Wednesday, November 26th, 2014

Lucha Report For 2/25/13

0

Written By Kris Zellner

NEWS

El Fantasma who is the head of the Distrito Federal Box y Lucha Commission announced recently that they were going to be offering health insurance for luchadores and their families but it was originally believed that only the independent contractors would be taking part but many AAA luchadores and their families signed up for the service on Friday. This is a really good idea on their part especially the high flyers.

Ray Mendoza Jr. stated in an interview with Metro over the weekend that the luchadores that were scheduled to work his retirement show on 3/16 at Gimnasio Juan de la Barrera in Mexico City were informed by the Todos x Todos people that they would be banned from working their show in the same building on 3/23. Mendoza said that he booked the show first and that TxT followed his lead after Hijo del Santo wasn’t invited to work his retirement show because of his heat with AAA which would’ve killed his chances of getting talent from them. Mendoza said that Rayman, Cien Caras Jr., & Hijo del Mascara Ano Dos Mil have pulled out of his show with Rayman in particular saying to him that he would be blackballed from TxT if he didn’t pull out. A key factor in the decision making also seems to be the fact that the Mendoza show is also a charity show with the proceeds going to a children’s organization so the guys are going for the money. Santo vehemently denied this story on Twitter and said that Mendoza is being highly unprofessional because he has supported them over the years citing Villano IV winning the Copa TxT last year. Santo will have a press conference tomorrow to talk about his show and reveal the main event but I’m sure the main story will be Mendoza’s complaint. This is interesting as well because since being basically blackballed himself by EMLL, Santo has complained for years about promotions vetoing talent from working with him on shows and now it is being reported his promotion is doing the same thing.

RESULTS

CMLL 2/22 – Arena Mexico
1. Demus 3:16 & Mercurio beat Acero & Aereo
2. Pegasso/Starman/Triton defeated Escandalo/Hooligan/Nitro
3. Guerrero Maya Jr./Rey Cometa/Stuka Jr. beat Misterioso II/Namajague/Shigeo Okumura when Namajague sprayed mist in Okumura’s eyes by mistake and Cometa submitted him while Stuka fouled and pinned Namajague.
4. Mr. Aguila/Psicosis/Volador Jr. defeated Angel de Oro/Mascara Dorada/La Sombra
5. Lightning Match: La Mascara beat Averno
6. Marco Corleone/Rush/Shocker defeated Damian el Terrible/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero when Rush fouled and pinned Terrible.

Photos Courtesy of CMLL.com/Alexis Salazar!

CMLL 2/24 – Arena Coliseo
1. Freesbee & Genesis beat Guerrero Negro Jr. & Ramstein by DQ due to hitting Genesis with his own strap.
2. Hombre Bala Jr./Stigma/Super Halcon Jr. defeated Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)/Taurus with Comando being stretchered out with possible broken ribs after a corner DVD. Taurus went out on a stretcher as well due to taking a Spanish Fly off the apron to the floor.
3. Dalis la Caribena/Dark Angel/Estrellita beat Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei by DQ due to excessive violence.
4. Lightning Match: Angel de Oro defeated Ephesto
5. Namajague/Niebla Roja/Shigeo Okumura beat Fuego/Maximo/Stuka Jr. with the Japanese going over Fuego & Stuka to win and demanded a shot at their Arena Coliseo Tag Titles next week.
6. Atlantis/Mistico II/La Sombra defeated Averno/Rey Escorpion/Volador Jr. with Mistico going unscathed except being booed by most of the fans.

Photos Courtesy of CMLL.com/Alexis Salazar!

CMLL 2/24 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Azteca de Oro & El Hippie beat Acertijo & Demonio Rojo
2. Smaker defeated Mr. Trueno
3. Espectrum & Infierno beat El Alteno & Leon Blanco by DQ.
4. Occidental Welterweight Title: Leo defeated Black Metal to retain his title.
5. Brazo de Plata & Mascara Dorada beat Mr. Aguila & Polvora with Dorada going over Polvora and challenged him to a shot at his CMLL Welterweight Title afterwards.
6. Occidental Heavyweight Title: Olimpico defeated Shocker using the ropes to retain his title.

IWRG 2/21 – Arena Naucalpan
1. Galaxy & Mr. Leo beat Arana de Plata & Fulgore
2. Angel del Amor & Dinamic Black defeated Eita & Imposible
3. Dave the Clown/Niko/Rothen Clown beat Centrvion/Chico Che/Freelance when Niko fouled and pinned Chico.
4. Carta Brava Jr./Fuerza Guerrera/Super Nova defeated Dr. Cerebro/Extreme Tiger/Veneno with the fans throwing money in the ring afterwards in appreciation.
5. Eterno/L.A. Par-K/X-Fly beat Hijo del Pirata Morgan/El Mesias/Trauma II when Par-K used brass knux on Mesias while the referees were arguing.

IWRG022113P3

IWRG022113P4

IWRG022113P5

Photos Courtesy of Black Terry Jr.!

IWRG 2/24 – Arena Naucalpan
1. Epidemia & El Ranchero beat Fly Star & Galaxy
2. Freelance & Hijo del Pantera defeated Aleman & Fulgore
3. Alan Extreme/Cerebro Negro/Imposible beat Centrvion/Chico Che/Golden Magic when Negro fouled and pinned Centrvion.
4. Dr. Cerebro/Pantera/Las Traumas I y II defeated Canis Lupis/Carta Brava Jr./Decnis/Scorpio Jr. by DQ when Scorp fouled Pantera.
5. IWRG Intercontinental Welterweight Title: Dinamic Black beat Rayan to win the title.

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

3/1 – Arena Neza (FUSION TV taping)
1. Atomic Boy & Flamita vs. Lucky Boy & Nino de Ebano
2. Reina de Reinas – Quarterfinals: Cinthia Moreno vs. LuFisto
3. Reina de Reinas – Quarterfinals: Fabi Apache vs. Sexy Lady
4. Reina de Reinas – Quarterfinals: Lolita vs. Mari Apache
5. Reina de Reinas – Quarterfinals: Jennifer Blake vs. Taya Valkyrie
6. AAA FUSION Tournament – Quarterfinals: Angelico vs. Ricky Marvin vs. Halloween vs. Luchador Sorpresa
7. AAA FUSION Tournament – Quarterfinals: Aero Star vs. Juventud Guerrera vs. Pentagon Jr. vs. Ultimo Gladiador
8. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)

3/3 – Domo de la Feria de San Luis Potosi
1. Angelico/Atomic Boy/Zumbi vs. Gran Apache/Ultimo Gladiador/Black Mamba
2. La Jarochita/Lolita/Cinthia Moreno vs. Jennifer Blake/LuFisto/Taya Valkyrie
3. Drago/Jack Evans/Octagon Jr. vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. Joe Lider/Juventud Guerrera/Luchador Sorpresa vs. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)
5. AAA Trios Titles: The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) © vs. El Consejo (Argos/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.)
6. Cibernetico/Electroshock/El Mesias vs. Perro Aguayo Jr./Chessman/L.A. Par-K

CONSEJO MUNDIAL DE LUCHA LIBRE

2/25 – Arena Puebla
1. Asturiano/Black Tiger/Tigre Rojo Jr. vs. Akron/Blue Center/Sauron
2. Metalico/Molotov/Pegasso vs. Hijo del Signo/Hooligan/Taurus
3. CMLL Minis Title: Pequeno Olimpico © vs. Astral
4. Angel de Oro/Blue Panther/Mascara Dorada vs. Black Warrior/Ephesto/Puma King
5. Mistico II/La Sombra/Thunder vs. Kraneo/Olimpico/Psicosis

2/26 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron & Virgo vs. Exterminador & Magnum
2. Esfinge & El Gallo vs. El Barbaro Cavernario & Malefico
3. Astral/Mini Fantasy/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Pequeno Olimpico/Pierrothito
4. Hijo del Fantasma/Rey Cometa/Stuka Jr. vs. Namajague/Shigeo Okumura/Rey Escorpion
5. Maximo/Shocker/Thunder vs. El Terrible/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

2/26 – Arena Mexico
1. Genesis & Robin vs. Camorra & Guerrero Negro Jr.
2. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Nitro vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
3. Torneo Sangre Nueva – Semifinals: Camaleon/Hombre Bala Jr./Horus/Soberano/Stigma/Akuma/Bobby Zavala/Cholo/Espanto Jr./Herodes Jr.
4. Lightning Match: Delta vs. Negro Casas
5. Angel de Oro/Brazo de Plata/Diamante Azul vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

3/1 – Arena Mexico
1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. vs. Bobby Zavala & Disturbio
2. Dalis la Caribena/Estrellita/Silueta vs. Amapola/Tiffany/Zeuxis
3. Torneo Parejas Increibles – Block A – Participants: Guerrero Maya Jr. & Negro Casas/Hijo del Fantasma & Felino/Marco Corleone & Olimpico/La Mascara & Mephisto/Mascara Dorada & Averno/Maximo & Mr. Aguila/Shocker & Mr. Niebla/La Sombra & Volador Jr.
4. Atlantis/Mistico II/Rush vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

3/3 – Arena Coliseo
1. Freesbee & Oro Jr. vs. Apocalipsis & Inquisidor
2. Acero/Bam Bam/Shockercito vs. Mercurio/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior
3. Diamante/Rey Cometa/Sagrado vs. Puma King/Sangre Azteca/Vangelis
4. Lightning Match: Triton vs. Misterioso II
5. Arena Coliseo Tag Titles: Fuego & Stuka Jr. © vs. Namajague & Shigeo Okumura
6. Atlantis/Diamante Azul/Mistico II vs. Averno/Dragon Rojo/Mr. Niebla

3/3 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Brillante & Meteoro vs. Relampago Azul & Thunder Boy
2. Halcon de Plata/Metatron/Smaker vs. Evola/Exterminador/Gran Kenut
3. El Alteno & Leon Blanco vs. Espectrum & Infierno
4. Angel de Oro & Delta vs. Niebla Roja & Tiger
5. CMLL Welterweight Title: Polvora © vs. Mascara Dorada

INDEPENDENT

2/28 – Arena Queretaro
1. Brujo Maya & Delirius vs. Capitan Centella & Rey Impacto
2. Bam Bam & Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16 & Pierrothito
3. Estrellita/Goya Kong/Luna Magica vs. Amapola/Princesa Sugei/Tiffany
4. Atlantis/La Mascara/Shocker vs. Mephisto/Rey Escorpion/Volador Jr.
5. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

3/2 – Arena la Cantera del Distrito Federal (Emilio Charles Jr. Tribute Show)
1. ?
2. Los Fetiches (I/II/III) vs. El Comando Elite (Factor/Rayan/Spartan)
3. Torneo de Parejas por la Trofeo Emilio Charles Jr. – Participants: Axus & Gran Markus Jr./Calendaro Azteca & Poder Boricua/Centella Oriental & Sombra del Angel/Darma & Hijo del Gran Markus/Gumaro & Toro Matancero/Kibito & Tornado/Kid Acero & Velathor/Magnus & Yago/Tiger Kid & Ultimo Diamante
4. Maximo/Sagrado/Scorpio Jr. vs. Fuerza Guerrera/Olimpico/Rey Escorpion
5. Atlantis/Rush/La Sombra vs. Averno/Mr. Niebla/Pierko el Boricua

3/2 – Arena Metropolitana Jorge Cuesy de Chiapas
1. ?
2. ??
3. Mascarita Sagrada & Octagoncito vs. Mini Abismo Negro & Mini Psicosis
4. Por el Trofeo Chiapas: Elegido/Lolita/May Flowers vs. Gran Apache/Jennifer Blake/Polvo de Estrellas
5. Cibernetico/Octagon/La Parka Jr. vs. El Mesias/L.A. Par-K/Perro Aguayo Jr. (I don’t like Perro’s odds here)

3/3 – Arena Santa Lucia de Monterrey
1. ?
2. ??
3. ???
4. Ares & Tornado vs. Belial & Terremoto Negro
5. 3 Way Dance: Rayo de Jalisco Jr. vs. Cien Caras vs. Mascara Ano Dos Mil (I don’t like Uncle Rayo’s chances here)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

2/28 – Arena Naucalpan
1. Galaxy vs. Arana de Plata
2. Angel del Amor & Mr. Leo vs. Fulgore & Imposible
3. Black Terry/Chico Che/Freelance vs. Apolo Estrada Jr./Eita/Tomhawk TT
4. Dinamic Black/Dr. Cerebro/Golden Magic vs. Canis Lupis/Carta Brava Jr./Eterno
5. Hijo del Pirata Morgan/Tinieblas Jr./Veneno vs. Dr. Wagner III/Fuerza Guerrera/Hijo del Mascara Ano Dos Mil

3/3 – Arena Naucalpan
1. Freelance & Mr. Leo vs. Avisman & Imposible
2. Chico Che/Dinamic Black/Hijo del Pantera vs. Dave the Clown/Niko/Rothen Clown
3. Centrvion/Dr. Cerebro/Pantera vs. Apolo Estrada Jr./Eita/Tomhawk TT
4. Hijo del Pirata Morgan/Negro Navarro/Veneno vs. Eterno/Scorpio Jr./X-Fly
5. Mascara contra Mascara contra Mascara: El Angel vs. 911 vs. Trauma II – 911 was forced to be in this match since he won their previous match by countout.

LUCHA LIBRE PIEDRAS NEGRAS

3/5 – Plaza de Toros Monumental de Arizpe
1. Anola vs. Terremoto
2. Billy el Malo & Black Boy vs. Brujo Asesino & Luzbel
3. Valente Castillo & La Hiedra vs. Conde Azteca & Chica Tormenta
4. Triangular de Parejas: Decnis & Mascara Sagrada Jr. vs. Las Traumas I y II vs. Hijo del Canek & Hijo del Fishman
5. Angel Blanco Jr. & Hijo del Solitario vs. Cien Caras Jr. & Hijo del Mascara Ano Dos Mil

MANTIZ PRODUCCIONES

3/2 – Arena Cuautepec
1. ?
2. Darma/Electroman/King Flash vs. Centella Oriental/Cosmos Negro/Lirio de Plata
3. Luna Magica & Zeuxis vs. Amapola & La Comandante
4. Cerebro Negro/Dr. Cerebro/Mantiz vs. El Comando Elite (Factor/Rayan/Spartan)
5. El Dinastia de la Muerte (Negro Navarro/Las Traumas I y II) vs. Solar I/Misterioso II/Sangre Azteca
6. Brazo de Plata & Diamante Azul vs. Negro Casas & Volador Jr.

PROMOCIONES CANTU

3/4 – Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
1. ?
2. El Brazo/Decnis/Chica Tormenta vs. Mini Pitbull/Black Mamba/La Hiedra
3. Espartaco & Solar I vs. Mongol Chino & Negro Navarro
4. Fenix/Laredo Kid/Perseus vs. Rio Bravo/Las Traumas I y II
5. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original) vs. El Consejo (Argos/Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr.)

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

3/2 – Arena Lopez Mateos
1. Diosa Maya & La Vaquerita vs. Esther y Rossy Moreno
2. Dinamic Black/Freelance/Golden Magic vs. Carta Brava Jr./Comando Negro/Micke Segura
3. Decnis/Dr. Wagner III/Oriental vs. Black Terry/Fuerza Guerrera/Pirata Morgan
4. Huracan Ramirez/Solar I/Super Astro vs. Negro Navarro/Scorpio Jr./Shu el Guerrero
5. Hijo del Santo & Villano IV (I doubt this happens) vs. Angel Blanco Jr. & Hijo del Solitario

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

MV PROMOCIONES

3/1 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Tigrillo vs. El Felino
2. Angelus & Eternus vs. Fantastic & Misionero de la Muerte
3. Fugitivo de Texas & Shamu vs. Animaniac & Thundermachine
4. Extassis/Mr. Tempest/Rubi Gardenia vs. AK-47/Fierro/Hijo del Fishman
5. Hijo del Huracan Ramirez/Supremo Jr./TJ Boy vs. Hijo del Canek/Universo Dos Mil Jr./X-Torm

*Credit to AAA, Alexis Salazar, Alfonso Lizarraga, Ana Gutierrez, Diego Mejia Eguiluz, EMLL, IWRG

Design By Humans

Be Sociable, Share!

    Comments are closed.

    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube