Saturday, October 25th, 2014

Lucha Report For 4/5/10

1

Written By Kris Zellner

NEWS

Mascarita Dorada told Super Luchas that he has been negotiating with EMLL over the last couple of weeks about a return and did work their show at Arena Mexico as a sign of good faith but he is still an independent right now until he comes to an agreement. Dorada wants more control of his outside bookings and wants the minis to have a bigger role in the promotion.

Cmllmiddle_negroNew Japan announced yesterday that Negro Casas would be defending his CMLL Middleweight Title against Jushin Thunder Liger on 5/3 in Fukuoka. They also announced that Mascara Dorada & Valiente would be coming in to take part of the Super J Tag Tournament in Tokyo where they would meet Apollo 55 (Prince Devitt & Ryusuke Taguchi) in the 1st round.

New Japan also announced that Hiroshi Tanahashi would be coming to EMLL in May to work a couple of weeks and with their help, all of the big Arena Mexico shows (Dos Leyendas, Infierno del Ring, Anniversario, & Sin Salida) would be airing on Samurai TV this year.

RESULTS

EMLL 4/4 – Arena Coliseo (67th Anniversary Show)
1. Los Hombres del Camoflaje (Artillero & Super Comando) beat Astro Boy & Sensei
2. Dalis la Caribena/Lady Apache/Marcela defeated Amapola/Princesa Blanca/La Seductora
3. Angel de Oro/Angel de Plata/Fabian el Gitano beat Dr. X/Euforia/Polvora by DQ when Polvora ripped off Fabian’s mask leading to mask challenges from everyone.
4. Mascara Dorada/Metro/Toscano defeated Misterioso II/Shigeo Okumura/Virus
5. Blue Panther/Brazo de Plata/Shocker beat Negro Casas/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero
6. Mistico defeated Atlantis after he ripped off his mask and pinned him. Atlantis wants a Super Libre match but Mistico wants a mask match.

EMLL 4/4 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Johnny Dinamo beat Meteoro
2. Relevos Increibles: Samurai & Mr. Trueno defeated Leon Blanco & Virgo
3. Occidental Welterweight Title: Metal Blanco beat Angel del Mal to win the title.
4. Stuka Jr. & Valiente defeated Cancerbero & Raziel with Cancerbero being stretchered out.
5. Hector Garza/La Mascara/La Sombra beat Damian el Terrible/Hijo del Texano/Vangelis by DQ when Sombra threw his mask at Texano.

IWRG 4/4 – Arena Naucalpan
1. Comando Negro beat Heros
2. Maldito Jr. & Samoth defeated Los Gemelos Fantasticos I y II with hair/mask match challenges abound.
3. AK-47/Avisman/Hijo del Diablo beat Chico Che/Eragon/Gaviota (subbing for Goleador)
4. Hijo del Cien Caras/Hijo del Pirata Morgan/Mazada defeated Dr. Cerebro/Jack (subbing for Pantera)/Scorpio Jr. with help from Veneno. Veneno & Scorp then threw out hair match challenges afterwards. Cerebro & Mazada also did the same.
5. Fuerza Guerrera/Mascara Ano Dos Mil Jr./Pirata Morgan beat El Angel/Canek/Olimpico when MA2K Jr. fouled Canek behind the ref’s back.

Perros del Mal 4/3 – Plaza de Toros de la Feria de Ciudad Valles
1. Estrellita & Mascarita Dorada beat Medusa & Mini Mr. Aguila
2. Oriental & Super Nova defeated Celestial & Histeria
3. Super Libre: Charly Manson beat X-Fly
4. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween) defeated Groon XXX/Hijo del L.A. Par-K/Hijo del Lizmark when Perrito ripped off Par-K’s mask and pinned him.

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

4/6 – Gimnasio San Damian de San Martin Texmelucan (TV taping)
1. Atomic Boy/Gato Eveready/Laredo Kid vs. Billy Boy/El Brazo/Decnis
2. Aero star & Fabi Apache vs. Alex Koslov & Rain
3. Jack Evans/Extreme Tiger/Rocky Romero vs. Cuervo/Escoria/Ozz
4. Cibernetico/Heavy Metal/El Mesias vs. La Hermandad 187 (Joe Lider & Nicho el Millionario)/Konnan
5. Electroshock/Dr. Wagner Jr./Silver King vs. Chessman/Kenzo Suzuki/Zorro

4/17 – Plaza de Toros La Concordia de Orizaba (TV taping)
1. Crazy Boy/Gato Eveready/El Relampago vs. Cuervo/Escoria/Espiritu
2. Fabi y Mari Apache vs. Jennifer Blake & Rain
3. Jack Evans/Extreme Tiger/El Generico vs. Billy Boy/Decnis/Ozz
4. Dr. Wagner Jr. vs. Sabu
5. Octagon/La Parka Jr./Luchador Sorpresa vs. Electroshock/Silver King/Ultimo Gladiador
6. Cibernetico/Heavy Metal/El Mesias vs. Hernandez/Vampiro (This could be L.A. Par-K’s spot)/Zorro

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

4/6 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Johnny Dinamo & Thunder Boy vs. Meteoro & Virgo
2. Astaroth & Metatron vs. Cerveruz & Infierno
3. Evola vs. Exterminador
4. Diamante & El Gallo vs. Euforia & Polvora
5. Brazo de Plata/La Mascara/Maximo vs. Asesino Negro/Damian el Terrible/Hijo del Texano

4/6 – Arena Mexico
1. Camaleon & Robin vs. El Cholo & Mortis
2. Electrico/Pequeno Olimpico/Ultimo Dragoncito vs. Nitrito/Pequeno Warrior/Pierrothito
3. Delta/Fuego/Rush vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
4. Mexican National Trios Titles: Mascara Dorada/Metro/Stuka Jr. © vs. El Poder Mexica (Dragon Rojo/Misterioso II/Sangre Azteca)
5. Sagrado/La Sombra/Toscano vs. Mistico/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero

4/9 – Arena Mexico
1. Astro Boy & Trueno vs. Camorra & Inquisidor
2. Los Angeles Celestiales (Angel Azteca Jr./Angel de Oro/Angel de Plata) vs. Euforia/Nosferatu/Polvora
3. Lightning Match: Valiente vs. Sangre Azteca
4. Blue Panther/Stuka Jr./Toscano vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. Hector Garza/Hijo del Fantasma/La Mascara vs. Damian el Terrible/Hijo del Texano/Vangelis
6. Mascara Dorada/La Sombra/Mistico vs. Dragon Rojo/Felino/Negro Casas

4/11 – Arena Coliseo
1. Bengala & Principe vs. Disturbio & Semental
2. Fabian el Gitano/Molotov/Sensei vs. Dr. X/Kid Tiger/Puma King
3. Lady Apache/Lluvia/Marcela vs. Amapola/La Comandante/Princesa Sugei
4. Blue Panther/Sagrado/Toscano vs. El Poder Mexica (Dragon Rojo/Misterioso II/Sangre Azteca)
5. Brazo de Plata/Hector Garza/”Strongman” Jon Anderson vs. Atlantis/Rey Bucanero/Ultimo Guerrero

4/11 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Relampago vs. Cerveruz
2. Astaroth & Hierro vs. Evola & Rafaga
3. El Gallo & Neutron vs. Mr. Trueno & Rey Trueno
4. Diamante & Metal Blanco vs. Euforia & Shigeo Okumura
5. Mascara Dorada/La Sombra/Mistico vs. Averno/Damian el Terrible/Hijo del Texano

INDEPENDENT

4/8 – Arena Neza
1. ?
2. ??
3. ???
4. Dark Angel/Lady Apache/Lluvia vs. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
5. La Sombra & Volador Jr. vs. Felino & Mistico

4/15 – Centro de Usos Multiples de Hermosillo
1. Guerrerillo & Universal vs. Marduck & Mercenario
2. Cimarron Negro/Estruendo/Mastodonte Jr. vs. Huron Jr./Mastodonte/Rayo de Sonora
3. Extreme Tiger/Hermes Jr./Pimpinela Escarlata vs. Mocho Cota/Guero Cota/Tigre Cota
4. Cibernetico/Elegido/Jack Evans vs. Chessman/Konnan/Ozz

4/17 – Auditorio Municipal de Zapata
1. Ruleta de la Muerte – Participants: Canelo Casas/Kid Power/Estruendo/Emperador/Damian el Inmortal/Murcielago Negro Jr./Principe/La Flecha/Randy Valderas/Corcel Maldito/Destroyer/Chamaco Galindo
2. Dalis la Caribena & Lluvia vs. Amapola & Mima Shimoda
3. Shocker & “Strongman” Jon Anderson vs. Felino & Mr. Niebla

4/20 – Auditorio Municipal de Jalpan
1. Mini Charly Manson & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Histeria
2. Fabi y Mari Apache vs. Cinthia Moreno & Sexy Star
3. Aero Star/Crazy Boy/Laredo Kid vs. Cuervo/Escoria/Ozz
4. 3 Way Dance: Cibernetico vs. El Mesias vs. Chessman

4/26 – Instalaciones de la Feria de Petatlan
1. ?
2. Mascarita Sagrada & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Chessman
3. Fabi Aoache & May Flowers vs. Sexy Star & Polvo de Estrellas
4. Cibernetico & La Parka Jr. vs. Chessman & Dr. Wagner Jr.

5/1 – Arena Neza
1. Alan Extreme/Hermano Muerte/Keshin Black vs. Angel de la Noche/Dinamic Black/Vuelo Espacial
2. Comando Negro/Crazy Boriqua/Dark Zombie/Redentor vs. Cocolores/Cosmico/Diamante Azul/Super Electra
3. Solar I & Ultraman vs. Black Terry & Negro Navarro
4. Steel Cage Match where the loser must be shaved or unmasked (El Signo Retirement Match) – Participants: El Signo/Ray Mendoza Jr./Villano IV/Shu el Guerrero/Rambo/Hijo del Signo/Hijo del Canek/Ultraman Jr./Hijo del Solar/Hijo del Fishman
5. Dos Caras/El Fantasma/Villano III vs. Canek/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil

5/29 – Centro de Convenciones de Minatitlan
1. ?
2. ??
3. La Chona/Jhonny Reyna/Pasion Kristal vs. El Gamo/Krishna/Lasserman
4. Charly Manson & X-Fly vs. Mexico’s Most Wanted (Damian 666 & Halloween)
5. Hijo del Santo & L.A. Par-K vs. Perro Aguayo Jr. & Blue Demon Jr.

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

4/8 – Arena Naucalpan
1. Dinamic Black vs. Epidemia
2. Daga & Heros vs. Comando Negro & Hijo del Signo
3. Los Gemelos Fantasticos I y II/Zatura vs. Avisman/Hijo del Diablo/Trauma II
4. El Angel/Chico Che/La Roca vs. Barba Roja/Black Terry/Dr. Cerebro
5. Americas Lt. Heavyweight Title: Trauma I © vs. Hijo del Pirata Morgan

PERROS DEL MAL

4/20 – Arena Queretaro
1. ?
2. ??
3. ???
4. Estrellita vs. Medusa
5. Super Libre: Charly Manson vs. X-Fly
6. Hijo del L.A. Par-K/Hijo del Lizmark/Hijo del Santo vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween)

4/28 – Auditorio Municipal de San Luis Potosi
1. ?
2. Triangular de Parejas: Black Thunder & Pesadilla vs. Erick el Rojo & Skam 13 vs. Apolo Star & Dragon Fly
3. Konami & Skayde vs. Scorpio Jr. & Veneno
4. El Angel/Oriental/Super Nova vs. Los Perros del Mal (Mr. Aguila/Damian 666/Halloween)
5. Hijo del Santo & Super Parka vs. Perro Aguayo Jr. & L.A. Par-K

PROMOCIONES CANTU

4/11 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Darling Boy & Pedro Navajas vs. Babe Fox & Pee Wee
2. Angel Dorado Jr./Babe Rap/Sky vs. Androide/Lover Boy/Rey Sagitario
3. Cuervo/Escoria/Ozz vs. Golden Boy/Rey Demonio/Simbolo Dos Mil
4. Hombre sin Miedo/Mascara Purpura/Pimpinela Escarlata vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. Jack Evans/Extreme Tiger/La Parka Jr. vs. Chessman/Joe Lider/Sobredosis

4/12 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. Cuervo/Escoria/Ozz vs. El Poder Norte (Rio Bravo/Tito Santana/Tigre Cota)
3. Babe Rap/Hombre sin Miedo/Sangre Chicana Jr. vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Mascara contra Caballera: Black Mamba vs. Pimpinela Escarlata
5. Jack Evans/Extreme Tiger/La Parka Jr. vs. Chessman/Joe Lider/Sobredosis

PROMOCINOES GUTIERREZ

4/6 – Plaza de Toros Monumental de Arizpe
1. Estrellita/Sexy Flor/Mini Laredo Kid/Mini Pathfinder vs. La Chola/Rossy Moreno/Mini Cibernetico/Mini Ozz
2. Los Payasos Tricolor (Coco Amarillo/Coco Azul/Coco Rojo/Coco Verde) vs. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett/Perico)
3. Los Vipers (Histeria/Maniaco/Psicosis) vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
4. Hijo del Fantasma & Maximo vs. Tetsuya Naito & Shigeo Okumura
5. Hector Garza/Shocker/Volador Jr. vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

PROMOCIONES JUBA

4/18 – Arena Juba de Reynosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Los Cadetes del Espacio (Solar I/Super Astro/Ultraman) vs. Black Terry/Negro Navarro/El Signo
5. Dr. Wagner III & Hijo del Santo vs. Blue Demon Jr. & Hijo del Solitario

PROMOCIONES MUNOZ

4/14 – Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
1. ?
2. Mascarita Divina & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Chessman
3. Aero Star & Fabi Apache vs. Billy Boy & Sexy Star
4. Los Vipers Revolucion (Black Abyss/Histeria/Psicosis) vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
5. El Mesias & La Parka Jr. vs. Silver King & Zorro

PROMOCIONES PC

4/17 – Parque Revolucion de Culiacan
1. Orion vs. Doberman
2. Decision Match for the vacant Pacific Coast Trios Titles: Mega Black/Monster Truck/Muralla Negra vs. Mr. Iguana/Psiclope/Relampago
3. Solar I vs. Negro Navarro
4. Hijo del Santo & Rayo de Jalisco Jr. vs. Blue Demon Jr. & Cien Caras Jr.

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

4/9 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Alquimista Tres Mil vs. Loco Man
2. Cardenal Jr. & Rambo Star vs. Poseidon & Tigertron
3. Angel Metalico/Horus/Spyder Black vs. Mr. Maldito/Pancho Cachondo/Tony Casanova
4. Jack Evans & Extreme Tiger vs. La Hermandad 187 (Joe Lider & Nicho el Millionario)
5. Cibernetico & La Parka Jr. vs. Silver King & Zorro

PERROS DEL MAL

4/30 – Plaza de Toros Calafia de Mexicali
1. ?
2. ??
3. ???
4. Alebrije/Groon XXX/Oriental vs. Mr. Aguila/Hijo del Lizmark/Histeria
5. Extreme Match: Charly Manson vs. X-Fly
6. Blue Demon Jr./Hijo del Santo/L.A. Par-K vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween)

5/1 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Steel Cage Match where the loser gets shaved or unmasked – Participants: Mr. Aguila/Alebrije/Damian 666/Groon XXX/Halloween/Hijo del Lizmark/Histeria/Oriental
5. Caballera contra Caballera: Charly Manson vs. X-Fly
6. Hijo del Santo & L.A. Par-K vs. Perro Aguayo Jr. & Blue Demon Jr.

*Credit to AAA, Ana Gutierrez, Black Terry Jr, Eduardo Reyes, EMLL, IWRG, Luchas 2000, NJPW, RFC

Be Sociable, Share!

    Comments

    One Response to “Lucha Report For 4/5/10”

    Trackbacks

    Check out what others are saying about this post...
    1. [...] has KrisZ’s news update and the start of the 2009 Countdown: [...]



    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube