Saturday, August 30th, 2014

Lucha Report For 8/31/09

1

Written By Kris Zellner

RESULTS

AAA 8/30 – Centro de Convenciones de Tlalnepantla (TV taping)
1. Atomic Boy/Gato Eveready/El Relampago/Tribal beat Los Bizarros (Emo Xtreme/Nygma/Punker/Rock Steel) but they were all destroyed by Cibernetico after the match.
2. Elegido/Mari Apache (subbing for Estrellita)/Mascarita Divina (subbing for Mascarita Sagrada)/Pimpinela Escarlata defeated Ozz/Cinthia Moreno/Mini Abismo Negro/Polvo de Estrellas
3. Revancha Match: Billy Boy & Sexy Star beat Aero Star & Fabi Apache – Billy wore a wig here but it kept falling off and after the match Sexy posed with the Reina de Reinas title before demanding a shot at Fabi’s title.
4. Revancha Match: El Mesias battled Cibernetico to a double countout with help of Los Bizarros. Mesias promised to form a group to counter the Bizarros.
5. Wagnermania (Dr. Wagner Jr./Silver King/Electroshock) defeated Cuervo/Escoria/Zorro – It was after this match that Joaquin Roldan announced that Wagner would be making his next defense of the AAA Mega Heavyweight Title against of course El Mesias on the Antonio Pena Memorial Show on 9/26 in Monterrey.
6. Steel Cage Match where the last man in the cage will be forced to leave AAA: Rocky Romero left Alex Koslov in the cage to be forced to leave AAA after Joaquin Roldan came down to fire him personally after the fans gave him their approval. Koslov is by the way the current AAA Cruiserweight champion and this was prompted by Koslov coming out earlier in the show making fun of Mexico and Roldan’s mustache. Order of Elimination: Extreme Tiger/Teddy Hart/Jack Evans/Sugi San/Rocky Romer

EMLL 8/30 – Arena Coliseo
1. Bengala & Principe beat Los Hombres del Camoflaje (Artillero & Super Comando)
2. Metalico/Tony Rivera/Trueno defeated El Bronco/Durango Kid/Messala
3. Fabian el Gitano/Leono/Rey Cometa beat Arkangel de la Muerte/Escandalo/Nosferatu by DQ
4. Dragon Rojo/Hijo del Lizmark/Sangre Azteca defeated La Mascara/Metro/Sagrado
5. Atlantis/Black Warrior/Mr. Niebla beat Shocker/La Sombra/Volador Jr.
6. IWGP Jr. Heavyweight Title: Mistico defeated Negro Casas to retain his title with help from the ropes. Negro had Niebla helping him often but it didn’t work in his favor.

EMLL 8/30 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Hijo del Javier Cruz beat Principe Dylan
2. Frayle de la Muerte & Titanio defeated Astaroth & Nube Roja
3. Saturno & Thunder Boy beat Meteoro & Virgo
4. Casanova & Hierro defeated Asesino Negro & Leon Blanco
5. Misterioso II & Vangelis beat Flash & Stuka Jr. and they challenged them to a shot at their Arena Coliseo Tag Titles but those titles are for Arena Coliseo in Mexico City.
6. Blue Panther/Hector Garza/Toscano defeated Los Hijos del Averno (Averno/Damian el Terrible/Hijo del Texano) with BP going over Averno again and will get his NWA Middleweight Title match next week.

Independent 8/30 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Drak beat Espia
2. Net Warrior fought Benny Black to a draw.
3. Forastero & Stigma defeated Angel de la Noche & Angel del Amor
4. Canibal/Maldito/Pandemonium beat Black Jaguar II/Los Hermanos Niebla Negra I y II by DQ when Maldito faked a foule by Niebla Negra II.
5. Angelico/Judas el Traidor/Magnifico defeated Leono/Negro Navarro/Rouge when Judas fouled Leono behind the ref’s back. Judas & Magnifico then got into it after the match.

IWRG 8/30 – Arena Naucalpan
1. Keshin Black beat Espada de Plata
2. Los Gemelos Fantasticos I y II defeated Carta Brava Jr. & Vampiro Metalico
3. Freelance/Pendulo/Star Boy (subbing for Jack) beat Avisman/Gringo Loco/Xibalba
4. Chico Che/Micke Segura/Tetsuya Bushi defeated Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
5. Mascara Ano Dos Mil Jr./Sangre Chicana/Sangre Chicana Jr. beat Bobby Lee Jr./Mano Negra/Pantera

Promociones Juba 8/28 – Arena Juba de Reynosa
1. Chamaco Ortiz & Silver Kid beat Demonio Nocturno & Zeus
2. Kaoma Jr. & Luminoso defeated Los Medicos I y II
3. The Psycho Circus (Killer Clown/Psycho Clown/Zombie Clown) beat Karis la Momia/Maldicion/Pimpinela Escarlata
4. Las Imagenes I y II/Imagen de Oro defeated Aero Star/Gato Eveready/Laredo Kid
5. Elegido & Jack Evans beat Electroshock & Teddy Hart
6. Silver King & Zorro defeated Marco Corleone & La Parka Jr.

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

Independent 8/28 – Auditorio Municipal de Tijuana drawing 300 fans (Kato Kung Lee Benefit Show)
1. Canalla & Cinico beat Flecha Roja & Viento
2. El Galeno/Pensamiento Negro/Zarco defeated Abejorro/Zaeta/?
3. Diamantina/Halcon Tapatio/Super Muneco beat Coco Rojo/Coco Verde/Mr. Maldito
4. Solar I & Super Astro defeated Black Terry & Negro Navarro
5. Los Villanos III y IV beat Mano Negra & Rambo and there were hair match challenges thrown afterwards between V-3 & Rambo.

UPCOMING SHOWS

ASTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

9/6 – Plaza de Toros de Tula (TV taping)
1. Gato Eveready/Mari Apache/Octagoncito/Pimpinela Escarlata vs. Decnis/Mini Abismo Negro/Polvo de Estrellas/Sexy Star
2. AAA Mixed Tag Titles: Oriental & Cinthia Moreno (c) vs. Aero Star & Fabi Apache (title change alert)
3. 4 Way Dance: Charly Manson vs. Crazy Boy vs. Chessman vs. Zorro
4. Elegido/Jack Evans/Gronda II vs. Groon XXX/Joe Lider/Nicho el Millionario
5. Extreme Tiger/Marco Corleone/El Mesias/La Parka Jr. vs. Wagnermania (Dr. Wagner Jr./Electroshock/Silver King/Ultimo Gladiador)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

9/1 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. El Idolo & Thunder Boy vs. Relampago & Skaxy
2. Divino & Magnum vs. Evola & In Memoria
3. Neutron & Palacio Negro vs. Mr. Trueno & Rey Trueno
4. Flash/Mictlan/Stuka Jr. vs. Mascara Magica/Misterioso II/Vangelis
5. Shocker & Toscano vs. Damian el Terrible & Hijo del Texano

9/1 – Arena Mexico
1. Diamante & Molotov vs. Escorpion & Semental
2. Guerrero Maya Jr./Metalico/Tigre Blanco vs. Hooligan/Kid Tiger/Polvora
3. Fabian el Gitano/Pegasso/Rey Cometa vs. Escandalo/Euforia/Nosferatu
4. Hector Garza/Hijo del Fantasma/La Mascara vs. Los Hijos del Averno (Averno/Ephesto/Mephisto)
5. Super Sky Team (Mistico/La Sombra/Volador Jr.) vs. Felino/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero

9/6 – Arena Coliseo
1. Principe & Trueno vs. Apocalipsis & Camorra
2. Electrico/Pequeno Olimpico/Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Damian 666/Pequeno Warrior/Pierrothito
3. Flash/Metro/Rouge vs. Euforia/Kid Tiger/Virus
4. Mascara Dorada/Mictlan/Sagrado vs. Ephesto/Hijo del Lizmark/Mephisto
5. Hector Garza/La Mascara/Toscano vs. Ray Mendoza Jr./NO LIMIT (Tetsuya Naito & Yujiro Takahashi)

9/6 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Astaroth & Virgo vs. Frayle de la Muerte & Titanio
2. Angelo & Metatron vs. Acertijo & Rafaga
3. El Gallo/Hierro/Metal Blanco vs. Angel del Mal/Asesino Negro/Leon Blanco
4. Shocker/La Sombra/Volador Jr. vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)
5. NWA Middleweight Title: Averno (c) vs. Blue Panther

INDEPENDENT

9/6 – Arena Coliseo de Coacalco
1. Fiebre vs. Sangre Latina
2. Benny Black vs. Net Warrior
3. Skayde & Turbo vs. Black Thunder & Guerrero Negro
4. Niebla Negra I vs. Maldito
5. Angelico/Magnifico/Negro Navarro vs. Arkangel de la Muerte/Dr. X/Judas el Traidor

9/12 – Auditorio Municipal de Teopanzolco
1. ?
2. ??
3. Canelo Casas/Damian el Inmortal/Siglo XXI vs. Corcel Maldito/Estruendo/Principe
4. Mascara Dorada & Maximo vs. Arkangel de la Muerte & Misterioso II
5. Mistico & Volador Jr. vs. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

9/3 – Arena Naucalpan
1. Terry Brow vs. Talisman Jr.
2. Exodia & Miss Gaviota vs. Blasfemia & Vampiro Metalico
3. Chico Che/Freelance/Tetsuya Bushi vs. Avisman/Gringo Loco/Toxico
4. Bobby Lee Jr. & Scorpio Jr. vs. Espanto Jr. & Head Hunter I
5. Sangre Chicana vs. Villano III

9/7 – Arena Naucalpan
1. Guardian del Aire vs. X
2. Rey Tempstead & Star Boy vs. Dark Saint & Menfis
3. Exodia/Los Gemelos Fantasticos I y II vs. Capitan Muerte/Espanto Jr./Gringo Loco
4. Chico Che/Rigo/Tetsuya Bushi vs. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911)
5. Torneo por la Copa Power – Participants: Bobby Lee Jr./Fuerza y Juventud Guerrera/Micke Segura/Pendulo/Gringo Loco/Kai/Mazada/NOSAWA/Veneno

MONTERREY

10/4 – Plaza Toros de Monumental de Monterrey
1. Clever & Leo vs. Scorpio Jr. & Veneno
2. Los Cadetes del Espacio (Solar I/Super Astro/Ultraman) vs. Black Terry/Negro Navarro/El Signo
3. Tables Match: L.A. Par-K & Super Parka vs. Mexico’s Most Wanted (Damian 666 & Halloween)
4. Steel Cage Match where the last man eliminated must get shaved or unmask – Participants: Perro Aguayo Jr./Angel Blanco Jr./Black Fish/Blue Demon Jr./Hijo del Canek/Hijo del Cien Caras/Hijo del Matematico/Hijo del Solitario/Mascara Ano Dos Mil Jr./Rayo de Jalisco Jr.

Be Sociable, Share!

    Comments

    One Response to “Lucha Report For 8/31/09”

    Trackbacks

    Check out what others are saying about this post...


    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube