Thursday, July 24th, 2014

Lucha Report For 4/12/10

1

Written By Kris Zellner

RESULTS

HectorGarza03EMLL 4/11 – Arena Coliseo
1. Disturbio & Semental beat Bengala & Principe
2. Dr. X/Kid Tiger/Puma King defeated Fabian el Gitano/Molotov/Sensei and all of these guys made mask challenges.
3. Amapola/La Comandante/Princesa Sugei beat Lady Apache/Lluvia/Marcela
4. Blue Panther/Sagrado/Toscano defeated El Poder Mexica (Dragon Rojo/Misterioso II/Sangre Azteca)
5. Atlantis/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero beat Brazo de Plata/Hector Garza/”Strongman” Jon Anderson when Garza “accidentally” hit Strongman then ran out the front door in fear.

EMLL 4/11 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Relampago beat Cerveruz
2. Astaroth & Hierro defeated Evola & Rafaga
3. Mr. Trueno & Rey Trueno beat Magnum & Samurai ending up in a wild brawl with Rafaga, Diamante, Metal Blanco.
4. Diamante & Metal Blanco defeated Euforia & Shigeo Okumura with this ending in a brawl with everyone from the last match plust Virgo, Astaroth, & Hierro. I smell a cage match.
5. Mascara Dorada/La Sombra/Mistico beat Averno/Damian el Terrible/Hijo del Texano

IWRG 4/11 – Arena Naucalpan
1. Alan Extreme beat Dinamic Black
2. Daga & Eragon defeated Maldito Jr. & Samoth
3. Black Terry/Chico Che/Jack beat Eterno/Hijo del Fishman/Hijo del Signo
4. IWRG Intercontinental Lightweight Title: Dr. Cerebro defeated Mazada by referee stoppage after two powerbombs to retain his title.
5. Hijo del Cien Caras/Mascara Ano Dos Mil Jr./Pirata Morgan beat Alebrije/Canek/Scorpio Jr. when MA2K Jr. fouled and ripped off Canek’s mask before pinning him. Canek then challenged him for a mask match afterwards.

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

4/17 – Plaza de Toros La Concordia de Orizaba (TV taping)
1. Crazy Boy/Gato Eveready/El Relampago vs. Cuervo/Escoria/Espiritu
2. Fabi y Mari Apache vs. Jennifer Blake & Rain
3. Jack Evans/Extreme Tiger/El Generico vs. Billy Boy/Decnis/Ozz
4. Dr. Wagner Jr. vs. Sabu
5. Octagon/La Parka Jr./Luchador Sorpresa vs. Electroshock/Silver King/Ultimo Gladiador
6. Cibernetico/Heavy Metal/El Mesias vs. Hernandez/Vampiro (This could be L.A. Par-K’s spot)/Zorro

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

4/13 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Virgo vs. Cerveruz
2. Astaroth & El Idolo vs. Acertijo & Angel del Mal
3. Parejas Increibles: Evola & Drago vs. Leon Blanco & Exterminador
4. Diamante & Palacio Negro vs. Misterioso II & Shigeo Okumura
5. Brazo de Plata/Maximo/Toscano vs. Asesino Negro/Damian el Terrible/Hijo del Texano

4/13 – Arena Mexico
1. Bengala & Principe vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero & Super Comando)
2. Fabian el Gitano/Leono/Starman vs. Durango Kid/Kid Tiger/Puma King
3. Bam Bam/Mini Fantasy/Pequeno Olimpico vs. Pequeno Damian 666/Pequeno Violencia/Universito Dos Mil
4. Rush/Stuka Jr./Valiente vs. Euforia/Sangre Azteca/Vangelis
5. Shocker/”Strongman” Jon Anderson/Volador Jr. vs. Averno/Taichi Ishikari/Ultimo Guerrero

4/16 – Arena Mexico
1. Los Rayos Tapatios I y II vs. Apocalipsis & El Bronco
2. Bracito de Oro/Electrico/Shockercito vs. Nitrito/Pequeno Warrior/Pierrothito
3. Torneo Gran Alternativa – Block A – Participants: Blue Panther & Rey Cometa/La Mascara & Sensei/La Sombra & Diamante/Hector Garza & Polvora/Atlantis & Inquisidor/Damian el Terrible & Disturbio/Mephisto & Cancerbero/Rey Bucanero & Semental
4. Mistico vs. Felino

4/18 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Relampago vs. Cerveruz
2. Astaroth & El Idolo vs. Malefico & Quka
3. Hierro & Palacio Negro vs. Rafaga & Mr. Trueno
4. Hijo del Fantasma & Valiente vs. Misterioso II & Sangre Azteca
5. Blue Panther/La Mascara/Mascara Dorada vs. Dragon Rojo/Ephesto/Rey Bucanero

4/18 – Arena Mexico
1. Metalico & Trueno vs. El Cholo & Zayco
2. Delta/Guerrero Maya Jr./Molotov vs. Dr. X/Nitro/Raziel
3. Fuego/Metro/Pegasso vs. Arkangel de la Muerte/Euforia/Nosferatu
4. Brazo de Plata/Maximo/Sagrado vs. Taichi Ishikari/Ray Mendoza Jr./Shigeo Okumura
5. Shocker/”Strongman” Jon Anderson/Toscano vs. Atlantis/Hector Garza/Ultimo Guerrero

FUSION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

4/18 – Arena Solidaridad
1. The All-Americans (Jan Carlos/Solovino/Wolly Wonker) vs. Crucifijo/Face Man/Principe Azteca
2. Chamaco Ortiz/Gato Fantasma/Sexy Girl vs. La Bestia/Coco Viper/Cop Machine
3. Dark Shadow/Los Diluvios Negros I y II/Zodiaco vs. Bengali/Mongol Chino/Potro Jr./Vaquero Romo
4. Humberto Garza Jr./Hijo del Ninja/Silver Star vs. Los Difuntos I y II/Pierko el Boriqua
5. Astro Boy/La Sombra/Volador Jr. vs. Mistico/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

INDEPENDENT

4/13 – Centro de Convenciones de Ciudad Obregon
1. ?
2. ??
3. Academico/Extreme Tiger/Pimpinela Escarlata vs. Mocho Cota/Guero Cota/Tigre Cota
4. Cibernetico/Elegido/Jack Evans vs. Chessman/Konnan/Ozz

4/15 – Centro de Usos Multiples de Hermosillo
1. Guerrerillo & Universal vs. Marduck & Mercenario
2. Cimarron Negro/Estruendo/Mastodonte Jr. vs. Huron Jr./Mastodonte/Rayo de Sonora
3. Extreme Tiger/Hermes Jr./Pimpinela Escarlata vs. Mocho Cota/Guero Cota/Tigre Cota
4. Cibernetico/Elegido/Jack Evans vs. Chessman/Konnan/Ozz

4/16 – Centro de Convenciones de Tlalnepantla
1. Atomic Boy & Lasser Boy vs. Rio Bravo & Tigre Cota
2. Aero Star/Dizzy/Laredo Kid vs. Cuervo/Escoria/Ozz
3. Extreme Tiger & La Parka Jr. vs. Alex Koslov & Silver King
4. Cibernetico & El Mesias vs. Chessman & Konnan

4/17 – Auditorio Municipal de Zapata
1. Ruleta de la Muerte – Participants: Canelo Casas/Kid Power/Estruendo/Emperador/Damian el Inmortal/Murcielago Negro Jr./Principe/La Flecha/Randy Valderas/Corcel Maldito/Destroyer/Chamaco Galindo
2. Dalis la Caribena & Lluvia vs. Amapola & Mima Shimoda
3. Shocker & “Strongman” Jon Anderson vs. Felino & Mr. Niebla

4/17 – Gimnasio Municipal Milo Martinez de Monclova
1. ?
2. ??
3. Chavo Lomeli/Green Demon/El Latino vs. Dragon de Jade/Dragon Ninja/Dragon Oriente
4. Astro Boy & Volador Jr. vs. Mistico & Averno

4/18 – Lienzo Charro de Terrenos de la Feria de Piedras Negras
1. ?
2. ??
3. Estrellita & Sexy Flor vs. Medusa & Rossy Moreno
4. Oriental & Zumbido vs. Hijo del Damian 666 & X-Fly
5. Charly Manson/Juventud Guerrera/Marco Corleone vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween)

4/20 – Auditorio Municipal de Jalpan
1. Mini Charly Manson & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Histeria
2. Fabi y Mari Apache vs. Cinthia Moreno & Sexy Star
3. Aero Star/Crazy Boy/Laredo Kid vs. Cuervo/Escoria/Ozz
4. 3 Way Dance: Cibernetico vs. El Mesias vs. Chessman

4/26 – Instalaciones de la Feria de Petatlan
1. ?
2. Mascarita Sagrada & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Chessman
3. Fabi Apache & May Flowers vs. Sexy Star & Polvo de Estrellas
4. Cibernetico & La Parka Jr. vs. Chessman & Dr. Wagner Jr.

4/27 – Plaza de Toros la Feria de Zacapoaxtla
1. ?
2. ??
3. ???
4. Mascara Dorada & Volador Jr. vs. Mistico & Felino

4/29 – Gimnasio Agustin Millan de Toluca
1. Los Gemelos Fantasticos I y II/Silver Boy vs. Black Demon/Los Monjes Locos I y II
2. Pequeno Olimpico & Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Damian 666 & Pierrothito
3. Dark Angel & Marcela vs. Amapola & Mima Shimoda
4. Mascara Dorada & Maximo vs. Taichi Ishikari & Shigeo Okumura
5. Relevos Increibles: La Sombra & Mistico vs. Volador Jr. & Felino

5/1 – Arena Neza
1. Alan Extreme/Hermano Muerte/Keshin Black vs. Angel de la Noche/Dinamic Black/Vuelo Espacial
2. Comando Negro/Crazy Boriqua/Dark Zombie/Redentor vs. Cocolores/Cosmico/Diamante Azul/Super Electra
3. Solar I & Ultraman vs. Black Terry & Negro Navarro
4. Steel Cage Match where the loser must be shaved or unmasked (El Signo Retirement Match) – Participants: El Signo/Ray Mendoza Jr./Villano IV/Shu el Guerrero/Rambo/Hijo del Signo/Hijo del Canek/Ultraman Jr./Hijo del Solar/Hijo del Fishman
5. Dos Caras/El Fantasma/Villano III vs. Canek/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil

5/1 – Plaza de Toros la Concordia de Puebla
1. May Flowers & Pimpinela Escarlata vs. Rio Bravo & Tito Santana
2. Extreme Tiger vs. Chris Stone vs. Joe Lider
3. Cuervo/Escoria/Ozz vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Alan Stone & El Mesias vs. Dr. Wagner Jr. & Ultimo Gladiador

5/7 – Parque de Beisbol de Colorines
1. ?
2. Fabi Apache & Pimpinela Escarlata vs. El Brazo & Cinthia Moreno
3. Alan Stone/Crazy Boy/Extreme Tiger vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Elegido & La Parka Jr. vs. Silver King & Ultimo Gladiador

5/29 – Centro de Convenciones de Minatitlan
1. ?
2. ??
3. La Chona/Jhonny Reyna/Pasion Kristal vs. El Gamo/Krishna/Lasserman
4. Charly Manson & X-Fly vs. Mexico’s Most Wanted (Damian 666 & Halloween)
5. Hijo del Santo & L.A. Par-K vs. Perro Aguayo Jr. & Blue Demon Jr.

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

4/15 – Arena Naucalpan
1. Dragon Fly vs. Dinamic Black
2. Guerrero Dos Mil & Heros vs. Comando Negro & Eterno
3. El Angel/Freelance/Micke Segura vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
4. Mexico State Trios Titles Tournament – Block A: La Avalancha Alvarado (Brazo de Plata/Hijo del Brazo de Plata/Brazo Metalico) vs. Chico Che/Ultraman Jr./Zatura vs. La Familia Dinamita (Mascara Ano Dos Mil/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Mascara Ano Dos Mil Jr.) vs. Bombero Infernal/Maldito Jr./Samoth

4/18 – Arena Naucalpan
1. Heros vs. Alan Extreme
2. Daga & Dinamic Black vs. Comando Negro & Eterno
3. Chico Che/Eragon/Jack vs. Dr. Cerebro/Maldito Jr./Samoth
4. El Angel/La Roca/Micke Segura vs. Black Terry/Hijo del Pirata Morgan/Veneno
5. Canek & Scorpio Jr. vs. Mascara Ano Dos Mil Jr. & Pirata Morgan

PERROS DEL MAL

4/20 – Arena Queretaro
1. ?
2. ??
3. ???
4. Estrellita vs. Medusa
5. Super Libre: Charly Manson vs. X-Fly
6. Hijo del L.A. Par-K/Hijo del Lizmark/Hijo del Santo vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween)

4/28 – Auditorio Municipal de San Luis Potosi
1. ?
2. Triangular de Parejas: Black Thunder & Pesadilla vs. Erick el Rojo & Skam 13 vs. Apolo Star & Dragon Fly
3. Konami & Skayde vs. Scorpio Jr. & Veneno
4. El Angel/Oriental/Super Nova vs. Los Perros del Mal (Mr. Aguila/Damian 666/Halloween)
5. Hijo del Santo & Super Parka vs. Perro Aguayo Jr. & L.A. Par-K

5/2 – Sala del Armas Magdalena Mixhuca del Distrito Federal (PPV)
1. ?
2. ??
3. TJP vs. Mr. Aguila
4. Groon XXX & Hijo del Rey Misterio vs. Hijo del Lizmark & Oriental
5. Super Libre Survivor Xtreme Match: Charly Manson vs. Luchador Sorpresa vs. Damian 666 vs. Halloween vs. X-Fly
6. Hijo del Santo & Marco Corleone vs. Perro Aguayo Jr. & Blue Demon Jr.

PROMOCIONES AZTECA

4/15 – Arena Xalapa
1. Jaguar & Samuray vs. Guerrero del Infierno & Perro Mocho Jr.
2. Demonio Negro/Skayde/Turbo vs. Black Thunder/Escandalo/Vampiro Metalico
3. Torneo de la Muerte – Participants: Brazo de Oro/Maximo/Tony Rivera/Super Brazo/Hijo del Texano/Taichi Ishikari/Shigeo Okumura/Virus
4. La Sombra & Volador Jr. vs. Felino & Mistico

PROMOCIONES JUBA

4/18 – Arena Juba de Reynosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Los Cadetes del Espacio (Solar I/Super Astro/Ultraman) vs. Black Terry/Negro Navarro/El Signo
5. Dr. Wagner III & Hijo del Santo vs. Blue Demon Jr. & Hijo del Solitario

PROMOCIONES MUNOZ

4/14 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. ?
2. Mascarita Divina & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Chessman
3. Aero Star & Fabi Apache vs. Billy Boy & Sexy Star
4. Los Vipers Revolucion (Black Abyss/Histeria/Psicosis) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. El Mesias & La Parka Jr. vs. Silver King & Zorro

PROMOCIONES OCEANIC

5/6 – Cancha German Evers de Mazatlan
1. ?
2. ??
3. Atomic Boy & Lasser Boy vs. Amnesia & Histeria
4. Espiritu vs. Joe Lider vs. Psicosis
5. Jack Evans & El Mesias vs. Chessman & Alex Koslov

PROMOCIONES PC

4/17 – Parque Revolucion de Culiacan
1. Orion vs. Doberman
2. Decision Match for the vacant Pacific Coast Trios Titles: Mega Black/Monster Truck/Muralla Negra vs. Mr. Iguana/Psiclope/Relampago
3. Solar I vs. Negro Navarro
4. Hijo del Santo & Rayo de Jalisco Jr. vs. Blue Demon Jr. & Cien Caras Jr.

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

PERROS DEL MAL

5/1 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Steel Cage Match where the loser gets shaved or unmasked – Participants: Mr. Aguila/Alebrije/Damian 666/Groon XXX/Halloween/Hijo del Lizmark/Histeria/Oriental
5. Caballera contra Caballera: Charly Manson vs. X-Fly
6. Hijo del Santo & L.A. Par-K vs. Perro Aguayo Jr. & Blue Demon Jr.

*Credit to Alexis Salazar, Ana Gutierrez, Eduardo Reyes, FULL

Be Sociable, Share!

    Comments

    One Response to “Lucha Report For 4/12/10”

    Trackbacks

    Check out what others are saying about this post...


    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube