Wednesday, October 22nd, 2014

UPDATED 9/26/13: Poster-Mania! This Week’s Lucha Shows! (9/24/13 thru 9/30/13)

0

Lots of lucha shows this week highlighted by the benefit show to help the family of Gemelo Muerte II in Arena Coliseo de Monterrey this upcoming Sunday. Like every week, some shows might be added, while others might get canceled, so stay tuned.

CMLL 9/24 – Arena Mexico
1. Pegasso & Starman vs. Disturbio & Hijo del Signo
2. Hijo del Fantasma/Rey Cometa/Triton vs. Tomohiro Ishii/Namajague/Shigeo Okumura
3. #1 Contenders Torneo por el CMLL Tag Titles – Participants: Atlantis & La Sombra/Delta & Guerrero Maya Jr./Diamante Azul & Marco Corleone/Mistico II & Valiente/El Terrible & Vangelis/Ephesto & Misterioso II/Gran Guerrero & Ultimo Guerrero/Psicosis & Volador Jr.
4. Angel de Oro/Shocker/Thunder vs. Euforia/Mephisto/Mr. Niebla

CMLL 9/24 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Camaleon & Sensei vs. Demonio Maya & Sadico
2. Black Metal/El Gallo/Leo vs. Arkangel de la Muerte/Canelo Casas/Hooligan
3. Mexican National Femenil Title: Estrellita © vs. Amapola
4. Blue Panther/Brazo de Plata/Titan vs. Pierroth/Polvora/Rey Escorpion
5. La Mascara/Maximo/Rush vs. Averno/Dragon Rojo/Negro Casas

IWRG 9/24 – Arena Naucalpan
1. Chicanito/Dragon Blanco vs. Payaso Extremo/Muerte Infernal
2. Atomic Boy & El Idolo vs. ??/??
3. Electro Boy/Aviador/Alas de Oro vs. Haziel/Jhon Terry/Skrull Metal
4. Fulgor II/Latigo/Zurdog vs. Andy Boy/Karate Kid/Orion
5. Copa High Power (IWRG GYM w/Black Terry vs. GYM Skayde w/Skayde): Fulgor I/Picudo Jr./Sky Angel/Emperador Azteca/Matrix Jr./Seiya/Power Bull/Ranchero vs. Turbo/Black Thunder/Cirujano Jr./Hanaoka/Argus/Belial/Aztlan/Senky
6. Dragon Celestial vs. Ciclon Black – Mask Match

Santino Bros. 9/26/13 – Santino Bros. Dojo, Bell Gardens, CA
1. FTW vs. The Sutton Family
2. Famous B vs. BC Killer
3. Darevko vs. Fern Owens
4. SBW Title: Robbie Phoenix (c) vs. Lil’ Cholo

IWRG 9/26 – Arena Naucalpan
1. Latigo vs. Fulgore II
2. Alfa & Omega vs. Alan Extreme & Zafiro
3. Centvrion/Chico Che/Golden Magic vs. Canis Lupis/Carta Brava Jr./Fresero Jr.
4. Dr. Cerebro/Relampago/Toscano vs. Dr. Wagner III/Eterno/Hijo del Medico Asesino
5. IWRG Intercontinental Tag Titles: Las Traumas I y II © vs. Hijo del Mascara Ano Dos Mil & 911

CMLL 9/27 – Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. vs. Cancerbero & Raziel
2. Dalis la Caribena/Goya Kong/Marcela vs. Princesa Blanca/Princesa Sugei/Tiffany
3. Fuego/Guerrero Maya Jr./Stuka Jr. vs. Los Invasores (Kraneo/Morphosis/Psicosis)
4. Lightning Match: Titan vs. Niebla Roja
5. Brazo de Plata/Mistico II/Valiente vs. Rey Escorpion/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
6. Marco Corleone/Rush/La Sombra vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Volador Jr.

BAJA STARS WRESTLING 9/27 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Dragon Chino & X-Peria vs. Black Phantom & Silencio Negro
2. Johnny Goodtime & Johnny Yuma vs. Eddie Randle & Ryan Kid
3. El Kaliman/Pancho Cachondo/Rubi Gardenia vs. Enfermero Jr./King Azteca/Shamu
4. Angel Negro/Arandu/TJ Boy vs. Forever Hooligans (Alex Koslov & Rocky Romero)/Kaos
5. Canek & L.A. Par-K vs. Carlito Colon & Dr. Wagner Jr.

ROCK Y LUCHA 9/28 – Jose Cuervo Salon del Distrito Federal
1. Dinastia & Octagoncito vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
2. Hijo de Climax & El Resplandor vs. Danny Casas & Super Nova
3. Jennifer Blake & Lolita vs. La Jarochita & Sexy Lady
4. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. Canek/Electroshock/Heavy Metal vs. Perro Aguayo Jr./Mascara Ano Dos Mil Jr./Villano IV

Evolucion Lucha Libre 9/28 – Lienzo Charro del Noroeste, Tijuana, B.C.
1. Zarco vs. Siniko vs. Viento – Triple threat match for NTW Title
2. Star Dragon vs. Pitbull
3. Mr. Maldito vs. Kanalla
4. Metalico vs. Jonathan vs. X-Torm vs. Star Boy – 4-Corners match
5. Tony Casanova vs. Venum Black – Hardcore title match

IWL 9/28 – Arena Neza
1. Babel/Centinela/Corcel Infernal/Quimico Jr. vs. Gotita de Plata/Kid Jaguar/Las Medics I y III
2. Triangular de Tercias: Las Saetas del Ring (Freelance/Pantera/Micke Segura) vs. ATM (ATM/ATM Gold/ATM Silver) vs. Los Indestructibles (Infierno Kid/Sepulturero/Ultimo Vampiro)
3. La Resistencia (Arkanos/Kilvan/Shadow/Yoruba) vs. Ares/Impulso/Mr. Leo/Metaleon
4. Loco Max/Tony Rivera/Zumbido vs. Black Terry/Dinamic Black/Dr. Cerebro
5. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett/Perico) vs. Aero Boy/Dement Xtreme/Hormiga/Violento Jack
6. WWA Trios Titles: La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera) © vs. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton)
7. 3 Way Dance por el IWL Heavyweight Title: L.A. Par-K © vs. Canek vs. Dr. Wagner Jr.

XMW 9/28 – Nezahualcoyotl:
1. Dollar/Maiden/Oscuro/Yeye vs. Centella/Mixus/Zertico/S. Lobo
2. Fly Metallik vs. Fly Warrior vs. Fly Star vs. Yoruba vs. Arceus
3. Fulgor I & II vs. Torny & Belial
4. Impulso & Arez vs. Mr.Leo & Metaleon
5. Sensei/C. Herodes/Camaleon vs. Terremoto/Kronos/Legendario

Llaves y Candados 9/29 – Arena Coliseo de Monterrey
– Benefit show to support the family of Gemelo Muerte II, who passed away recently. 50 wrestlers will be involved. Some of the names listed: Super Parka, Pierko, Hijo de Ninja, Simbolo, Big Neurosis, Silencio, Ultimo Ninja, Golden Boy, Rey Demonio Jr., Hijo de L.A. Park, Gemelo Muerte I, Extreme Boy, Dranser, Scravos, Misionero, Difunto I, Bengali, Perverso, Legendario, Lum, Cadillo, Panthro, Panthro Jr., Dralion, Rey Orion, Epidemus, Demenzia, Chamaco Gurrola, Black Poison, Angel Dorado Jr., Galactar, Mongoles Chinos, mini luchadores and more!

FUSION SPORTS MEXICO 9/29 – Arena Ichiban
1. Demonio Maya & Redman vs. Cisne Negro & Toruk
2. Star Moon & Zurdog vs. Black Killer & Pequeno Fiurer
3. 3 Way Dance por el Northern Lightweight Title: Jerry Brown © vs. Black Metal vs. Stukita
4. Ancla/Danny Casas/Chico Che vs. Avisman/Black Abyss/Kaoma Jr.
5. Caballera contra Caballera: Ares vs. Apolo Estrada Jr.

CMLL 9/29 – Arena Coliseo
1. Aereo & Stukita vs. Mercurio & Universito Dos Mil
2. Pegasso/Soberano/Stigma vs. Camorra/Inquisidor/Nosferatu
3. Diamante/Fuego/Sagrado vs. Tomohiro Ishii/Namajague/Shigeo Okumura
4. Guerrero Maya Jr. vs. Virus
5. Blue Panther/Shocker/Thunder vs. Tiger/Ultimo Guerrero/Vangelis
6. Atlantis/La Mascara/Mistico II vs. Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)

Todo X El Todo 9/29 – Palenque de la Feria Torres Mochas de San Felipe
1. Bracito de Plata & Pequeno Lucky vs. Pentagoncito & Piratita Morgan
2. Centvrion vs. Imposible
3. Bobby Lee Jr. & Rayman vs. Heddi Karaoui & Zumbi
4. Lady Apache & Esther Moreno vs. Chica Tormenta & Rossy Moreno
5. Hijo del Santo/Horus/Huracan Ramirez vs. Angel Blanco Jr./Cien Caras Jr./Hijo del Solitario
6. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K

NSPW-LA 9/29 – Chava’s Cafe, Los Angeles, CA
1. Ultimo Imperio & Rey Volcan Jr. vs. Anestecia & Angel Guerrero
2. Estrella Azul & Che Messi vs. Rey Infernal & Porto Romano
3. Pantera vs. Malice
4. Meteorik/Trueno/Rayo de Plata vs. Nightmare/Profeta Jr./Sombra Infernal
5. White Pork & Aero Boy vs. Legionario & Indio Chirikawa

UIPW-LA 9/29 – East L.A. Boys & Girls Club, Los Angeles, CA
1. Amazing Junior/L.A. Panda/Hector Canales vs. Latigo Blanco/Playboy/Bobby Rios
2. Misterioso/Phoenix Star/Zokre vs. Shamu Jr./Lil’ Cholo/Durango Kid
3. Lestat & Mariachi Loco vs. Super Natural & Joey Kaos – UIPW Tag Team Titles

PROMOCIONES CANTU 9/30 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown vs. Mini Rio Bravo & Mini Sobredosis
2. Lady Maravilla & Lolita vs. La Hechicera & La Hiedra
3. El Brazo/Nino Hamburguesa/Black Mamba vs. Daga/Pentagon Jr./Sobredosis
4. Drago/Fenix/La Parka Jr. vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

Kidrobot x Simpsons Bumblebee Man Toy!

Be Sociable, Share!

    Comments are closed.

    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube