Saturday, April 19th, 2014

Lucha Report For 11/7/12

0

Written By Kris Zellner

RESULTS

CMLL 11/5 – Arena Puebla
1. Black Tiger & Lestat beat Fuerza Chicana & Sauron
2. Bengala/Leono/Soberano defeated Apocalipsis/Inquisidor/Super Comando
3. Lightning Match: Hijo del Signo beat Pegasso
4. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus) defeated Arkangel de la Muerte/Escandalo/Hooligan
5. Euforia/Misterioso II/Vangelis beat Diamante/Maximo/Rey Cometa
6. Dragon Rojo/Mephisto/Tama Tonga defeated Mascara Dorada/Mistico II/La Sombra with Mephisto going over Mistico and Mistico demanded a singles match afterwards.

CMLL 11/6 – Arena Mexico
1. Camorra & Ramstein beat Freesbee & Robin
2. Hombre Bala Jr./Super Halcon Jr./Triton defeated Disturbio/Los Hombres del Camoflaje (Artillero y Super Comando)
3. Dark Angel/Marcela/Silueta beat La Comandante/La Seductora/Tiffany
4. Lightning Match: Delta defeated Virus
5. Angel de Oro/Diamante/Hijo del Fantasma beat Euforia/Olimpico/Vangelis
6. El Terrible/Mephisto/Tama Tonga defeated Atlantis/Blue Panther/Diamante Azul when Terrible & Tama went over Atlantis & Diamante respectively and then challenged for a shot at the CMLL Tag Titles afterwards.

Photos Courtesy of CMLL.com:

IWRG 11/4 – Arena Naucalpan
1. Epidemia & Seiya beat Arana de Plata & Dragon Celestial
2. Alan Extreme/Jack/Cristal defeated Dinamic Black/Relampago/Amazona
3. Cerebro Negro/Las Traumas I y II beat AK-47/Carta Brava Jr./Toxico by DQ when AK-47 fouled Trauma II.
4. Damian 666/Bestia 666/Fierro defeated El Angel/Black Terry/Dr. Wagner III with Fierro going over Angel as revenge from Thursday and took Angel’s mask with him.

5. Relevos Increibles: 911 & Factor beat Hijo del Pirata Morgan & Hijo del Mascara Ano Dos Mil

Photos Courtesy of Black Terry Jr.

LyC 11/4 – Arena Coliseo de Monterrey
1. Eclipso & Hijo de la Muerte beat Demencia & Pegasso
2. Christian Wolf/Dr. Tormenta/Former Lover defeated Atomo/Demonio del Caribe/Lobo Rojo
3. Pee Wee & Gardenia Azteca beat Norteno & Norteno Jr.
4. Androide/Iron/Mortifero defeated Desafio/Gato Fantasma/Orquidea Negra
5. Rey Infernal/The Shadow/Tigre Universitario/Vaquero Romo beat Fenix/Hijo del Espanto II/Silver Star/Super Fly
6. Drago/Electroshock/Pimpinela Escarlata defeated Diluvio Negro I/Hijo del Texano/Toscano

UPCOMING SHOWS

ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

11/9 – Gimnasio Miguel Hidalgo de Puebla (TV taping)
1. Lolita/Mascarita Dorada/Pimpinela Escarlata vs. Taya Valkyrie/Mini Psicosis/Polvo de Estrellas
2. AAA Mixed Tag Titles: Halloween & Mari Apache © vs. Cuervo & Fabi Apache
3. The Black Family (Escoria/Espiritu/Ozz) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Mascara Ano Dos Mil Jr./Silver Kain/Toscano
5. Cibernetico & El Mesias vs. Perro Aguayo Jr. & Hijo del Texano

CONSEJO MUNDIAL DE LUCHA LIBRE

11/9 – Arena Mexico
1. Sensei & Stigma vs. Bobby Zavala & Cholo
2. Astral/Mini Fantasy/Ultimo Dragoncito vs. Demus 3:16/Pequeno Olimpico/Pierrothito
3. Lightning Match: Fuego vs. Sangre Azteca
4. Rey Cometa/Stuka Jr./Triton vs. Namajague/Shigeo Okumura/Puma King
5. Guerrero Maya Jr./La Sombra/Titan vs. Averno/Niebla Roja/Polvora
6. La Tercia Sensacion (Marco Corleone/Maximo/Rush) vs. El Terrible/Ultimo Guerrero/Volador Jr.

11/11 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Tapatio vs. El Hippie
2. Brillante & Indigo vs. Demonio Rojo & Thunder Boy
3. Esfinge & Halcon de Plata vs. Mr. Trueno & Rey Trueno
4. Eros & Leo vs. In Memoriam & Infierno
5. Angel de Oro/Stuka Jr./Triton vs. Mr. Aguila/Misterioso II/Niebla Roja

11/11 – Arena Mexico
1. Metalico/Metatron/Molotov vs. Espanto Jr./Guerrero Negro Jr./Herodes Jr.
2. Goya Kong/Lady Afrodita/Luna Magica vs. Princesa Sugei/Mima Shimoda/Zeuxis
3. Delta/Pegasso/Starman vs. Cancerbero/Hijo del Signo/Raziel
4. CMLL Welterweight Title: Mascara Dorada © vs. Polvora
5. Brazo de Plata/Shocker/Valiente vs. Dragon Rojo/Rey Escorpion/Volador Jr.
6. Diamante Azul vs. Tama Tonga

11/12 – Arena Puebla
1. Black Tiger & Blue Center vs. Akron & Siki Osama Jr.
2. Dalis la Caribena/Lady Afrodita/Marcela vs. Mima Shimoda/La Vaquerita/Zeuxis
3. Lightning Match: Metatron vs. Escandalo
4. Hijo del Fantasma/Sagrado/Triton vs. Misterioso II/Namajague/Shigeo Okumura
5. Maximo/Rush/La Sombra vs. El Terrible/Tama Tonga/Tiger
6. Mistico vs. Mephisto

FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

11/11 – Arena Emiliano Zapata del Distrito Federal (6th Anniversary Show)
1. ?
2. ??
3. ???
4. Decnis/Hijo del L.A. Par-K/Tinieblas Jr. vs. Cien Caras Jr./Dr. Wagner III/Hijo del Mascara Ano Dos Mil

INDEPENDENT

11/11 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Mantra vs. Mika
2. Benny Black/Golden Cat/Net Warrior vs. Dragon Negro/Gander/Raiden
3. Albatros & Aramis vs. Omega & Tauro
4. Cuadrangular de la MuerteL: Ciber Punk vs. Ukkonen vs. Sacristan del Diablo vs. Ciclon Infernal
5. Judas el Traidor & Magnifico vs. Iron Love & Sepulturero
6. Justiciero/Ultimo Guerrero/Villano III vs. Los Hermanos Dinamita (Cien Caras/Mascara Ano Dos Mil/Universo Dos Mil)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

11/8 – Arena Naucalpan
1. Jhonny Rivera vs. Matrix Jr.
2. Niko & Miss Gaviota vs. Arana de Plata & Jack
3. Dinamic Black/Golden Magic/Relampago vs. AK-47/Carta Brava Jr./Fierro
4. Cerebro Negro/Dr. Cerebro/Trauma II vs. El Comando Elite (Factor/Rayan/Spartan)
5. El Angel/Electroshock/Trauma I vs. La Familia Dinamita (Cien Caras Jr./Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Mascara Ano Dos Mil Jr.)

*Credit to AAA, Alexis Salazar, Diego Mejia Eguiluz, EMLL, IWRG, Loaiza, RFC

Be Sociable, Share!

    Comments are closed.

    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube