon Adicto/Gato Volador/Metrosexual vs. Espanto Jr./Potro Jr./Tigre Universitario
3. Los Diluvios Negros I y II/Raiden vs. Hator/Monje Negro Jr./Vaquero Romo
4. Mascara contra Caballera: Hijo del Ninja vs. Estrella Dorada Jr.
5. Axel/Blue Demon Jr./Hijo del Rey Misterio vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Halloween/X-Fly)

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

10/2 – Arena Lopez Mateos
1. ?
2. Chucho el Roto/Iron Love/Yakuza vs. Los Mohicanos I y II/Piel Roja
3. Las Saetas del Ring (Aguila Solitaria/Ciclon Ramirez/Pantera) vs. The Killer Family (Rey Krimen/Sepulturero/Terry Dos Mil)
4. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) vs. Los Diabolicos (El Bronco/Romano Garcia/Rocky Santana)
5. Blue Panther/Dos Caras/Scorpio Jr./Shu el Guerrero vs. Charly Manson/Histeria/Olimpico/Psicosis

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

10/1 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Abejorro/Flecha Roja/Transformer vs. Astucia/El Mofles/Pensamiento Negro II
2. Camaleon Negro/Viento/Zarco vs. Clasico/Kenoe/X-Torm
3. Angel Metalico/Extassis/Horus/Zaeta vs. Mr. Maldito/Maquiavelico/Platino/Tony Casanova
4. Hijo del Huracan Ramirez & Hijo del Rey Misterio vs. Angel Blanco Jr. & Hijo del Fishman
5. Dos Caras/Solar I/Super Astro vs. Black Terry/Kendo/Negro Navarro

UNITED STATES

FUERZA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

9/26 – Congress Theater in Chicago, Illinois (Night show)
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III vs. L.A. Par-K & La Parka Jr.

9/26 – Sturtevant Sports Complex in Milwaukee, Wisconsin (Afternoon show)
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Dr. Wagner Jr. & Dr. Wagner III vs. L.A. Par-K & La Parka Jr.

PROMOCIONES GUTIERREZ

10/3 – North Austin Event Center in North Austin, Texas
1. Black Killer/Mr. ATL/Peligro vs. Ener Gumeno/Jaivo VI/Karla Maria
2. Hombre sin Miedo/Rey Lancer/Ultimo Oriental/Wings vs. Dark/Drakus/Skayderman/Tornado Killer
3. Mascarita Dorada & Octagoncito vs. Pequeno Violencia & Pierrothito
4. Rossy Moreno & Tiffany vs. La Diabolica & Sexy Flor
5. Relevos Increibles: Blue Panther/Histeria/Oriental vs. Rey Bucanero/Mr. Aguila/Charly Manson
6. Brazo de Plata/Mistico/Shocker vs. Damian el Terrible/Hijo del Texano/Volador Jr.

*Credit to AAA, Alejandro Velazquez Martinez, Alexis Salazar, Ana Gutierrez, Box y Lucha, Diego Mejia Eguiluz, Eduardo Reyes, EMLL, IWRG, Luchas 2000, RFC

Be Sociable, Share!

    Comments

    One Response to “Lucha Report For 9/20/10”

    Trackbacks

    Check out what others are saying about this post...
    1. [...] has KrisZ’s news update, including Zumbido & Mano Negra losing their hair in [...]



    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube