Wednesday, October 1st, 2014

Lucha Report For 2/7/13

2

Written By Kris Zellner

NEWS

Octagon Jr. aka Samuray del Sol posted on Twitter that the reason why he wasn’t at the last two AAA TV taping were because he had previous committments in the United States.

RESULTS

CMLL 2/4 – Arena Puebla
1. Espiritu Maligno & Fuerza Chicana beat Asturiano & Black Tiger who was strechered out after landing on his head during the finish.
2. Mercurio/Pequeno Olimpico/Pequeno Warrior defeated Astral/Shockercito/Ultimo Dragoncito
3. Magnus/Starman/Stigma beat Apocalipsis/Nitro/Taurus
4. Brazo de Plata/Diamante Azul/Titan defeated Los Revolucionarios del Terror (Dragon Rojo/Polvora/Rey Escorpion)
5. Marco Corleone/Rush/Thunder beat Los Guerreros Laguneros (Euforia/Niebla Roja/Ultimo Guerrero) by DQ when UG fouled Rush. Thunder injured his leg here but nothing serious and he took the loss in the 1st fall.
6. NWA Historic Welterweight Title: Negro Casas defeated Valiente to retain his title.

CMLL 2/5 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Infierno & Rafaga beat Halcon de Plata & Metatron
2. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan defeated Bengala/Camaleon/Magnus
3. Black Warrior/Sangre Azteca/Vangelis beat Diamante/Sagrado/Stuka Jr.
4. CMLL Middleweight Title: Dragon Rojo defeated Titan to retain his title.
5. Atlantis/Rush/Thunder beat Kraneo/Olimpico/Psicosis with Thunder again getting pinned in the only fall the tecnicos lost but he recovered and won the match pinning Psicosis.

CMLL 2/5 – Arena Mexico
1. Guerrero Negro Jr. & Herodes Jr. beat Horus & Robin
2. Leono/Metalico/Pegasso defeated Bobby Zavala/Cholo/Disturbio
3. Dalis la Caribena/Estrellita/Marcela beat Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei by DQ due to excessive violence.
4. Lightning Match: Euforia defeated Delta
5. Blue Panther/Brazo de Plata/La Mascara beat Averno/Ephesto/Negro Casas
6. La Sombra defeated Mr. Niebla by DQ after a foul.

Photos Courtesy of CMLL.com/Alexis Salazar!

IWRG 2/3 – Arena Naucalpan
1. Arana de Plata & Jack beat Galaxy & Sky Angel
2. Mini Cobra/Multifaceticito/Voladorcito defeated Los Mini Oficiales (AK-47/Fierrito/911)
3. Dave the Clown/Niko/Rothen Clown beat Astro Rey Jr./Dinamic Black/Golden Magic
4. Black Terry/Negro Navarro/Veneno defeated Canis Lupis/Dr. Wagner III/Fuerza Guerrera when Veneno pinned Doc after he threw his mask at Veneno who ducked out of the way thus pinning Wagner as he tried to cover his face.

IWRG020313P1

5. Steel Cage Match where the loser must shave or unmask – Participants: Alan Extreme/Carta Brava Jr./Dragon Celestial/Eterno/Imposible/Saruman/Serpiente de Oro/Violencia Jr. beat Boicot/Fleeyser/Jhon Crazy/Kiuuby/Mr. Leo/Rey Espacial/Rey Tabu/Vuelo Espacial with Eterno pinning Jhon Crazy who was shaved.

IWRG020313P2

Photos courtesy of IWRG!

LMV Promociones 2/2 – Arena Lopez Mateos
1. Kato Kung Lee II & Perseus beat Abogado del Diablo & Diva Salvaje
2. La Chispita & Sahori defeated La Hiedra & Miss Janeth
3. Fishman & Hijo del Fishman beat Sangre Chicana & Sangre Chicana Jr.
4. Hijo del Fresero/El Pulpo/Super Muneco/Cassandro defeated Hijo del Diablo/Hijo del Medico Asesino/Pirata Morgan/Shu el Guerrero by DQ when Gran Apache, Ice Killer, and more interfered.
5. Mascara y Caballera contra Caballeras: Los Villanos III y IV beat Brazo de Platino & Super Brazo in a bloody brawl.
6. Angel Blanco Jr. & Hijo del Solitario defeated Carlito Colon & Shawn Daivari when Solitario fouled and pinned Carlito.

Promociones Kadena 2/3 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Angel Espacial/Gitano Jr./Norteno Jr. beat Destructor/Mercenario/Solovino
2. Norteno & Titanik defeated Atomo & Chico Latino
3. 4 Way Dance por el OLX Title: Galactar beat Ciber Payaso/Mortifero/Slayer Boy to retain his title.
4. Coco Viper/Difunto I/Cassandro defeated Gato Fantasma/Orquidea Negra/Pimpinela Escarlata
5. Diluvio Negro I & Silver Star beat Las Traumas I y II with the fans throwing money in the ring afterwards in appreciaion.
6. Electroshock & Juventud Guerrera defeated Carlito Colon & Shawn Daivari

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

Promociones Rojas 2/1 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. Black Zygon & Eternus beat Fire Bird & Misionero de la Muerte
2. Angelus & Star Dragon defeated Kamaleon Negro & Kamaleon Negro Jr.
3. Torneo Parejas Suicidas – Semifinals: Mascarita Dorada & Tzuki beat Octagoncito & Venum Black Jr.
4. Torneo Parejas Suicidas – Semifinals: Mr. Maldito & Mini Mr. Aguila defeated Fantastico & Mascarita Sagrada
5. Torneo Parejas Suicidas – Finals: Mr. Maldito & Mini Mr. Aguila beat Fantastico & Mascarita Sagrada
6. Mascara contra Mascara: Mascarita Sagrada defeated Fantastico who unmasked as Miguel Angel Angulo Caruso, 18-years-old, with 2 years experience.
7. WWO Cruiserweight Title: Bestia 666 beat Hijo del Rey Misterio II to win the title.
8. Ruleta de la Muerte – Semifinals: King Azteca defeated Angel Garces
9. Ruleta de la Muerte – Semifinals: Lizmark & Super Muneco beat Fugitivo de Texas & Hijo de Espectro II
10. Ruleta de la Muerte – Semifinals: Camaleon de Oro & Damian 666 defeated Mr. Kato & TJ Boy
11. Ruleta de la Muerte – Finals: Mr. Kato & TJ Boy beat Fugitivo de Texas & Hijo de Espectro II
12. Mascara contra Mascara contra Mascara: Hijo de Espectro II defeated Fugitivo de Texas who unmasked as Ruben Carrillo with 14 years experience. Angel Garces was also in the match.

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

2/18 – Lienzo Charro Ignacio Leon Ornelas de Irapuato (TV taping)
1. Argenis & X vs. Argos & Ultimo Gladiador
2. AAA Minis Title: Mini Psicosis © vs. Dinastia
3. Atomic Boy/Fabi Apache/Pasion Kristal vs. Gran y Mari Apache/Black Mamba
4. Drago/Fenix/Joe Lider vs. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)
5. AAA Trios Titles: El Consejo (Hijo del Texano/Mascara Ano Dos Mil Jr./Toscano) © The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
6. El Mesias & L.A. Par-K vs. Chessman & Parka Negra

CONSEJO MUNDIAL DE LUCHA LIBRE

2/8 – Arena Mexico
1. Oro Jr. & Sensei vs. Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Astral/Bam Bam/Mini Fantasy vs. Demus 3:16/Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia
3. Hijo del Fantasma/Rey Cometa/Stuka Jr. vs. Misterioso II/Namajague/Shigeo Okumura
4. Torneo Cibernetico Reyes del Aire – Block B – Participants: Angel de Oro/Diamante/Fuego/Guerrero Maya Jr./Mascara Dorada/Maximo/Triton/Valiente/Mephisto/Niebla Roja/Psicosis/Puma King/Rey Escorpion/Sangre Azteca/Virus/Volador Jr.
5. Atlantis/Rush/Shocker vs. El Terrible/Tiger/Ultimo Guerrero

2/10 – Arena Coliseo
1. Bengala & Soberano vs. Espanto Jr. & Zayco
2. Metatron/Molotov/Stigma vs. Inquisidor/Nosferatu/Taurus
3. Hombre Bala Jr./Starman/Super Halcon Jr. vs. Cancerbero/Hijo del Signo/Raziel
4. Lightning Match: Metalico vs. Virus
5. Blue Panther/Delta/Stuka Jr. vs. Averno/Shigeo Okumura/Vangelis
6. Revancha Match: La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. Mr. Aguila/Kraneo/Psicosis

2/10 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Indigo & El Tapatio vs. El Pirana & Relampago Azul
2. El Divino & Rayo de Plata vs. Demonio Maya & Evola
3. El Alteno/Halcon de Plata/Leon Blanco vs. Espectrum/Rafaga/Mr. Trueno
4. Diamante Azul & Mascara Dorada vs. Felino & Mr. Niebla
5. NWA Historic Middleweight Title: La Sombra © vs. Mephisto

INDEPENDENT

2/10 – Unidad Deportiva de Fortin
1. ?
2. Manis Jr. & Pequeno Valiente vs. Diabolus & Medieval
3. Dr. Ira/Pandemonio/Pandemonio Jr. vs. Colombiano/Miserable/Ricky Ricon
4. Angel del Futuro & Skayderman vs. Arlequin Negro & Diva Salvaje
5. Oriental/Super Titos/X-Fly vs. Leon Dorado/Loco Max/Samoth

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

2/7 – Arena Naucalpan
1. Saruman & Serpiente de Oro vs. Imposible & Jack
2. Dinamic Black/Golden Magic/Veneno vs. Danny Casas/Factor/Rayan
3. Carta Brava Jr. vs. Cerebro Negro
4. 5 Way Dance: Alan Extreme vs. Centrvion vs. Fulgore vs. Canis Lupis vs. Eterno
5. Mexican State Trios Titles: Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) © vs. Pirata Morgan/Hijo del Pirata Morgan/Pirata Morgan Jr.

2/10 – Arena Naucalpan
1. Galaxy & Serpiente de Oro vs. Dragon Celestial & Epidemia
2. Hijo del Pantera & Seiya vs. Fulgore & Jack
3. Chico Che/Golden Magic/Micke Segura vs. Alan Extreme/El Aleman/Carta Brava Jr.
4. Relevos Increibles: El Angel/Canis Lupis/Eterno vs. AK-47/911/Trauma II
5. Pantera/Trauma I/Veneno vs. Decnis/Dr. Wagner III/Scorpio Jr.

UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

2/10 – Arena Lopez Mateos
1. Lover Draogn/Niebla Negra/Terrorista vs. Demon Boy/Dragon Sagrado/Meta Dragon
2. Latigo & Mini Gato Eveready vs. Pequeno Angel & Pequeno Demonio
3. Los Principes del Amor (Angel de la Noche/Angel del Amor/Mr. Flama/Rey Cristal) vs. La Demencia Dorada (Dragosth/Gargola/Golden/Juana la Loca)
4. Robin Maravilla/Terry Dos Mil/Yakuza vs. Los Rayos Tapatios (I/II/III)
5. Cuadrangular de Parejas por el UWE Tag Titles: Aero Boy & Violento Jack vs. Chucho el Roto & Iron Love vs. Ricky Marvin & Super Crazy vs. Daga & Joe Lider

*Credit to AAA, Alberto Ledesma, Alexis Salazar, Angel Arredondo, EMLL, Jesus Marin, Loaiza

Design By Humans Time Fiction

Be Sociable, Share!

    Comments

    2 Responses to “Lucha Report For 2/7/13”
    1. dennis aleff says:

      any word on how hector garza is doing with his fight with cancer?????

    2. Alfredo says:

      haven’t heard any news on how he’s doing lately.

    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube