Saturday, September 20th, 2014

Lucha Report For 7/18/10

1

Written By Kris Zellner

NEWS

EMLL announced on their TV show today that they would be holding their Universal Tournament starting on 7/30 featuring all the champions in their promotion who are the following:

angeldeoro02Ultimo Guerrero = CMLL Heavyweight Title & Universal Tourney winner 2009
Ephesto = CMLL Lt. Heavyweight Title
Hijo del Texano = World Lt. Heavyweight Title (NWA)
Volador Jr. = Mexican National Lt. Heavyweight Title
Jushin Thunder Liger = CMLL Middleweight Title
Averno = World Middleweight Title (NWA)
Negro Casas = CMLL Welterweight Title
Mephisto = NWA Welterweight Title
Valiente = Mexican National Welterweight Title
Mascara Dorada = CMLL Super Lightweight Title, CMLL Trios
Title, Mexican National Trios Title
Mr. Aguila = CMLL Tag Title
Hector Garza = CMLL Tag Title
La Mascara = CMLL Trios Title
La Sombra = CMLL Trios Title
Metro = Mexican National Trios Title
Stuka Jr. = Mexican National Trios Title

RESULTS

DTU 7/17 – Arena Coliseo de Tulancingo (your standard DTU show with weapons and blood)
1. 3 Way Dance: Lobo beat Bacteria & Ciclope
2. 3 Way Dance: Tacubo & Tribal defeated Black Fire
3. Las Traumas I y II beat Aero Star & Talaxys
4. Daga defeated Eterno
5. Skayde beat Paranoico
6. 4 Way Dance: Aero Boy defeated Crazy Boy/Joe Lider/Violento Jack

EMLL 7/18 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metalik beat Nocturno
2. Thunder Boy & Tondar defeated In Memoria & Templario
3. El Gallo & Neutron beat Mr. Trueno & Rey Trueno
4. Shigeo Okumura & Nobuo Yoshihashi defeated Delta & Rush
5. Mascara contra Mascara: Zeuxis beat Silueta by DQ when she threw her mask at her. No info was given regarding an identity.
6. Hijo del Fantasma (subbing for Toscano)/La Sombra/Volador Jr. defeated Felino/Negro Casas/Rey Bucanero

fabianelgitanoEMLL 7/18 – Arena Mexico (Infierno en el Ring)
1. Metatron & Tigre Blanco beat Cholo & Inquisidor
2. Dalis la Caribena/Lady Apache/Marcela defeated Princesa Blanca/Princesa Sugei/La Seductora
3. Euforia/Misterioso II/Virus beat Fuego/Stuka Jr./Valiente
4. Maximo (subbing for Brazo de Plata)/Mistico/Shocker defeated Atlantis/Jushin Thunder Liger/Ultimo Guerrero (subbing for Hector Garza)
5. Steel Cage Match where the loser must unmask: Angel de Oro eliminated Fabian el Gitano who unmasked as Emilio Fabian Fernandez de Leon, 38-years-old, from Distrito Federal with 16 years experience. Order of Elimination: Hooligan/Angel de Plata/Monsther/Sensei/Kid Tiger/Angel Azteca Jr./Puma King/Diamante/Histeria/Dr. X/Angel de Oro

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

7/25 – Centro Banamex de Mexico City (TV taping)
1. Mascarita Divina/Mini Charly Manson/Octagoncito vs. Mini Abismo Negro/Mini Histeria/Mini Psicosis
2. Fabi y Mari Apache/Cinthia Moreno vs. Jennifer Blake/Christina von Eerie/Sexy Star
3. Chris Stone/Elegido/Relampago vs. Cuervo/Escoria/Ozz
4. Dr. Wagner Jr. & Extreme Tiger vs. Electroshock & Ultimo Gladiador
5. Cibernetico/The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Hernandez/Konnan/Alex Koslov/Zorro

7/29 – Unidad Deportiva de Toluca (TV taping)
1. Atomic Boy/Gato Eveready/Relampago vs. Los Exoticos (Pasion Kristal/Polvo de Estrellas/Yuriko)
2. Fabi y Mari Apache vs. Christina von Eerie & Sexy Star
3. La Fuerza Aerea (Aero Star/Laredo Kid/Super Fly) vs. Billy Boy/Decnis/Tigre Cota
4. Extreme Tiger/La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) vs. Damian 666/Halloween/Alex Koslov
5. Dr. Wagner Jr. & La Parka Jr. vs. Hernandez & Silver Kain

8/6 – Plaza de Toros el Relicario de Puebla (TV taping)
1. AAA Mixed Tag Titles: Alex Koslov & Christina von Eerie © vs. Aero Star & Fabi Apache
2. Elegido/Laredo Kid/Relampago vs. Decnis/Dos Luchadores Sorpresas
3. La Hermandad 187 (Joe Lider y Nicho el Millionario) vs. Mexico’s Most Wanted (Damian 666 & Halloween)
4. Cibernetico/The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Black Abyss/Hernandez/Psicosis III/Zorro
5. Dr. Wagner Jr./Heavy Metal/La Parka Jr. vs. Los Maniacos (Electroshock/Silver Kain/Ultimo Gladiador)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

7/19 – Arena Puebla (57th Anniversary Show)
1. Bengala & Metatron vs. Camorra & Cholo
2. Leono/Pegasso/Rey Cometa vs. Hooligan/Nitro/Nosferatu
3. Caballera contra Caballera: Centella de Oro vs. Loco Max
4. CMLL Trios Titles: La Mascara/Mascara Dorada/La Sombra © vs. Felino/Negro Casas/Rey Bucanero
5. Mistico/Shocker/”Strongman” Jon Anderson vs. Damian el Terrible/Hector Garza/Hijo del Texano

7/20 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Black Metal vs. Titanio
2. Angelo & Hijo del Javier Cruz vs. Acertijo & Leon Blanco
3. Leo & Palacio Negro vs. Evola & Rafaga
4. Fuego/Metal Blanco/Stuka Jr. vs. Exterminador/Mascara Magica/Polvora
5. Blue Panther/Hijo del Fantasma/Metro vs. Atlantis/Dragon Rojo/Rey Bucanero

7/20 – Arena Mexico
1. Los Rayos Tapatios I y II vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero & Super Comando)
2. Maximito/Pequeno Halcon/Ultimo Dragoncito vs. Cisne/Nitrito/Pequeno Violencia
3. Angel Azteca Jr./Angel de Plata/Fabian el Gitano vs. Arkangel de la Muerte/Dr. X/Escandalo
4. Brazo de Plata/Maximo/Sagrado vs. Alebrije/Charly Manson/Olimpico
5. La Mascara/Mascara Dorada/La Sombra vs. Damian el Terrible/Hector Garza/Hijo del Texano

7/23 – Arena Mexico
1. Astro Boy & Metalico vs. Mortiz & Semental
2. Dark Angel/Lluvia/Luna Magica vs. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
3. Angel de Oro/Diamante/Rush vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus
4. Lightning Match: Lady Apache vs. Marcela
5. Delta/La Sombra/Volador Jr. vs. Felino/Negro Casas/Rey Bucanero
6. Mistico/Shocker/”Strongman” Jon Anderson vs. Mr. Aguila/Hector Garza/Psicosis

7/25 – Arena Coliseo
1. Principe & Robin vs. Apolo Estrada Jr. & Disturbio
2. Pequeno Olimpico/Saturno/Shockercito vs. Pequeno Violencia/Pequeno Warrior/Universito Dos Mil
3. Fuego/Rush/Stuka Jr. vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Loco Max
4. Blue Panther/Mascara Dorada/Sagrado vs. Alebrije/Charly Manson/Olimpico
5. Mistico/”Strongman” Jon Anderson/La Sombra vs. Jushin Thunder Liger/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

7/25 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Nocturno vs. El Divino
2. El Idolo & Virgo vs. Leon Blanco & Metalik
3. El Gallo & Hierro vs. Drago & Evola
4. Delta & Valiente vs. Shigeo Okumura & Nobuo Yoshihashi
5. Brazo de Plata/La Mascara/Maximo vs. Atlantis/Damian el Terrible/Negro Casas

INDEPENDENT

7/20 – Palenque de la Feria de Leon
1. ?
2. ??
3. El Relampago/Fabi Apache/Octagoncito vs. Infernal/Sexy Star/Mini Abismo Negro
4. Alan y Chris Stone/Elegido vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. El Mesias & La Parka Jr. vs. Chessman & Silver Kain

7/23 – Auditorio Municipal de Tampico
1. ?
2. ??
3. ???
4. La Fuerza Aerea (Aero Star/Laredo Kid/Super Fly) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Dr. Wagner Jr./La Parka Jr./Pimpinela Escarlata vs. Decnis/Electroshock/Zorro

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

7/22 – Arena Naucalpan
1. Flama Infernal vs. Keshin Black
2. Los Gemelos Fantasticos I y II vs. Comando Negro & Magia Negra
3. Freelance/Hijo del Pantera/Zatura vs. Eterno/Hijo del Signo/Nemesis
4. Por la Copa Bicentario – Participants: AK-47/Avisman/Black Terry/Cerebro Negro/Chico Che/Dr. Cerebro/Eragon/Escoria/Espiritu/Fierro/Gringo Loco/Hijo del Diablo/Laredo Kid/Mascara Ano Dos Mil Jr./911/Micke Segura/Trauma I/Veneno/Diva Salvaje/Miss Gaviota

7/25 – Arena Naucalpan
1. Heros vs. Comando Negro
2. Eragon & Freelance vs. Magia Negra & Nemesis
3. Chico Che/Zatura/Miss Gaviota vs. Los Gringos VIP (Avisman/Gringo Loco/Hijo del Diablo)
4. Hijo del Cien Caras/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Mascara Ano Dos Mil vs. Arlequin Amarillo/Hijo del Pierroth/Hijo del Pirata Morgan
5. Joe Lider/La Parka Jr./Silver Kain vs. Pirata Morgan/Scorpio Jr./Veneno

LUCHA LIBRE AZTECA

8/1 – Arena Solidaridad
1. Fuego & Rey Cometa vs. Arkangel de la Muerte & Escandalo
2. Mascarita Dorada & Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16 & Pierrothito
3. Sagrado & Stuka Jr. vs. Misterioso II & Virus
4. Blue Panther & La Sombra vs. Damian el Terrible & Hijo del Texano
5. 3 Way Dance por el Campeonato Azteca: Ultimo Guerrero © vs. Mistico vs. Hector Garza

LUCHA LIBRE EXPO

7/23 – Centro Banamex de Mexico City (DTU)
1. Eterno/Flamita/Hormiga vs. Daga/Masivo/Muerte Bucanera
2. 7 Way Dance – Participants: Black Fire/Drastick Boy/Epitafio/Iron Love/Low Rider/Sadico/Terry Dos Mil
3. 3 Way Dance: Magnifico & Shu el Guerrero vs. Cuervo & Skayde vs. Electroshock & Paranoico
4. Crazy Boy & Ultimo Gladiador vs. Las Traumas I y II
5. Aero Boy & Negro Navarro vs. Chessman & Violento Jack

7/23 – Centro Banamex de Mexico City (NWA Mexico)
1. Celestial vs. Trauma II
2. NWA Lightweight Title: Turbo © vs. Dr. Cerebro
3. Me Katana & Trauma I vs. Cerebro Negro & Skayde
4. Cuadrangular de Parejas – Participants: Black Terry & Solar I vs. Hijo del Anibal & Hijo del Solitario vs. Hijo del Cien Caras & Mascara Ano Dos Mil Jr. vs. Negro Navarro & Rocky Santana
5. PWR Heavyweight Title: Oliver John © vs. Blue Demon Jr.

7/24 – Centro Banamex de Mexico City (EMLL)
1. Electrico & Mascarita Dorada vs. Demus 3:16 & Pequeno Warrior
2. Dark Angel/Lluvia/Marcela vs. Amapola/La Comandante/Princesa Sugei
3. La Mascara/Maximo/Valiente vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
4. Los Guerreros del Atlantida (Atlantis/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero) vs. Jushin Thunder Liger/Shigeo Okumura/Nobuo Yoshihashi
5. Mistico/Shocker/”Strongman” Jon Anderson vs. Damian el Terrible/Hector Garza/Hijo del Texano

7/24 – Centro Banamex de Mexico City (IWRG and everyone can wear their masks again)
1. Orito & Panterita vs. Black Terry & Dr. Cerebro
2. Bobby Lee Jr./Brazo de Plata Jr./Hijo del Pantera vs. Hijo del Fishman/Hijo del Pirata Morgan/Hijo del Signo
3. El Angel/Pantera/Villano III vs. Fuerza Guerrera/Pirata Morgan/Veneno
4. Canek/Scorpio Jr./Tinieblas Jr. vs. Los Hermanos Dinamita (Cien Caras/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil)
5. IWRG Intercontinental Heavyweight Title: Silver Kain © vs. Mascara Ano Dos Mil Jr.

7/25 – Centro Banamex de Mexico City (Perros del Mal)
1. Drastik Boy/Konami/Naruto vs. Karaoui/Pesadilla & Ragde
2. Celestial & Cosmico vs. Mini Mr. Aguila & Mini Talisman
3. Annie Social & Diva Salvaje vs. Shelly Martinez & Medusa
4. El Angel/Hijo del L.A. Par-K/Hijo del Rey Misterio vs. Bestia 666/Black Warrior/TJP
5. Hardcore Match: Supreme vs. X-Fly vs. Damian 666
6. Hijo del Santo/L.A. Par-K/Marco Corleone vs. Perro Aguayo Jr./Halloween/Hijo del Lizmark

PROMOCIONES DEL NORTE

7/24 – Estadio Carta Blanca de Ciudad Juarez
1. Aereo & La Perrush-K vs. La Abeja Asesina & Mr. Alfa
2. Mascarita Divina & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Histeria
3. Elegido/Heavy Metal/Octagon vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Cibernetico/Jack Evans/El Mesias vs. Chessman/Kenzo Suzuki/Zorro
5. La Parka Jr. vs. L.A. Par-K

PROMOCIONES IBARRA

7/25 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Baby Fox & Black Metal vs. Los Principes Guerreros I y II
2. Cazador/Mensajero de la Muerte/Tormenta Negra vs. Estrella Universal/Guerrero Negro/Sepulturero
3. Ejecutor/Rey Hechicero/Texas Power vs. Errante Solitario/Principe Rebelde/Tigre Universitario
4. Jaque Mate/Justiciero/Shu el Guerrero vs. Centurion Negro/Karonte/Sangre Chicana
5. Axel/Magnifico/Tony Rivera vs. Hijo del Canek/Hijo del Fishman/Judas el Traiador

PROMOCIONES JUBA

7/31 – Arena Juba de Reynosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Dr. Wagner Jr./Elegido/Pimpinela Escarlata vs. Electroshock/Silver Kain/Zorro

PROMOCIONES JUNIORS

7/21 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. ?
2. ??
3. Bam Bam & Electrico vs. Demus 3:16 & Pierrothito
4. Hijo del Fantasma/La Mascara/Mascara Dorada/Maximo vs. Mr. Aguila/Alebrije/Histeria/Psicosis
5. Jushin Thunder Liger/Rayo de Jalisco Jr./Shocker vs. Atlantis/Hector Garza/Ultimo Guerrero

PROMOCIONES OCEANIC

7/22 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. Black Ninja & Thunder Boy vs. Argus & Spartan
2. Muerte Negra & Nino Suicida vs. Misterio Negro & Wilbert
3. Aero Star/Hombre Verde/Kempo Dragon vs. Billy Boy/Mario Mora/Luchador Sorpresa
4. Extreme Tiger & El Relampago vs. Shiryu Dragon & Ultimo Gladiador
5. Nicho el Millionario & La Parka Jr. vs. L.A. Par-K & Psicosis III

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

7/27 – Auditorio de Santiago Tepalcapa de Cuautitlan
1. ?
2. Los Tortuguillos Ninja (Donatello/Leonardo/Miguel Angel) vs. La Banda Panda (Panda Kid/Panda Lee/Super Panda)
3. AULL Trios Titles: Robin Maravilla/Sadico/Yakuza © vs. The Black Family (Rey Krimen/Sepulturero/Terry Dos Mil)
4. Tony Rivera/Rocky Santana/Ultimo Vampiro vs. Epitafio/Histeria/Maniaco
5. Relevos Increibles: Mistico & Averno vs. Volador Jr. & Mephisto

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

PROMOCIONES ZATARAIN

7/30 – Deportivo Corona de La Paz
1. ?
2. ??
3. ???
4. Jack Evans & Octagon vs. El Brazo & Espiritu

*Credit to AAA, Alexis Salazar, Ana Gutierrez, Angel Arredondo, Box y Lucha, DTU, Eduardo Reyes, EMLL, IWRG, Luchas 2000
*Photos Courtesy of Alexis Salazar (CMLL Magazine)

Be Sociable, Share!

    Comments

    One Response to “Lucha Report For 7/18/10”

    Trackbacks

    Check out what others are saying about this post...
    1. [...] LuchaWorld has KrisZ’s news update. [...]



    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube