Monday, July 28th, 2014

Lucha Report For 3/6/14

0

Written By Kris Zellner

NOTICIAS

Octagon & Fuerza Guerrera were on Tercera Caida last night on TVC Deportes and talked about their 23 year long feud which will be rekindled this Sunday on the WWL show in Mexico City and Octagon confirmed that he is now an independent contractor and no longer employed by AAA. Octagon said that he became free on March 1st and he is excited to be able to get back to work especially against his old rivals. Octagon was asked about possibly returning to CMLL where he became a star in 1990 and he said that he felt like his relationship with Paco Alonso was fine enough to return some day (yeah right) but he has no plans to return at the moment. Fuerza openly mentioned that he wasn’t sure that Octagon even owned his name which didn’t get any statement from Octagon but the truth is that AAA owns the trademark to the name until 2017.

Mil Máscaras

Speaking of WWL, Mil Mascaras is replacing Blue Demon Jr. on all of the WWL shows this weekend most likely due to Demon signing with AAA.

RESULTADOS

IWRG 3/5 – Arena Naucalpan
1. Zurdog beat Galaxy
2. Super Libre: Dragon Celestial/Emperador Azteca/Fulgore I defeated Aztlan/Kanon/Vortize after numerous foules.
3. Black Terry battled Skayde to a DDQ when both men’s students ran out for a wild brawl.
4. Danny Casas/Las Traumas I y II beat Alan Extreme/Centvrion/Dr. Cerebro
5. Hijo del Lizmark/Relampago/Veneno defeated Cien Caras Jr./Hijo del Mascara Ano Dos Mil/X-Fly

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

3/16 – Plaza de Toros Monumental de Monterrey (Rey de Reyes)
1. Elegido/Fabi Apache/Dinastia/Pimpinela Escarlata vs. Silver King/Sexy Star/Mini Charly Manson/Black Mamba
2. 4 Way Dance por el AAA Cruiserweight Title: Daga (c) vs. Argenis vs. Australian Suicide vs. Super Fly
3. 4 Way Dance por el AAA Tag Titles: Los Gueros del Cielo (Angelico & Jack Evans) (c) vs. Aero Star & Drago vs. Demon Rocker & Machine Rocker vs. Hijo del Fantasma & Psicosis
4. Domo de la Muerte – Participants: Crazy Boy/Fenix/Joe Lider/Nino Hamburguesa/Eterno/Juventud Guerrera/Pentagon Jr./Steve Pain
5. Cibernetico/Electroshock/Psycho Clown vs. Hijo del Texano/Jeff Jarrett/Mascara Ano Dos Mil Jr.
6. AAA Latin American Title: Blue Demon Jr. (c) vs. Chessman
7. Rey de Reyes – Finals: La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. vs. Black Warrior vs. Zorro

CONSEJO MUNDIAL DE LUCHA LIBRE

3/7 – Arena Mexico
1. Fuego/Oro Jr./Triton vs. Canelo Casas/Disturbio/Guerrero Negro Jr.
2. Blue Panther/Brazo de Plata/Diamante Azul vs. Gran Guerrero/Niebla Roja/Pierroth
3. Torneo Parejas Increibles Nacional – Block A – Participants: La Mascara & Dragon Rojo/Maximo & Rey Escorpion/Mistico II & Reapper/Rey Cometa & Polvora/La Sombra & Ultimo Guerrero/Titan & Felino/Valiente & Vangelis/Volador Jr. & Averno
4. Atlantis/Marco Corleone/Rush vs. El Terrible/Euforia/Shocker

3/9 – Arena Coliseo
1. Magnus & Metatron vs. Akuma & Cholo
2. Camaleon/Metalico/Sensei vs. Hooligan/Nitro/Rey Hechicero
3. Hombre Bala Jr./Molotov/Starman vs. Arkangel de la Muerte/Kamaitachi/Shigeo Okumura
4. Lightning Match: Guerrero Maya Jr. vs. Sangre Azteca
5. Brazo de Plata/Diamante Azul/Rey Cometa vs. Misterioso II/Puma King/Tiger
6. Mascara Dorada/Valiente/Volador Jr. vs. El Terrible/Reapper/Rey Bucanero

3/9 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Meteoro vs. Relampago Azul
2. William Rock vs. Furia Nazi
3. Halcon de Plata & Virgo vs. Acertijo & Evola
4. Esfinge vs. Rey Trueno
5. Diamante Azul/El Gallo/Stuka Jr. vs. Euforia/Gran Guerrero/Rafaga
6. Atlantis/Soberano/La Sombra vs. El Barbaro Cavernario/Herodes Jr./Kraneo

3/10 – Arena Puebla
1. Black Tiger/Flyer/Meyer vs. Akron/Fuerza Chicana/Rey Hechicero
2. Asturiano/Milenium/Soberano vs. Espiritu Maligno/Espiritu Negro/Toro Bill Jr.
3. Pegasso/Rey Cometa/Sagrado vs. Misterioso II/Sangre Azteca/Virus
4. Atlantis/Thunder/Volador Jr. vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. Euforia/Shocker/Ultimo Guerrero

3/11 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Brillante & El Divino vs. Demonio Rojo & Sadico
2. Black Metal vs. Leo
3. Occidental Tag Titles: Sky Kid & Smaker (c) vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
4. Estrellita/Goya Kong/Lluvia vs. Amapola/Dalys la Caribena/Princesa Sugei
5. La Dinastia Panther (Blue Panther/Black Panther/Cachorro) vs. La Dinastia Casas (Negro Casas/Puma King/Tiger)
6. Marco Corleone & Rush vs. Rey Bucanero & Shocker

3/11 – Arena Mexico
1. Stukita & Ultimo Dragoncito vs. Mercurio & Nitrito
2. Dragon Lee II/Metatron/Oro Jr. vs. Canelo Casas/Disturbio/Guerrero Negro Jr.
3. Fuego/Hombre Bala Jr./Super Halcon Jr. vs. Hooligan/El Rebelde/Sangre Azteca
4. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. Misterioso II/Pierroth/Vangelis
5. Diamante Azul/Maximo/Titan vs. El Barbaro Cavernario/Herodes Jr./Rey Escorpion
6. Mexican National Lt. Heavyweight Title: Mephisto (c) vs. La Mascara

FUSION SPORTS MEXICO

3/9 – Arena Fusion
1. ?
2. ??
3. Ikaro/Rey Celestial/Zafiro vs. El Abrabro/Belial/Canis Lupis
4. Drako/Apolo Estrada Jr./Alex Segura vs. Corsario Negro Jr./Mascara Infernal/Terremoto
5. Argenis/Drago/Pantera vs. Chessman/Pentagon Jr./Micke Segura

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

3/9 – Arena Naucalpan
1. Alfa & Hip Hop Man vs. Matrix Jr. & MS-1 Jr.
2. Emperador Azteca/Sadik Maiden/Mini Multifacetico vs. Tupac Amaru Jr./Sadica/Espectrito
3. Chico Che/Diva Salvaje/Miss Gaviota vs. Espartaco/Rayan/Spartan
4. Black Terry/Dr. Cerebro/Veneno vs. AK-47/911/Tony Rivera
5. Golden Magic/Relampago/Super Nova vs. Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo/Hijo del Mascara Ano Dos Mil

LUCHA LIBRE PIEDRAS NEGRAS

3/11 – Gimnasio Beto Estrada de Piedras Negras
1. Black Star & Black Star Jr. vs. Dragon Infernal & Killer Bird
2. Lolita & Sexy Lady vs. La Hiedra & Taya Valkyrie
3. Aero Star/Argenis/Valente Castillo vs. Los Exoticos (Black Mamba/Pasion Kristal/Pimpinela Escarlata)
4. Angelico/Australian Suicide/Jack Evans vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

PROMOCIONES CANTU

3/10 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. La Jarochita & Sexy Lady vs. La Hiedra & Taya Valkyrie
2. Aero Star/Argenis/Ave del Norte vs. Lemus Jr./Pit Bull Jr./Rio Bravo Jr.
3. Bella Karina & Pimpinela Escarlata vs. Black Mamba & Pasion Kristal
4. Angelico/Australian Suicide/Jack Evans vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis)
5. La Familia Dinamita (Cien Caras Jr./Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

SACCOMATS

3/9 – Arena Neza
1. Atomic Star & Rey Neza vs. Black Lancer & Moto Cross
2. Aramis/Goya Kong/Muneca de Plata vs. Amapola/La Seductora/Tiffany
3. Canis Lupis & Rey Lobo vs. Arkangel de la Muerte & Hooligan
4. Los Brazos (Oro/Plata/Platino) vs. Los Payasos Tricolor (Cocolores/Coco Rojo/Coco Verde)
5. La Dinastia Panther (Blue Panther/Black Panther/Cachorro) vs. La Dinastia Casas (Felino/Puma King/Tiger)

TORYUMON MEXICO

3/16 – Sala de Armas del Magdalena Mixhuca del Distrito Federal
1. Douki & Daisuke Hanaoka vs. Ikaro & Principe Azteca
2. Astral & Electrico vs. Demus 3:16 & Nitrito
3. Hombre Bala Jr./Super Ciudadano/Super Halcon Jr. vs. Akuma/Hooligan/Yoruba
4. Brazo de Plata & La Mascara vs. Arkangel de la Muerte & Olimpico
5. NWA International Jr. Heavyweight Title: Ultimo Dragon (c) vs. Rey Bucanero

WORLD WRESTLING LEAGUE

3/7 – Arena Xalapa
1. Corsario de Fuego/Eslabon Perdido/Peligro vs. Destello Azul/Flayer Boy/Linterna Verde
2. Zeuxis vs. Paloma Rouse
3. Skayde/Vengador Radioactivo/Zumbi vs. Astro Rey Jr./Dr. Wagner III/Hijo del Medico Asesino
4. Cien Caras Jr. vs. Leon Apolo
5. Extreme Match: Sabu vs. X-Fly
6. WWL Tag Titles: Los Mamitos (Mr. E & Sexy B) (c) vs. Hijo del Dos Caras & Sicodelico Jr.
7. Carlito Colon & Chavo Guerrero Jr. vs. Juventud Guerrera & Ricky Marvin
8. WWL Heavyweight Title: Monster Pain (c) vs. Mil Mascaras

3/8 – Plaza de Toros el Pinal de Tezuitlan
1. Corsario de Fuego/Eslabon Perdido/Peligro vs. Destello Azul/Flayer Boy/Linterna Verde
2. Zeuxis vs. Paloma Rouse
3. Skayde/Vengador Radioactivo/Zumbi vs. Astro Rey Jr./Dr. Wagner III/Hijo del Medico Asesino
4. Cien Caras Jr. vs. Leon Apolo
5. Extreme Match: Sabu vs. X-Fly
6. WWL Tag Titles: Los Mamitos (Mr. E & Sexy B) (c) vs. Hijo del Dos Caras & Sicodelico Jr.
7. Carlito Colon & Chavo Guerrero Jr. vs. Juventud Guerrera & Ricky Marvin
8. WWL Heavyweight Title: Monster Pain (c) vs. Mil Mascaras

3/9 – Plan Sexenal del Distrito Federal
1. Corsario de Fuego/Eslabon Perdido/Peligro vs. Destello Azul/Flayer Boy/Linterna Verde
2. Zeuxis vs. Paloma Rouse
3. Skayde/Vengador Radioactivo/Zumbi vs. Astro Rey Jr./Dr. Wagner III/Hijo del Medico Asesino
4. Cien Caras Jr. vs. Leon Apolo
5. Extreme Match: Sabu vs. X-Fly
6. WWL Tag Titles: Los Mamitos (Mr. E & Sexy B) (c) vs. Hijo del Dos Caras & Sicodelico Jr.
7. Carlito Colon & Chavo Guerrero Jr. vs. Juventud Guerrera & Ricky Marvin
8. Octagon vs. Fuerza Guerrera
9. WWL Heavyweight Title: Monster Pain (c) vs. Mil Mascaras

TIJUANA BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

3/16 – Arena Coliseo de Mexicali
1. ?
2. ??
3. ???
4. Dinamic/Galactico/Iron Boy vs. Amnesia/Scream/Star Dragon
5. Dandy Retirement Tour: El Dandy vs. El Satanico

JM PROMOCIONES

3/7 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Hijo del Rey Misterio vs. Hijo del Fishman
5. Rayo de Jalisco Jr. & Rayman vs. Angel Blanco Jr. & Dr. Wagner Jr.

*Credit to AAA, Apolo Valdes, Black Terry Jr, Diego Mejia Eguiluz, EMLL, IWRG, Jose Manuel Guillen

Be Sociable, Share!

    Comments are closed.

    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube