Saturday, October 25th, 2014

Lucha Report For 1/19/13

0

Written By Kris Zellner

FCK_3way

NEWS

Fashion Culture Kitsch which is the promotion that is promoting a show at Arena Coliseo de Coacalco tomorrow featuring American talent such as Matt Cross, Masada, & Chuck Taylor had Daga & Fenix who are AAA talent pulled from the show because AAA didn’t like the way they were positioned on the card. FCK had been promoting this show for two months and then had talent pulled two days before the show. FCK has added Ricky Marvin to the show and has created a 3-way match featuring Marvin, Cross, & Taylor. FCK said that they aren’t upset with AAA or their talent and will make the best of the situation.

The mystery man that CMLL has been touting as coming in this year for the past few weeks was revealed last night in a taped promo at Arena Mexico as Thunderbird. He is a gringo under a mask (appears to be Australian?) and will be making his in ring debut in February.

RESULTS

JAPAN

Fantasticamania 1/18 – Korakuen Hall in Tokyo drawing 1,650 fans
1. Tama Tonga & Titan beat Euforia & Shigeo Okumura
2. Tomohiro Ishii/Rey Escorpion/Yujiro Takahashi defeated Tetsuya Bushi/Diamante/Ryusuke Taguchi
3. Rush beat YOSHI-HASHI
4. La Mascara/Mascara Dorada/Maximo defeated Taichi Ishikari/TAKA Michinoku/Volador Jr. in his Avatar attire.
5. Gedo/Jado/Mephisto beat Atlantis/Jushin Thunder Liger/Tiger Mask IV
6. Prince Devitt defeated Dragon Rojo
7. La Sombra & Hiroshi Tanahashi beat Misterioso II & Shinsuke Nakamura

NJPW011813fp19

Photo Courtesy of NJPW!

Fantasticamania 1/19 – Korakuen Hall in Tokyo drawing 1,750 fans
1. Maximo & Tama Tonga beat Taichi Ishikari & TAKA Michinoku
2. Gedo/Jado/Misterioso II defeated Jushin Thunder Liger/Tiger Mask IV/Titan
3. Mephisto & Shigeo Okumura beat Diamante & Mascara Dorada
4. Dragon Rojo/Tomohiro Ishii/YOSHI-HASHI defeated Tetsuya Bushi/Prince Devitt/Ryusuke Taguchi
5. Atlantis beat Euforia
6. Kazuchida Okada/Rey Escorpion/Volador Jr. defeated La Mascara/Rush/Hiroshi Tanahashi
7. IWGP Intercontinental Title: Shinsuke Nakamura beat La Sombra w/Mistico II to retain his title. Nakamura refused Sombra’s handshake afterwards.

NJPW011913fp15

Photo Courtesy of NJPW!

MEXICO

AAA 1/18 – Gimnasio Agustin Millan de Toluca (TV taping)
1. Argenis/Freelance/Pasion Kristal beat Billy el Malo/Black Mamba/Yuriko
2. Dinastia & Octagoncito defeated Mini Abismo Negro & Mini Charly Manson

AAA011813P1

3. Gran Apache/Jennifer Blake/Mari Apache beat Atomic Boy/Fabi Apache/Lolita when Apache fouled and pinned Atomic who got his mask ripped and was bloodied.

AAA011813P2

4. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker) defeated The Black Family (Cuervo/Escoria/Espiritu) and kept beating on Cuervo afterwards until Fabi Apache ran out trying to stop them so they jumped her until Cibernetico ran out and cleaned house.

AAA011813P3

5. Drago/Fenix/Octagon beat Daga/Pentagon Jr./Silver Kain

AAA011813P4

6. No DQ Match: Perro Aguayo Jr. & Parka Negra defeated Cibernetico & La Parka Jr. when Perro fouled and pinned Ciber. Negra also got a light tube shot over Parka’s head as well.

AAA011813P5

AAA011813P6

Photos Courtesy of Black Terry Jr.!

CMLL 1/18 – Arena Mexico
1. Camaleon & Soberano beat Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
2. Arkangel de la Muere/Escandalo/Nitro defeated Pegasso/Starman/Stigma
3. Fuego/Rey Cometa/Stuka Jr. beat Namajague/Vangelis/Virus with Namajague ripping up two of Stuka’s masks.
4. Lightning Match: Guerrero Maya Jr. defeated Puma King
5. Averno/Niebla Roja/Ultimo Guerrero beat Blue Panther/Brazo de Plata/Valiente

Photos Courtesy of CMLL.com/Alexis Salazar!

IWRG 1/17 – Arena Naucalpan
1. Dragon Celestial beat Serpiente de Oro
2. Fulgore & Imposible defeated Astro Rey Jr. & Galaxy
3. Cerebro Negro/Eterno/Super Nova beat El Angel/Chico Che/Dinamic Black
4. Torneo de Parejas por El Protector (IWRG’s Gran Alternativa) – Quarterfinals: Pantera & Hijo del Pantera defeated Solar I & Saruman
5. Torneo de Parejas por El Protector (IWRG’s Gran Alternativa) – Quarterfinals: X-Fly & Carta Brava Jr. beat Fuerza Guerrera & Kiuuby
6. Torneo de Parejas por El Protector (IWRG’s Gran Alternativa) – Quarterfinals: Negro Navarro & Eita defeated Pirata Morgan & Canis Lupis
7. Torneo de Parejas por El Protector (IWRG’s Gran Alternativa) – Semifinals: X-Fly & Carta Brava Jr. beat Pantera & Hijo del Pantera
8. Torneo de Parejas por El Protector (IWRG’s Gran Alternativa) – Semifinals: Negro Navarro & Eita defeated Veneno & Centrvion
9. Torneo de Parejas por El Protector (IWRG’s Gran Alternativa) – Finals: X-Fly & Carta Brava Jr. beat Negro Navarro & Eita

IWRG011713P1

IWRG011713P2

IWRG011713P3

Photos courtesy of Black Terry Jr.!

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

2/3 – Palenque de la Feria de Pachuca (TV taping)
1. Argenis/Astro de Plata/Atomic Boy vs. Billy el Malo/Gran Apache/Black Mamba
2. Fabi Apache/La Jarochita/Lolita vs. Jennifer Blake/Mari Apache/Taya Valkyrie
3. Dinastia/Mascarita Sagrada/Octagoncito vs. Mini Abismo Negro/Mini Histeria/Mini Psicosis
4. The Black Family (Cuervo/Escoria/Espiritu) vs. Los Perros del Mal (Daga/Halloween/Psicosis Original)
5. Fenix/Octagon/Octagon Jr. vs. Pentagon Jr./Silver Kain/Toscano
6. Cibernetico/El Mesias/La Parka Jr. vs. Chessman/Hijo del Texano/Parka Negra

CONSEJO MUNDIAL DE LUCHA LIBRE

1/20 – Arena Coliseo
1. Camaleon & Robin vs. Camorra & Espanto Jr.
2. Magnus/Molotov/Super Halcon Jr. vs. Bobby Zavala/Disturbio/Nosferatu
3. Hijo del Fantasma/Sagrado/Triton vs. Cancerbero/Raziel/Sangre Azteca
4. Lightning Match: Hombre Bala Jr. vs. Hijo del Signo
5. Blue Panther/Delta/Guerrero Maya Jr. vs. Averno/Ephesto/Puma King
6. Brazo de Plata/Shocker/Valiente vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Polvora

1/20 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Divino & El Idolo vs. Demonio Maya & Demonio Rojo
2. Torneo Cibernetico por la Occidental Welterweight Title – Block A – Participants: Acertijo/Azteca de Oro/Black Metal/Indigo/Leo/Relampago Azul/El Tapatio/Thunder Boy
3. Halcon de Plata & Smaker vs. El Barbaro Cavernario & Exterminador
4. Rey Cometa & Stuka Jr. vs. Namajague & Vangelis
5. Diamante Azul vs. Ultimo Guerrero

1/21 – Arena Puebla
1. Dinamico & Tigre Rojo Jr. vs. Fuerza Chicana & Siki Osama Jr.
2. Hombre Bala Jr./Milenium/Super Halcon Jr. vs. Ares/Hijo del Signo/Taurus
3. Dalis la Caribena/Estrellita/Goya Kong vs. La Comandante/Princesa Sugei/La Seductora
4. Lightning Match: Hijo del Fantasma vs. Puma King
5. Atlantis/Marco Corleone/Valiente vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)
6. Mexican National Trios Titles: Mr. Aguila/Kraneo/Psicosis © vs. Blue Panther/Brazo de Plata/Shocker

1/22 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Brillante & Sky Kid vs. In Memoriam & Magnum
2. Black Metal/Leono/Metalico vs. Bobby Zavala/Disturbio/Inquisidor
3. Fuego/El Gallo/Starman vs. Nitro/Nosferatu/Virus
4. Guerrero Maya Jr./Hijo del Fantasma/Triton vs. Ephesto/Misterioso II/Tiger
5. Marco Corleone/Titan/Valiente vs. Averno/Dragon Rojo/Negro Casas

1/22 – Arena Mexico
1. Oro Jr. & Soberano vs. Camorra & Ramstein
2. Dark Angel/Lady Afrodita/Marcela vs. La Comandante/Tiffany/Zeuxis
3. Torneo Cibernetico por la CMLL Lt. Heavyweight Title where the last two men left will compete next week – Participants: Atlantis/Blue Panther/Delta/Diamante/La Mascara/Maximo/Sagrado/Stuka Jr./Mr. Aguila/Euforia/Felino/Mephisto/Morphosis/Psicosis/Rey Escorpion
4. Brazo de Plata/Shocker/La Sombra vs. Mr. Niebla/Niebla Roja/Ultimo Guerrero
5. CMLL Heavyweight Title: El Terrible © vs. Rush

1/25 – Arena Mexico
1. Astral/Bam Bam/Ultimo Dragoncito vs. Mercurio/Nitrito/Pequeno Olimpico
2. Diamante/Fuego/Triton vs. Raziel/Sangre Azteca/Virus
3. Estrellita/Luna Magica/Silueta vs. Amapola/Princesa Blanca/Princesa Sugei
4. Guerrero Maya Jr./Rey Cometa/Stuka Jr. vs. Ephesto/Mephisto/Namajague
5. Lightning Match: Atlantis vs. Mr. Niebla
6. Mascara Dorada/La Sombra/Titan vs. Mr. Aguila/Psicosis/Volador Jr.

FANTASTICAMANIA

1/20 – Korakuen Hall in Tokyo
1. Maximo vs. Taichi Ishikari
2. Torneo Cibernetico – Participants: Tetsuya Bushi/Diamante/Jushin Thunder Liger/Mascara Dorada/Tiger Mask IV/Titan vs. Gedo/Tomohiro Ishii/Jado/Misterioso II/Shigeo Okumura/YOSHI-HASHI
3. Rush vs. Rey Escorpion
4. NWA Historic Welterweight Title: Dragon Rojo © vs. La Sombra
5. Mexican National Lt. Heavyweight Title: La Mascara © vs. Volador Jr.
6. Atlantis/Prince Devitt/Hiroshi Tanahashi vs. Euforia/Mephisto/Kazuchida Okada

FASION CULTURE KITSCH

1/20 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Mantra vs. Kalibus
2. Torneo Cibernetico – Participants: Astro Rey Jr./Belial/Fulgore/Kaientai/Latin Dragon/Sairus/Zurdog
3. 3 Way Dance: Ricky Marvin vs. Matt Cross vs. Chuck Taylor
4. Trauma I vs. Trauma II
5. 3 Way Dance: Dr. Cerebro vs. Magnifico vs. Judas el Traidor
6. Extreme Tiger vs. Masada

INDEPENDENT

1/20 – Arena Azteca Budokan de Neza
1. Crazy Latino & Gato Negro vs. Heron & Rey Lagarto
2. Rayo Tapatio III/Rey Neza/Super Huracan vs. Espiral Negro/El Pillo/La Roca
3. Tony Ledesma/Los Rayos Tapatios I y II vs. Angel Negro/Luis Lopez/Resplandor
4. Los Payasos Tricolor (Coco Blanco/Coco Negro/Cocolores) vs. Golden Bull/Psicosis/Rey Lobo
5. Dr. Wagner Jr./Kraneo/Oriental vs. Fuerza Guerrera/Monsther/Morphosis

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

1/20 – Arena Naucalpan
1. Seiya & Serpiente de Oro vs. Arana de Plata & Jack
2. Dinamic Black & Saruman vs. Alan Extreme & Imposible
3. Dave the Clown/Niko/Rothen Clown vs. El Comando Elite (Factor/Rayan/Spartan)
4. El Angel/Trauma II/Veneno vs. Canis Lupis/911/Toscano
5. IWRG Intercontinental Tag Titles: Negro Navarro & Trauma I © vs. Hijo del Texano & Mascara Ano Dos Mil Jr.

REVOLUTION WRESTLING VERACRUZ

1/26 – Unidad Deportiva Salvador Campa de Veracruz
1. ?
2. Arkangel Sagrado/Kampa Xtreme/Silver Boy/Tiburon vs. Black Syrius/Dark Goth/Justicia Americana/Matrix
3. Captain de los Mares/Captain de los Mares Jr./Dr. Tamer vs. Dr. Siniestro/Enfermero/Quimico
4. Dinastia/Odin/Premier vs. Espectrito Jr./Halcon Guerrero/Mini Histeria
5. GHC Jr. Heavyweight Tag Titles: Ricky Marvin & Super Crazy © vs. Fenix & Pesadilla

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

BAJA STARS WRESTLING

1/25 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. ???
4. Extreme Rules: Mortiz vs. Arandu
5. Hijo del Santo & Rayo de Jalisco Jr. vs. Cien Caras & Dr. Wagner Jr.

*Credit to AAA, Alexis Salazar, Diego Mejia Eguiluz, CMLL, FCK, NJPW

Be Sociable, Share!

    Comments are closed.

    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube