Tuesday, July 29th, 2014

Lucha Report For 2/11/13

0

Written By Kris Zellner

NEWS

Super Crazy was honored on Saturday by the local government of Hidalgo for his international success in wrestling and he said that his career has been great but he is far from done and still has many years left. Crazy said that he loves being an independent because he can work anywhere he wants and while he has had offers from AAA & CMLL recently, he declined them because they would limit his out of country work. Crazy said that he loves working in Mexico and it sucks to leave so much but he has to do what is best for him financially and that means working outside of the country. Crazy said he is improving his English so he can work more often in the United States to go along with his steady work in Japan.

RESULTS

CMLL 2/10 – Arena Coliseo
1. Bengala & Soberano beat Espanto Jr. & Zayco
2. Metatron/Molotov/Stigma defeated Inquisidor/Nosferatu/Taurus
3. Cancerbero/Hijo del Signo/Raziel beat Hombre Bala Jr./Starman/Super Halcon Jr.
4. Lightning Match: Virus defeated Metalico after a foule behind the ref’s back.
5. Blue Panther/Delta/Stuka Jr. beat Averno/Shigeo Okumura/Vangelis by DQ when Okumura fouled Stuka continuing their rivalry.
6. Revancha Match: Mr. Aguila/Kraneo/Psicosis defeated La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) with the Invasors challening for the CMLL Trios Titles afterwards which was accepted.

Photos Courtesy of CMLL.com/Alexis Salazar!

CMLL 2/10 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Indigo & El Tapatio beat El Pirana & Relampago Azul
2. El Divino & Rayo de Plata defeated Evola & El Hippie who laid down for the tecs at the end.
3. Espectrum/Rafaga/Mr. Trueno beat El Alteno/Halcon de Plata/Leon Blanco when Rafaga fouled and pinned Alteno.
4. Diamante Azul & Mascara Dorada defeated Felino & Mr. Niebla by DQ when Niebla fouled Azul.
5. NWA Historic Middleweight Title: La Sombra beat Mephisto to retain his title.

IWRG 2/10 – Arena Naucalpan
1. Dragon Celestial & Epidemia beat Galaxy & Serpiente de Oro
2. Hijo del Pantera & Seiya defeated Fulgore & Jack
3. Chico Che/Golden Magic/Micke Segura beat Alan Extreme/El Aleman/Carta Brava Jr.
4. Relevos Increibles: El Angel/Canis Lupis/Eterno defeated AK-47/911/Trauma II in a wild bloody match with Angel & Trauma II ripping their masks and their blood was flowing. Trauma also had issues with his partners who quit helping him and eventually 911 clocked Trauma with a steel chair causing him to get pinned. Angel & 911 had their issues here as well and afterwards 911 challenged Angel & Trauma to a triple mask match.

IWRG021013P1

5. Decnis/Dr. Wagner III/Scorpio Jr. beat Pantera/Trauma I/Veneno when Doc fouled and pinned Veneno. Guapito was with Decnis & Scorp.

IWRG021013P2

Photos Courtesy of IWRG!

UWE 2/10 – Arena Lopez Mateos
1. Demon Boy/Dragon Sagrado/Meta Dragon beat Apolo/Lover Dragon/Niebla Negra
2. Pequeno Angel & Pequeno Demonio defeated Latigo & Mini Gato Eveready
3. Los Principes del Amor (Angel de la Noche/Angel del Amor/Mr. Flama/Rey Cristal) beat La Demencia Dorada (Dragosth/Gargola/Golden/Juana la Loca)
4. Robin Maravilla/Terry Dos Mil/Tigre de Plata/Yakuza beat Pentagon Jr./Los Rayos Tapatios (I/II/III)
5. Cuadrangular de Parejas por el UWE Tag Titles – Semifinals: Daga & Joe Lider defeated Chucho el Roto & Iron Love
6. Cuadrangular de Parejas por el UWE Tag Titles – Semifinals: Ricky Marvin & Super Crazy beat Aero Boy & Violento Jack
7. Cuadrangular de Parejas por el UWE Tag Titles – Finals: Ricky Marvin & Super Crazy defeated Daga & Joe Lider to win the titles.

UWE021013fp1

UWE021013fp2

Photos Courtesy of Black Terry Jr.!

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

2/18 – Lienzo Charro Ignacio Leon Ornelas de Irapuato (TV taping)
1. Argenis & X vs. Argos & Ultimo Gladiador
2. AAA Minis Title: Mini Psicosis © vs. Dinastia
3. Atomic Boy/Fabi Apache/Pasion Kristal vs. Gran y Mari Apache/Black Mamba
4. Drago/Fenix/Joe Lider vs. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)
5. AAA Trios Titles: El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Toscano) © The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
6. El Mesias & L.A. Par-K vs. Chessman & Parka Negra

CONSEJO MUNDIAL DE LUCHA LIBRE

2/11 – Arena Puebla
1. Aereo/Astral/Pequeno Halcon vs. Mercurio/Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia
2. Camaleon/Horus/Leono vs. Espiritu Maligno/Fuerza Chicana/King Jaguar
3. Dark Angel/Goya Kong/Marcela vs. Princesa Blanca/Princesa Sugei/Zeuxis
4. Marco Corleone/Maximo/Thunder vs. El Terrible/Euforia/Niebla Roja
5. Rush vs. Ultimo Guerrero

2/12 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Hijo del Javier Cruz & Virgo vs. In Memoriam & Sadico
2. Esfinge & Sensei vs. El Barbaro Cavernario & Inquisidor
3. Hombre Bala Jr./Starman/Super Halcon Jr. vs. Hijo del Signo/Hooligan/Nosferatu
4. Angel de Oro/Brazo de Plata/La Mascara vs. Black Warrior/Ephesto/Misterioso II
5. Atlantis/Diamante Azul/La Sombra vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)

2/12 – Arena Mexico
1. Bengala & Metatron vs. Akuma & Zayco
2. Acero/Bam Bam/Mini Fantasy vs. Nitrito/Pequeno Warrior/Pierrothito
3. Diamante/Rey Cometa/Sagrado vs. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Vangelis
4. Lightning Match: Guerrero Maya Jr. vs. Polvora
5. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. El Terrible/Rey Escorpion/Tiger
6. Blue Panther/Mascara Dorada/Shocker vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

2/15 – Arena Mexico
1. Magnus/Pegasso/Stigma vs. Bobby Zavala/Disturbio/Taurus
2. Dalis la Caribena/Estrellita/Silueta vs. Amapola/La Comandante/La Seductora
3. Angel de Oro/Stuka Jr./Valiente vs. Namajague/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)
4. Lightning Match: Hijo del Fantasma vs. Dragon Rojo
5. Atlantis/Brazo de Plata/La Mascara vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero)
6. Por el Reyes del Aire: La Sombra vs. Volador Jr.

2/17 – Arena Mexico
1. Oro Jr. & Robin vs. Camorra & Herodes Jr.
2. Shockercito/Stukita/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Mercurio/Pequeno Olimpico
3. Diamante/Metalico/Triton vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
4. Lightning Match: Delta vs. Puma King
5. Fuego/Guerrero Maya Jr./Stuka Jr. vs. Misterioso II/Namajague/Shigeo Okumura
6. CMLL Trios Titles: La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) © vs. Mr. Aguila/Kraneo/Psicosis

INDEPENDENT

2/16 – Auditorio Municipal de Tampico
1. ?
2. Las Aranas Malignas I y II vs. Sergio Aragon & Loco Castillo (retirement match)
3. Aero Star & Super Fly vs. Cuervo & Ozz
4. Elegido/Gronda II/Joe Lider vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
5. Cibernetico & Octagon vs. Perro Aguayo Jr. & Parka Negra

2/16 – Palacio de los Deportes el Chontal de Cunducan
1. ?
2. Birdman Jr./Fenix/Lucero Jr. vs. Dark Dragon/Full Back Jr./Guerrero Mixteco
3. Fabi Apache/Lolita/Pasion Kristal vs. Jennifer Blake/Taya Valkyrie/Diva Salvaje
4. Demoledor/Drago/La Parka Jr. vs. Electroshock/Forajido/Full Back

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

2/14 – Arena Naucalpan
1. Serpiente de Oro vs. Dragon Celestial
2. Angel del Amor/Chico Che/Saruman vs. Alan Extreme/Danny Casas/Imposible
3. Centrvion/Dinamic Black/Golden Magic vs. Apolo Estrada Jr./Canis Lupis/Eita
4. El Angel/Dr. Cerebro/Hijo del Pirata Morgan vs. Factor/Super Nova/X-Fly
5. WWS Welterweight Title: Cerebro Negro © vs. Carta Brava Jr.

MANTIZ PRODUCCIONES

2/16 – Arena Cuautepec
1. Blue Boy & Ojo de Fuego vs. Granaloco & Leon Salvaje
2. Centella Oriental/Cosmos/Mantiz vs. Demencia/King Flash/Salvaje
3. Ancla & Soy Raymunda vs. Corsario Negro I & Drako
4. Mascara Dorada & Valiente vs. Euforia & Rey Escorpion
5. Guerrero Maya Jr./La Mascara/Shocker vs. Damian el Terrible/Dragon Rojo/Mr. Niebla

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

2/16 – Arena Lopez Mateos
1. Los Gemelos Fantasticos I y II vs. Lover Dragon & Magia Negra
2. 3 Way Dance: Cinthia Moreno vs. Mari Apache vs. Chica Tormenta
3. Aero Boy/Dement Xtreme/Paranoico/Violento Jack vs. Los Apocalipticos (Epitafio/Leviathan/Samael/Tormento)
4. Daga/Decnis/Solar I vs. Eterno/Judas el Traidor/Negro Navarro
5. Dr. Wagner Jr./Pirata Morgan/Villano IV vs. El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain)

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

THE CRASH

2/15 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. El Tirano vs. Psicomantis
2. Black Boy/SoCal Crazy/Venum Black Jr. vs. Mosco Negro/Pensamiento Negro/Sargon
3. Jonathan & Sexy Lady vs. Sinico & Lolita
4. X-Torm & Zarco vs. Carta Blanca Jr. & Eterno
5. Angel Metalico & Octagon Jr. vs. Star Boy & Viento Negro
6. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Chessman/Hijo del Texano/Tony Casanova

*Credit to AAA, Alexis Salazar, Ana Gutierrez, Apolo Valdes, Diego Mejia Eguiluz, EMLL, IWRG

GameStop, Inc.

Be Sociable, Share!

    Comments are closed.

    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube