Thursday, July 24th, 2014

Lucha Report For 1/9/12

1

Written By Kris Zellner

RESULTS

EMLL 1/6 – Arena Mexico
1. Camaleon & Leono bea Bobby Zavala & Disturbio
2. Arkangel de la Muerte/Escandalo/Nitro defeated Angel Azteca Jr./Pegasso/Rey Cometa
3. Euforia/Misterioso II/Shigeo Okumura beat Stuka Jr./Titan/Triton when Euforia fouled and pinned Stuka.
4. Lightning Match: Polvora defeated Sagrado
5. Los Reyes de la Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) beat Los Nuevos Guerreros (Dragon Rojo/Rey Escorpion/Ultimo Guerrero)
6. Marco Corleono/Maximo/Rush defeated La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla) by DQ when Niebla fouled Rush.

EMLL 1/8 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. ?
2. ??
3. Evola & Exterminador beat Esfinge & Leo
4. Triton defeated Mr. Aguila who destroyed and unmasked Triton after the match.
5. Rey Bucanero & Tiger beat Atlantis & Titan

EMLL 1/8 – Arena Mexico
1. Bengala & Robin beat Cholo & Zayco
2. Apocalipsis/Hijo del Signo/Hooligan defeated Metalico/Molotov/Sensei
3. Misterioso II/Vangelis/Virus beat Dragon Lee/Fuego/Sangre Azteca
4. Brazo de Plata/Hijo del Fantasma/Valiente defeated Kraneo/Morphosis/Shigeo Okumura with Mije (the former Cujie) in their corner. It was explained before the match that Kraneo (Alebrije) & Morphosis (Histeria) would be working in their old gimmicks on non-EMLL shows.
5. Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto)/Volador Jr. beat Blue Panther/La Mascara/La Sombra when Mephisto pinned Sombra and is getting a shot at the NWA Historic Welterweight Title next week.

Photos Courtesy of CMLL.com:

Independent 1/7 – Arena Neza
1. Pavor & Seiya beat Belial & Diabolus
2. La Vaquerita & Yuki Star defeated Keira & Vanely
3. Carta Brava Jr./Comando Negro/Nemesis beat Centurion/Dinamic Black/Guerrero Mixteco
4. Dr. Cerebro/Gran Markus/Vampiro Metalico defeated Henry/Neza Kid/Super Nova
5. Billy el Malo/Decnis/Silver Kain beat Drago/Extreme Tiger/Super Fly when SK fouled and pinned Drago.

IWRG 1/5 – Arena Naucalpan
1. Pacto Negro beat Astro de Plata
2. Aguilita Solitaria/Bracito de Oro/Super Bracito defeated Chucky/Espectrito de Ultratumba/Mascarita Ano Dos Mil
3. Centurion/Dinamic Black/Triton beat Alan Extreme/Carta Brava Jr./Imposible
4. Apolo Estrada Jr./Canis Lupis/Eterno defeated Chico Che/Golden Magic/Multifacetico when Chico turned on his partners again cementing his rudo turn.
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) beat La Familia Dinamita (Cien Caras Jr./Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Mascara Ano Dos Mil Jr.) by DQ when MA2K Jr. who was already eliminated interfered and was caught. Funny moment before the match as both teams brought out gifts for the kids in the crowd but the Dinamitas were pissed that the Clowns were stealing their gimmick and attacked them.

IWRG 1/8 – Arena Naucalpan
1. Rolling Boy & Triton vs. Rambo Jr. & Super Black
2. Centurion & Eragon defeated Imposible & Pacto Negro
3. Apolo Estrda Jr./Carta Brava Jr./Eterno beat Dinamic Black/Golden Magic/Multifacetico
4. Chico Che Black (new rudo name)/Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) defeated Tony Rivera/Las Traumas I y II/Ultraman Jr. by DQ when Trauma II used the Martinete on 911.
5. Angelico/Hector Garza/Veneno beat La Familia Dinamita (Cien Caras Jr./Hijo del Mascara Ano Dos Mil/Mascara Ano Dos Mil Jr.) by DQ when MA2K Jr. fouled Garza. Garza promised to have some Perros by his side to take care of the Dinamitas soon.

Toryumon Mexico 1/8 – Sala del Armas de Magdalena Mixhuca del Distrito Federal
1. Shiranami beat Kansuke
2. Goya Kong & Lluvia defeated La Comandante & Dalis la Caribena
3. Scramble Match por la Copa Dragon: Magnus beat Tauro to win the copa. Other participants: Akuma/Brazo de Platino Jr./Demus 3:16/Daisuke Hanaoka/Robin Hood/Rolling Jr./Tauro
4. Angelico/Brazo de Plata/Hijo del Fantasma/Ultimo Dragon defeated Dick Togo/Negro Navarro/Trauma II/Ultimo Guerrero

UPCOMING SHOWS

JAPAN

NEW JAPAN PRO WRESTLING/EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

1/21 – Korakuen Hall
1. Danshoku Dino & Maximo vs. Taichi Ishikari & TAKA Michinoku
2. King Fale & Tama Tonga vs. Shigeo Okumura & YOSHI-HASHI
3. Apollo 55 (Prince Devitt & Ryusuke Taguchi/Tiger Mask IV vs. Gedo/Jado/Misterioso II
4. Hirooki Goto & KUSHIDA vs. Mascara Dorada & Rush
5. Diamante/Jushin Thunder Liger/Tetsuya Naito vs. Mephisto/Shinsuke Nakamura/Yujiro Takahashi
6. Kazuchida Okada & Volador Jr. vs. La Sombra & Hiroshi Tanahashi

1/22 – Korakuen Hall
1. Apollo 55 (Prince Devitt & Ryusuke Taguchi)/Tama Tonga/Tiger Mask IV vs. Gedo/Jado/Shigeo Okumura/YOSHI-HASHI
2. Taichi Ishikari & Misterioso II vs. Jushin Thunder Liger & Maximo
3. CMLL Welterweight Title: Mascara Dorada © vs. KUSHIDA
4. Hirooki Goto vs. Rush
5. Diamante/Tetsuya Naito/Hiroshi Tanahashi vs. Mephisto/Shinsuke Nakamura/Kazuchida Okada
6. NWA Historic Welterweight Title: La Sombra © vs. Volador Jr.

MEXICO

ALIANZA UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

1/14 – Arena Lopez Mateos
1. Lince X & Sol de Oriente vs. Karma & Spider Boy
2. Celestial/Cosmico/Rey Krystal vs. Mini Mr. Aguila/Mini Talisman/Pequeno Demonio
3. Chica Tormenta/Keira/Vanely vs. Felina Metalica/La Vaquerita/Yuki Star
4. Daga/Eterno/Flamita vs. Sadico/Las Traumas I y II
5. Atlantis/Blue Panther/Solar I vs. Felino/Negro Navarro/Ultimo Guerrero (what a match)

ASISTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

1/21 – Parque de Beisbol Jose Aguilar y Maya de Guanajuato (TV taping)
1. Billy el Malo & Escoria vs. Mortiz & Semental
2. Elegido & Fabi Apache vs. Alan Stone & Sexy Star
3. The Black Family (Cuervo/Espiritu/Ozz) w/Vampiro vs. Dark Dragon/Tito Santana/Tigre Cota w/Octagon
4. Cibernetico/Extreme Tiger/Joe Lider vs. Chessman/Nicho el Millionario/La Parka Jr.
5. Jack Evans & El Mesias vs. Perro Aguayo Jr. & Hector Garza

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

1/9 – Arena Puebla
1. Black Tiger & Tigre Rojo Jr. vs. Ares & Sauron
2. Astral/Mini Fantasy/Shockercito vs. Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior
3. Angel Azteca Jr./Diamante/Sagrado vs. Arkangel de la Muerte/Hijo del Signo/Nitro
4. Angel de Oro/Blue Panther/La Sombra vs. Felino/Negro Casas/Polvora
5. Marco Corleone/Maximo/Rush vs. Dragon Rojo/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero

1/10 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Relampago Azul vs. Thunder Boy
2. El Divino vs. Acertijo
3. Black Metal & Virgo vs. Disturbio & Inquisidor
4. Estrellita & Marcela vs. Princesa Sugei & Tiffany
5. Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr. vs. Histeria/Psicosis/Volador Jr.
6. Maximo vs. Mr. Niebla

1/10 – Arena Mexico
1. Camaleon & Soberano vs. Camorra & Ramstein
2. Hombre Bala Jr./Starman/Super Halcon Jr. vs. Hooligan/Loco Max/Puma King
3. Dragon Lee/Pegasso/Rey Cometa vs. Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero/Raziel/Virus)
4. Hijo del Fantasma/Metro/Valiente vs. Felino/Olimpico/Polvora
5. Brazo de Plata/Marco Corleone/Rush vs. Rey Bucanero/Rey Escorpion/Ultimo Guerrero

1/13 – Arena Mexico
1. Aereo & Pequeno Halcon vs. Mercurio & Universito Dos Mil
2. Lightning Match: Hombre Bala Jr. vs. Disturbio
3. Dalis la Caribena/Dark Angel/Marcela vs. Amapola/Princesa Blanca/Zeuxis
4. Stuka Jr./Titan/Triton vs. Euforia/Misterioso II/Shigeo Okumura
5. Los Titanes del Atlantida (Atlantis/Delta/Guerrero Maya Jr.) vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)
6. La Generacion Dorada (La Mascara/Mascara Dorada/La Sombra) vs. Mr. Aguila/Psicosis/Volador Jr.

INDEPENDENT

1/15 – Instalaciones de la Feria de Tenango del Valle
1. ?
2. ??
3. Argenis/Argos/Drago vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Cibernetico & Electroshock vs. La Parka Jr. & Silver Kain

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

1/12 – Arena Naucalpan
1. Astro de Plata & Astro Rey Jr. vs. Pacto Negro & Rambo Jr.
2. Golden Magic/Rayan/Spartan vs. Los Gemelos Fantasticos I y II/Kortiz
3. Torneo de Parejas por El Protector (IWRG’s Gran Alternativa) – Participants: Angelico & Dinamic Black vs. Apolo Estrada Jr. & Eterno vs. Black Terry & Alan Extreme vs. Carta Brava Jr. & Mascara Ano Dos Mil Jr. vs. Centurion & Negro Navarro vs. Tony Rivera & Triton vs. Veneno & Saruman vs. X-Fly & Imposible

KING BULLS WRESTLING

1/22 – Unidad Deportiva de Ciudad Madero
1. ?
2. ??
3. ???
4. Joe Lider/La Parka Jr./Pimpinela Escarlata vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

Credit to AAA, Alexis Salazar, Alfonso Lizarraga, Diego Mejia Eguiluz, Eduardo Reyes, EMLL, IWRG, Mary Bermejo, Black Terry Jr.

Be Sociable, Share!

    Comments

    One Response to “Lucha Report For 1/9/12”

    Trackbacks

    Check out what others are saying about this post...


    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube