Thursday, October 23rd, 2014

Lucha Report For 7/22/13

0

cmll072113fp

Written By Kris Zellner

RESULTADOS

CMLL 7/21 – Arena Coliseo
1. Espanto Jr. & Herodes Jr. beat Bengala & Freesbee
2. Pegasso/Sensei/Triton defeated Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)/Nitro
3. Misterioso II/Sangre Azteca/Virus beat Bushiroad/Diamante/Sagrado
4. Lightning Match: Guerrero Maya Jr. defeated Bobby Zavala
5. Dragon Rojo/Felino/Mr. Niebla beat Blue Panther/Titan/Valiente
6. Atlantis/Diamante Azul/Mistico II defeated Averno/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero

Photos Courtesy of CMLL.com/Alexis Salazar!

CMLL 7/21 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino & Hijo del Javier Cruz beat Samael & El Yaki
2. Leon Blanco/Smaker/Virgo defeated Espectrum/Exterminador/Magnum
3. Occidental Middleweight Title: El Barbaro Cavernario beat Black Metal to regain the title in a good match.
4. Caballeras contra Caballeras: Tony Escobedo & El Hippie defeated Acertijo & Jocker with Hippie going over Jocker.
5. Kraneo & Psicosis beat Brazo de Plata & Stuka Jr. when Kraneo fouled and pinned Porky.

Fuerza Imperial 7/20 – Sala de Armas del Magdalena Mixhuca del Distrito Federal (50% capacity at best)
1. Brazo Jr./Magistro/Mascara Virtual beat Espantapajaros I/Kaving/Rayo Tapatio II
2. Dalis la Caribena & Yuka defeated Goya Kong & Princesa Blanca after the losing team fell apart.
3. Cuadrangular de Parejas – Semifinals: Puma King & Tiger beat Marabunta & Marabunta Jr.
4. Cuadrangular de Parejas – Semifinals: Hijo del Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr. defeated Kortiz & Rayo Tapatio I
5. Cuadrangular de Parejas – Finals: Hijo del Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr. beat Puma King & Tiger when Pirata Jr. ripped off Puma’s mask and pinned him. They threw out hair/mask match challenges afterwards.
6. Felino/Fuerza Guerrera/Mr. Niebla/X-Fly defeated Pirata Morgan/Solar I/Los Villanos III y IV by DQ when Pirata fouled Niebla which upset the Villanos leading to a brawl among the Villano family and the Pirata family.
7. Hijo del Fantasma/Mil Mascaras/Rayo de Jalisco Jr. beat Mascara Ano Dos Mil/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil

Independent 7/20 – Arena Coliseo de Chihuahua
1. ?
2. Silver Wolf/Vetrix/Xtasis defeated Los Warriors (I/II/III)
3. Boricua/Peligro/Saturno beat Guerrero del Cobach/Maniaco/Templario
4. Lince/Puma Balderrama/Tormento Chino II defeated Baby Polo/Hijo del Apache/Tigre del Ring
5. Maximo/La Chabela/Dona Tencha/La Perrushka beat Darkness/Rey Bucanero/Snake/Verdugo

IWRG 7/21 – Arena Naucalpan
1. Seiya/Sky Angel/Cristal beat Arana de Plata/Latigo/Kimera
2. Imposible/Saruman/Dagora defeated Astro Rey Jr./Golden Magic/Miss Gaviota with Magic challenging Imposible to a shot at his IWRG Intercontinental Lightweight Title afterwards.
3. La Familia de Tijuana (Eterno/Super Nova/X-Fly) beat Chico Che/Emo Xtreme/Hijo del Pirata Morgan after Emo had issues with his teammates.
4. Fuerza Guerrera/Mascara Ano Dos Mil Jr./Scorpio Jr. defeated Black Terry/Extreme Tiger/Veneno when Fuerza fouled and pinned Terry who demanded a singles match afterwards. BT was bleeding and Fuerza’s mask was ripped up.

IWRG072113P1

IWRG072113P2

5. Por el Rey del Ring: Dinamic Black beat Decnis to retain his title.

IWRG072113P3

IWRG072113P4

IWRG072113P5

IWRG072113P6

Photos Courtesy of Black Terry Jr.!

CARTELERAS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

8/2 – Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (Sin Limite taping)
1. Fabi Apache/Octagoncito/Pimpinela Escarlata vs. Taya Valkyrie/Mini Abismo Negro/Black Mamba
2. Flamita/Lucky Boy/Nino de Ebano vs. Carta Brava Jr./Eterno/Steve Pain
3. Los Mirreyes (Elegido/Alan Stone/Toscano) vs. The Black Family (Cuervo/Escoria/Ozz)
4. AAA Tag Titles: Crazy Boy & Joe Lider © vs. Daga & Psicosis Original
5. Electroshock/Jack Evans/Fenix vs. Chessman/Hijo del Texano/Parka Negra
6. Revancha Match: Cibernetico vs. Perro Aguayo Jr.

CHILANGA MASK

8/25 – Arena Coliseo de Coacalco
1. ?
2. Aero Boy vs. Kaientai
3. Magnifico vs. Arkangel de la Muerte
4. Solar I vs. Judas el Traidor
5. Guerrero Maya Jr. vs. Black Terry
6. Negro Navarro vs. Shu el Guerrero

CONSEJO MUNDIAL DE LUCHA LIBRE

7/22 – Arena Puebla
1. Asturiano & Black Tiger vs. Cholo & Guerrero Negro Jr.
2. Dalis la Caribena/Dark Angel/Estrellita vs. Princesa Blanca/La Vaquerita/Zeuxis
3. Diamante/Fuego/Sagrado vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Raziel
4. Delta/Guerrero Maya Jr./Stigma vs. Espiritu Maligno/Puma King/Tiger
5. La Mascara/Rush/Thunder vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Volador Jr.
6. NWA Lt. Heavyweight Title: Diamante Azul © vs. Ultimo Guerrero

7/23 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron & Sky Kid vs. Demonio Maya & Sadico
2. Esfinge/El Gallo/Soberano vs. Hijo del Signo/Malefico/Rafaga
3. Lluvia/Luna Magica/Marcela vs. Amapola/La Comandante/Princesa Sugei
4. Diamante Azul/Sagrado/Stuka Jr. vs. Ephesto/Misterioso II/Vangelis
5. Maximo/Rush/La Sombra vs. Mr. Aguila/Euforia/Ultimo Guerrero

7/23 – Arena Mexico
1. Camaleon & Horus vs. Espanto Jr. & Herodes Jr.
2. Pequeno Halcon/Shockercito/Ultimo Dragoncito vs. Nitrito/Pequeno Olimpico/Pequeno Warrior
3. Dalis la Caribena/Dark Angel/Goya Kong vs. Princesa Blanca/La Seductora/Tiffany
4. Angel de Oro/Brazo de Plata/Rey Cometa vs. Morphosis/Shigeo Okumura/Olimpico
5. Lightning Match: Mascara Dorada vs. Niebla Roja
6. Atlantis/La Mascara/Thunder vs. Felino/Mr. Niebla/Pierroth

7/26 – Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Diamante/Pegasso/Triton vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan
3. Blue Panther/La Mascara/Shocker vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
4. Torneo Cibernetico – Participants: Fuego/Hijo del Fantasma/Negro Casas/Stuka Jr./Valiente/Misterioso II/Sangre Azteca/Tiger/Vangelis/Virus
5. Mascara Dorada/Mistico II/Titan vs. Polvora/Rey Bucanero/Rey Escorpion
6. Maximo/Rush/La Sombra vs. Damian el Terrible/Taichi Ishikari/Volador Jr.

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

7/28 – Plaza de Toros de Oaxaca
1. Charly Madrid & Marabunta Jr. vs. Meiden & Rider
2. Rey Celestial & Mini Electroshock vs. Mini Chessman & Mini Cibernetico
3. Jennifer Blake & Cinthia Moreno vs. La Hechicera & Taya Valkyrie
4. Huracan Ramirez/Super Fly/Pimpinela Escarlata vs. Loco Max/Psicosis Original/Scorpio Jr.
5. El Mesias/La Parka Jr./Tinieblas Jr. vs. Dr. Wagner III/Hijo del Texano/Silver Kain

8/9 – Campo de Futbol de Acatlipa
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Hijo del Huracan Ramirez & Hijo del Mascara Sagrada vs. Hijo del Fishman & Hijo del Pirata Morgan
6. Blue Demon Jr. & Tinieblas Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Cien Caras Jr.

GOLDEN LEGEND PROMOCIONES

7/28 – Gimnasio Municipal Josue Neri Santos de Ciudad Juarez
1. Bello Armando & Guerrero Escarlata vs. Angelix & Stigma de Oro
2. Las Bestias (I/II/III) vs. Fuego/Peluchin Maldad/Romano
3. Baby Solis/Magno/Maquina 45 Jr. vs. Fussion/Muneco Infernal/Rey Escorpion
4. Cinta de Oro/Rocky Star/Takeda vs. Angel Blanco Jr./Black Fish/Villano III
5. WWA Jr. Heavyweight Title: Hijo del Solitario © vs. Rayo de Jalisco Jr.
6. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K

INDEPENDENT

7/23 – Arena Aficion de Pachuca
1. Kronico vs. Dr. Boris
2. Pathfinder & Tritoncito vs. Furia Salvaje I & Silencioso
3. Estrella Magica & Reyna del Sur vs. Dark Cory & Sakmi
4. Black Maravilla & Apolo Estrada Jr. vs. Arenita la Nueva Era & Payaso Clon
5. Cien Caras Jr. & Hijo del Mascara Ano Dos Mil vs. Danny Casas & Niko

7/24 – Arena Neza
1. ?
2. ??
3. ???
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)
5. Dr. Wagner Jr./Electroshock/La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr./Canek/Mascara Ano Dos Mil Jr.

7/26 – Auditorio Santiago Teyahualco
1. Aeronix & Locki vs. Rey Justicia & SWAT
2. Morvius/Teseo/Ukkonen vs. Chicago Rush/Ciclon Infernal/Inmortal
3. Aramis & Freelance vs. Dragon Negro & Pierrothito
4. Iron Love/Judas el Traidor/Magnifico vs. Mr. Niebla/Nitro/Sangre Azteca

7/27 – Salon Zitacuaro
1. ?
2. ??
3. Mini Zeus & La Parkita vs. Mini Histeria & Mini Psicosis
4. Fabi Apache & La Jarochita vs. La Hechicera & Sexy Lady
5. Fenix & La Parka Jr. vs. Chessman & Pentagon Jr.

7/28 – Domo Parque Solidaridad de Tonala
1. Royal Rumble – Participants: Aero Xtreme/Black Tod/Kal-El/Luxor/Principe Egipcio/Principe Escorpion/Rey Dinamico/Alex Romano/Rudy Santana/Tiger King
2. Fabi Apache & La Jarochita vs. La Magnifica & Sexy Lady
3. Dinastia & La Parkita vs. Mini Murder Clown & Mini Psycho Clown
4. Aero Star/Argenis/Atomic Boy vs. The Black Family (Cuervo/Espiritu/Ozz)
5. Crazy Boy/Jack Evans/Joe Lider vs. Chessman/Daga/Ultimo Gladiador

7/31 – Arena Queretaro
1. Alastor & Lafayette vs. Viajero del Futuro & Vidente
2. Electro Boy & Galaxy vs. Kastigador & Vengador
3. Starman & Ursus vs. Cholo & Espiritu Negro
4. Mascara Dorada & Valiente vs. Dragon Rojo & Rey Escorpion
5. Mistico II & La Sombra vs. Averno & Volador Jr.

8/2 – Plaza de los Fundadores de San Luis Potosi
1. ?
2. Meteoro & Silver Slam vs. Divino & Maniaco
3. Oro Azul & Oscuridad vs. Black Maravilla & Mensajero
4. Aero Fly/Lolita/Mascarita Divina/Sexy Salazar vs. Diablo Negro/Sexy Lady/Mini Psicosis/Bello Willy
5. Drago & La Parka Jr. vs. Pentagon Jr. & Silver Kain

8/3 – Arena Metropolitana Jorge Cuesy de Tuxtla Gutierrez
1. ?
2. ??
3. ???
4. Granda Man/Mascara Sagrada Jr./Murcy Jr. vs. Dr. Salvaje/Hijo del Fishman/New Fire Jr.
5. La Mascara/Mistico II/La Sombra vs. Mr. Aguila/Averno/Volador Jr.

8/15 – Plaza de Toros el Pinal de Teziutlan
1. ?
2. ??
3. ???
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Uro Rocker)
5. 3 Way Bull Terrier Match: Cibernetico vs. Perro Aguayo Jr. vs. Daga

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

7/30 – Arena Aficion de Pachuca
1. Medics III/Peligro/Terror/Lolita vs. Pentagon Jr./Perico/Sexy Lady/Pasion Kristal
2. Arkanos/Kid Jaguar/Shadow vs. Centinela/Medics I/Quimico Jr.
3. Argenis/Drago/Fenix vs. Freelance/Pantera/Micke Segura
4. Infierno Kid/Ojo Diabolico Jr./Ultimo Vampiro vs. Aero Boy/Ciclope/Drastick Boy
5. La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera) vs. Loco Max/Tony Rivera/Zumbido vs. Black Terry/Dinamic Black/Dr. Cerebro
6. IWL Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) © vs. Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

7/25 – Arena Naucalpan
1. Seiya vs. Fulgore II
2. Astro Rey Jr./Freelance/Cristal vs. Alan Extreme/Saruman/Diosa Maya
3. Centvrion/Chico Che/Golden Magic vs. Los Exoticos (Bugambilla del Norte/Diva Salvaje/Miss Gaviota)
4. Dinamic Black/Dr. Cerebro/Veneno vs. Emo Xtreme/Heddi Karaoui/911
5. Toscano/Las Traumas I y II vs. Eterno/Mascara Ano Dos Mil Jr./Super Nova

7/28 – Arena Naucalpan
1. Sky Angel vs. Fulgore II
2. Centvrion/Freelance/Golden Magic vs. Alan Extreme/Dragon Celestial/Imposible
3. WWS Welterweight Title: Dinamic Black © vs. 911
4. Extreme Tiger/Las Traumas I y II vs. Cerebro Negro/Heddi Karaoui/Saruman
5. Lumberjacks w/Straps Match: Black Terry/Veneno/Pasion Kristal vs. AK-47/Fuerza Guerrera/Bugambilla del Norte
6. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) vs. Eterno/Mascara Ano Dos Mil Jr./Super Nova

INVASION RCH

8/1 – Arena Naucalpan
1. Freelance & Seiya vs. Alan Extreme & Fulgore I
2. Fenix/Fabi Apache/Miss Gaviota vs. Pentagon Jr./Taya Valkyrie/Bugambilla del Norte
3. Bull Terrier Match: Lolita vs. Sexy Lady
4. Torneo Cibernetico por la Copa High Power – Participants: Centrvion/Danny Casas/Decnis/Dinamic Black/Dr. Wagner III/Apolo Estrada Jr./Extreme Tiger/Golden Magic/Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Picudo Jr./Saruman/Veneno
5. Steel Cage Match where the loser must shave or unmask: Chessman & Daga vs. Cien Caras Jr. & Hijo del Pirata Morgan vs. Eterno & Super Nova vs. Hijo del Texano & Villano IV vs. Las Traumas I y II

LUCHA LIBRE PIEDRAS NEGRAS

7/30 – Plaza de Toros Monumental de Arizpe
1. ?
2. ??
3. Chico de Barrio & Sexy Flor vs. Azteca Jr. & La Hiedra
4. El Brazo/Decnis/Laredo Kid vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis)
5. La Parka Jr. & Pimpinela Escarlata vs. Mascara Ano Dos Mil Jr. & Psicosis Original

MANTYZ PRODUCCIONES

7/27 – Arena Cuautepec
1. Coquito Azul & Mini Cobra vs. Kenuim & Mini May Flowers
2. Adamantium/Centella Oriental/Hacha Infernal vs. Cosmos Negro/Demencia/King Flash
3. AK-47 & Fierro vs. Rayan & Spartan
4. La Mascara & Maximo vs. Negro Casas & Mr. Niebla
5. Mascara contra Mascara: Mantyz vs. Electroman

PROMOCIONES CANTU

7/22 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. Aero Boy & Flamita vs. Ciclope & Drastick Boy
3. Extreme Match: Ciber Payaso/Dance Boy/Mortifero vs. Los Porros (Angel o Demonio/Big Memo/Ovett)
4. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis)
5. Dr. Wagner III/Hijo del Medico Asesino/Laredo Kid vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

7/28 – Arena Solidaridad
1. ?
2. ??
3. ???
4. Karonte & Hija del Karonte vs. Gran y Mari Apache
5. Guerra de Empresas: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis) vs. Difunto II/Diluvio Negro II/Silver Star vs. El Consejo (Argos/Mascara Ano Dos Mil Jr./Luchador Sorpresa)

PROMOCIONES JUBA

7/27 – Arena Juba de Reynosa
1. ?
2. ??
3. ???
4. Hator/Luminoso/Maldicion vs. Arkangel Jr./Decnis/Turok Jr.
5. Perro Aguayo Jr./Asterisco/Pimpinela Escarlata vs. Electroshock/Imagen de Oro/Parka Negra

PROMOCIONES ZUMAYA

8/10 – Plaza de Toros de Tlalminulpa
1. Eslabon Perdido vs. Dragon Darth
2. Dragosth/Eterno/Impulso vs. Eita/Jorge Kebrada/Micke Segura
3. Por el GLC Campeonato: Golden © vs. Flamita
4. Mascarita Divina & La Parkita vs. Mini Charly Manson & Mini Psicosis
5. Fabi Apache & Lolita vs. Jennifer Blake & Mari Apache
6. Argenis & Fenix vs. Silver Kain & Ultimo Gladiador
7. Electroshock & La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Halloween

TODOS X TODOS

7/27 – Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal (El Santo 71st Anniversary Show w/Hijo del Santo in attendance)
1. Centvrion vs. Imposible
2. Dr, Wagner III vs. Hijo del Medico Asesino
3. 3 Way Dance: Lady Apache vs. Esther Moreno vs. Rossy Moreno
4. Angel Blanco Jr./Blue Demon Jr./Hijo del Solitario/Rayman vs. Brian Cage/Oliver John/Heddi Karaoui/Zumbi
5. Canek/L.A. Par-K/Rayo de Jalisco Jr. vs. La Familia Dinamita (Cien Caras Jr./Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil

8/10 – Auditorio Benito Juarez de Veracruz
1. Black Baby & Mini Kahoz vs. Aero King & Black Power
2. Diamante & Oro vs. Diva Salvaje & May Flowers
3. 3 Way Dance: Lady Apache vs. Esther Moreno vs. Rossy Moreno
4. Hijo del Santo & Rayman vs. Heddi Karaoui & Zumbi
5. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

7/26 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Arandu/Pancho Cachondo/Rubi Gardenia vs. Angel Negro/Enfermero Jr./Shamu
5. Rayo de Jalisco Jr. vs. Cien Caras Jr.
6. Atlantis vs. Ultimo Guerrero

MV PROMOCIONES

8/30 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Mascara contra Caballera: Hijo del Fishman vs. Extassis
4. Extreme Tiger & Thunder Machine vs. Animaniac & Mr. Tempest
5. Arandu & TJ Boy vs. Hijo del Lizmark & Lizmark Jr.
6. Dr. Wagner Jr. vs. L.A. Par-K

UNITED STATES

MEXICAN WRESTLING FEDERATION

7/27 – East Los Angeles Community & Youth Center in East Los Angeles, California
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. Atlantis/Kiss Jr./Kiss III vs. Punisher/Super Maquina Jr./Ultimo Guerrero

PROMOCIONES SALINAS

7/28 – Fuego Western Club in McAllen, Texas
1. Alas de Oro & Draguito Reptil vs. Black Cougar & Excalibur
2. Huracancito & Pequeno Dragon vs. Bracito de Platino & Espectrito
3. Aguila Azteca & Sweety vs. Wolverine & Wendy
4. Campeonato contra Mascara: Laredo Kid © vs. Aquiles el Guerrero
5. Atlantis & Estrellato vs. Black Panther & Blue Panther

*Credit to AAA, Alexis Salazar, Ana Gutierrez, Angel Arredondo, Diego Mejia Eguiluz, Eduardo Reyes, EMLL, IWRG

Design By Humans

Be Sociable, Share!

    Comments are closed.

    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube