Wednesday, July 23rd, 2014

Lucha Report For 9/12/11

1

Written By Kris Zellner

NEWS

Rosita stated in the latest issue of Super Luchas that she has trained with the EMLL Dojo trainers such as Hijo del Gladiador & Tony Salazar and they offered her a spot in the promotion but she said that she couldn’t take it because of the AAA/TNA relationship.

RESULTS

AAA 9/11 – Palenque de la Feria de Silao (TV taping)
1. The Mini Psycho Circus (Mini Monster Clown/Mini Murder Clown/Mini Psycho Clown) beat Mascarita Divina/Mascarita Sagrada/Mini Charly Manson
2. Jennifer Blake & Yuriko defeated Lolita & Pimpinela Escarlata
3. Billy el Malo & Escoria beat Jack Evans & La Parka Jr.
4. Chessman & Silver Kain defeated Electroshock & Heavy Metal even with the mascots (Lokillo & Maniaquillo) fighting with each other.
5. Dr. Wagner Jr./Extreme Tiger/El Mesias beat Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween) and afterwards Perrito demanded a shot at Doc’s AAA Latin American Title afterwards for the Heroes Inmortales show on 10/9 at Arena Monterrey which Doc accepted but said that he would bring Konan Big along as his second. Konnan also told Mesias that he would be facing Sting on that same show also.

ANLL 9/10 – Cancha de Usos Multiples de Tlaltenango
1. Cometa & Diessel beat Black Hangman & Crimen (subbing for Orthos)
2. Torneo Cibernetico por la Copa Tlaltenango 2011 – Participants: Baron Siniestro Jr. eliminated Fenix to win. Other participants: Euforica/Nahual/Voltaje/Vertigo/Comodin/Hechicero/Rey Cobra/Raksas/Fuego Dorado
3. Cachorro/Euforico/Sioux defeated Brazo de Oro/Electro/Celestial and Brazo de Oro wants a hair match with Cachorro on 10/1.
4. La Mascara (subbing for Atlantis) & Valiente beat Misterioso II & Ultimo Guerrero

EMLL 9/11 – Arena Coliseo
1. Apocalipsis & Camorra beat Camaleon & Freesbee
2. Nitrito/Pequeno Warrior/Pierrothito defeated Demus 3:16/Pequeno Olimpico/Pequeno Violencia by DQ when Demus fouled Warrior and they are building to a hair match.
3. PWR Femenil Title: Lady Apache beat Princesa Sugei to win the title.
4. Angel de Oro/Sangre Azteca/Toscano defeated Ephesto/Mephisto/Rey Escorpion
5. Mr. Niebla/Hiroshi Tanahashi/Volador Jr. beat Brazo de Plata/La Mascara/La Sombra with Volador going over Sombra and wanted a shot at the NWA Historic Welterweight Title afterwards.

Photos Courtesy of CMLL.com:

IWL 9/10 – Arena IWL de Tultitlan (Welcome to TNA Mexico)
1. Juan el Ranchero & Punker beat Centinela & Ojo Diabolico Jr. by DQ when Punker turned on Juan until Big Mama made the save.
2. Halcon Dos Mil battled Gringo Loco & Bugambilla to a no contest when Heddi Karaoui attacked everyone.
3. 3 Way Dance: Serval battled Turbo to a double pinfall after Black Thunder was eliminated.
4. Freelance & Skayde defeated Kansuke & Naruto by DQ when A.T.M. interfered trying to recruit Kansuke.
5. Low Rider beat Samuray del Sol
6. Heavy Boy & Super Panda defeated Cerebro Maligno & Cerebro Negro by DQ when Heavy turned on Panda.
7. Parejas Increibles Revancha Match: Daga & Micke Segura battled Tony Rivera & Zumbido to a no contest when of course both teams turned on each other.
8. Super Libre: Juventud Guerrera beat Dr. X-Treme by DQ (which a Super Libre match is a No DQ match) when Low Rider attacked Juvy.
9. 3 Way Dance: Big Mama defeated Chica Tormenta & Vaquerita
10. Heddi Karaoui beat Epidemia
11. IWL Trios Titles: Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett) defeated A.T.M. (Epitafio/Fantasma de la Opera/Sepulturero) to retain their titles. All the seconds got involved along with Low Rider & Juvy.

IWRG 9/4 – Arena Naucalpan (Dos Caras 40th Anniversary Show)
1. Black Shadow Jr. & Hijo del Huracan Ramirez beat Ray Richard & Ricky Boy
2. Memo Arenas & Super Brazo defeated Los Dinamicos I y II
3. Danny Boy & La Flecha beat Los Mohicanos I y II
4. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) defeated El Triangulo de la Muerte (Cuchillo/Kahoz/Rambo)
5. Rudy Reyna Retirement Match: El Falcon/El Halcon ’78/Solar I beat Los Exoticos (May Flowers/Pimpinela Escarlata/Rudy Reyna)
6. Dos Caras/Mil Mascaras/Sicodelico defeated Los Villanos (III/IV/V)

Perros del Mal 9/10 – Arena Lopez Mateos
1. Dinamic Black & Celestial beat Alan Extreme & Mini Mr. Aguila and Celestial wants a PdM Minis Title shot against Aguila.
2. Peligro & Pesadilla defeated Black Fire & Tribal
3. 3 Way Dance por el PdM Lt. Heavyweight Title: Bestia 666 beat Aero Boy & Violento Jack to retain his title. Jack wanted the title on the line and they got it then lost.
4. Dr. X-Treme & Veneno defeated Tony Rivera & Super Nova
5. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween/X-Fly) beat The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)/Zumbi when Perrito fouled and pinned Psycho.

UPCOMING SHOWS

MEXICO

ALIANZA UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

9/18 – Arena Lopez Mateos
1. Los Tigres del Metal (Bronce/Oro/Plata) vs. Jungla/Pequeno Demonio/Radamantis
2. Falcon Jr./Halcon Jr./Tortuguillo Ninja vs. Acero/Demente/Violento
3. Argus/Carta Brava Jr./Sadico vs. Eterno/Sepulturero/Super Colt
4. Steel Cage Match where the loser must get shaved or unmasked – Participants: Chucho el Roto/Epitafio/Herejia/Iron Love/Mexico Blanco/Mr. Potro/Ronny el Italiano/Ronny Ventura/Las Traumas I y II/Yakuza/Chica Tormenta/Keira/Vanely/Vaquerita

ASISTENCIA ASESORIA y ADMINISTRACION

9/16 – Gimnasio Miguel Hidalgo de Puebla (TV taping)
1. Elegido/Fabi Apache/Pimpinela Escarlata vs. Alan Stone/Sexy Star/Pasion Kristal
2. Aero Star/Laredo Kid/Octagon vs. La Militia (Decnis/Super Fly/Tito Santana)
3. AAA Cruiserweight Title: Jack Evans (c) vs. Escoria
4. Dr. Wagner Jr./The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween/Nicho el Millionario)
5. Electroshock/Extreme Tiger/El Mesias vs. Chessman/Dos TNA Luchadores Sorpresas (British Invasion maybe?)

EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

9/12 – Arena Puebla
1. Black Tiger & Milenium vs. Akron & Siki Osama
2. Lestat/Metalico/Molotov vs. Espiritu Maligno/Los Rayos Tapatios I y II
3. Angel Azteca Jr./Pegasso/Rey Cometa vs. Loco Max/Nitro/Nosferatu
4. Brazo de Plata/Maximo/Rush vs. La Fuerza TRT (Damian el Terrible/Rey Bucanero/Hijo del Texano)
5. La Generacion Dorada (La Mascara/Mascara Dorada/La Sombra) vs. Negro Casas/Mr. Niebla/Hiroshi Tanahashi)

9/13 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Virgo vs. Esfinge
2. Magnum & Metatron vs. Exterminador & Malefico
3. Revancha Match: Astral & Bam Bam vs. Demus 3:16 & Pierrothito
4. Fuego/Sagrado/Sangre Azteca vs. Los Cancerberos del Infierno (Euforia/Polvora/Virus)
5. Mascara Dorada/Toscano/Valiente vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

9/13 – Arena Mexico
1. Bengala & Freesbee vs. Camorra & Ramstein
2. Maximito/Mini Fantasy/Shockercito vs. Mercurio/Nitrito/Pequeno Olimpico
3. Dragon Lee/Metal Blanco/Palacio Negro vs. Shigeo Okumura/Vangelius/Nobuo Yoshihashi
4. Revancha Match: Angel de Oro/Diamante/Rush vs. Olimpico/Psicosis/Volador Jr.
5. Atlantis/Black Warrior/Brazo de Plata vs. Dragon Rojo/Hiroshi Tanahashi/Ultimo Guerrero

9/16 – Arena Mexico
1. Horus & Trueno vs. Apocalipsis & Hooligan
2. Delta/Metro/Stuka Jr. vs. Cancerbero/Misterioso II/Virus
3. Torneo Cibernetico – Participants: Blue Panther/Maximo/Rush/Shocker/Toscano/Damian el Terrible/Felino/Hijo del Texano/Negro Casas/Rey Bucanero
4. Atlantis/Hector Garza/Jushin Thunder Liger vs. Mr. Aguila/Ultimo Guerrero/Volador Jr.
5. Por el Universal Title 2011: La Sombra vs. Averno

9/18 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Divino vs. Evola
2. Astral & Ultimo Dragoncito vs. Pequeno Violencia & Pierrothito
3. Pegasso/Rey Cometa/Sensei vs. Puma King/Rafaga/Tiger
4. El Gallo/Metal Blanco/Stuka Jr. vs. Exterminador/Shigeo Okumura/Nobuo Yoshihashi
5. Brazo de Plata/Mascara Dorada/Maximo vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

9/30 – Arena Coliseo de Guadalajara
1. Metatron vs. Exterminador
2. Pegasso & Rey Cometa vs. Arkangel de la Muerte & Escandalo
3. Angel de Oro/Black Warrior/Valiente vs. Alebrije/Histeria/Psicosis
4. Atlantis/Hijo del Fantasma/La Sombra vs. Mr. Niebla/Ultimo Guerrero/Volador Jr.
5. Steel Cage Match where the loser must shave or unmask – Participants: Angel de Plata/Delta/Guerrero Maya Jr./Leo/Leono/Metal Blanco/Palacio Negro/Sagrado/Toscano/Loco Max/Malefico/Shigeo Okumura/Polvora/Nobuo Yoshihashi

INDEPENDENT

9/14 – Palenque de la Feria de Aguascalientes
1. ?
2. Mascarita Divina & La Parkita vs. Mini Charly Manson & Mini Chessman
3. Fabi Apache & Lolita vs. Mari Apache & Sexy Star
4. Aero Star/Electroshock/La Parka Jr. vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)

9/17 – Plaza de Toros la Guadalupana de Pachuquilla
1. ?
2. ??
3. Mascarita Sagrada & Fabi Apache vs. Mini Psicosis & Sexy Star
4. Argos & Dr. Wagner Jr. vs. Super Fly & Tigre Cota

9/24 – Deportivo Jose Maria Morelos y Pavon de Aguascalientes
1. ?
2. Dark Angel & Estrellita vs. Princesa Sugei & Mima Shimoda
3. Metal Blanco & Palacio Negro vs. Arkangel de la Muerte & Escandalo
4. Angel de Oro/Delta/Stuka Jr. vs. Euforia/Misterioso II/Rey Escorpion
5. Mr. Niebla 20th Anniversary Match: Atlantis/Hijo del Fantasma/Maximo vs. Hijo del Texano/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero

9/25 – Sala del Armas Magdalena Mixhuca del Distrito Federal
1. Fabi y Mari Apache/Lolita vs. Jennifer Blake/Cinthia Moreno/Sexy Star
2. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Chessman/Nicho el Millionario/X
3. Drago/Elegido/Sugi San vs. The Black Family (Cuervo/Espiritu/Ozz)
4. Electroshock/Jack Evans/La Parka Jr. vs. Los Bizarros (Cibernetico/Escoria/Tabu)

INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

9/16 – Arena IWL de Tultitlan
1. A.T.M. (Cerebro Maligno/Epitafio/Fantasma de la Opera/Sepulturero) vs. Arsenal/Okuzono/Las Sangres Malandras I y II
2. Heddi Karaoui vs. Craig Classic
3. Daga vs. Micke Segura
4. Hardcore Match: Mad Man Pondo vs. Ovett
5. Angel o Demonio & Juventud Guerrera vs. Balls Mahoney & Low Rider

9/17 – Centro de Convenciones de Tlanepantla (1st Anniversary Show = GFL PPV)
1. ?
2. ??
3. ???
4. ????
5. 4 Way #1 Contender Match por el IWL Tag Titles: Balls Mahoney & Low Rider vs. Jack Evans & Extreme Tiger vs. Freelance & Tony Rivera vs. Naruto & Zumbido
6. Shoot Wrestling Rules: Electroshock vs. Heddi Karaoui
7. 3 Way Dance por el IWL Jr. Heavyweight Title: Daga (c) vs. Micke Segura vs. Craig Classic
8. A.T.M. & Mad Man Pondo vs. Los Porros
9. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Beast the Clown/Doink the Clown/Giant the Clown

INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

9/16 – Arena Naucalpan
1. Torneo Cibernetico por la Copa High Power – Participants: Alan Extreme/Black Terry/Centurion/Dark Devil/Imposible/Saruman/Triton vs. Extreme Boy/Impulso/Kamuz/Oscuro/Ojo de Tigre/Ojo de Tigre Jr./Vaquero Rokanrolero/Wotan
2. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911) vs. Apolo Estrada Jr./Hijo del Diablo/Picudo Jr.
3. Argos/Dinamic Black/Golden Magic vs. Bestia 666/Carta Brava Jr./Semental
4. Steel Cage Match where the loser gets shaved or unmasked – Avisman/Hijo del L.A. Par-K/King Drako/Multifacetico/Ludark Shaitan/Rossy Moreno/Sexy Lady/Diva Salvaje/Polvo de Estrellas/Yuriko

9/18 – Arena Naucalpan
1. Dragon Fly & Triton vs. Angel Mortal Jr. & Dark Devil
2. Astro de Plata/Diva Salvaje/Miss Gaviota vs. Alan Extreme/Demente/Polifacetico
3. Astro Rey Jr./Dinamic Black/Golden Magic vs. Carta Brava Jr./King Drako/Picudo Jr.
4. Los Oficiales (AK-47/Fierro/911/Spartan) vs. Apolo Estrada Jr./Avisman/Dr. Cerebro/Hijo del Diablo
5. Super Libre: Los Temerarios (Black Terry/Durok/Freeyser) vs. La Dinastia Mendoza (Ray Mendoza Jr./Kortiz/Villano IV)

LUCHA LIBRE AZTECA

9/25 – Gimnasio Nuevo Leon
1. Gato Fantasma & Hijo del Ninja vs. Bengali & Difunto I
2. Angel Dorado Jr. & Mascara Purpura vs. Golden Boy & Tigre Universitario
3. Brazo de Plata & Maximo vs. Damian el Terrible & Hijo del Texano
4. Hector Garza & Shocker vs. Mr. Aguila & Olimpico
5. 3 Way Dance por el Campeonato Azteca: La Sombra (c) vs. La Mascara vs. Volador Jr.

PERROS DEL MAL

9/18 – Plan Sexenal de Cuernavaca
1. ?
2. ??
3. American Killer/Chico Che/Hijo del Fishman/Skayde vs. Ek-Balam/Hijo del Medico Asesino/Maldito Jr./Samoth
4. Dinamic Black/Golden Magic/Turbo vs. Bestia 666/Black Thunder/X-Fly
5. Tony Rivera/Super Nova/Zumbi vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween)

PROMOCIONES RAMS

9/18 – Plaza de Toros Candiani de Oaxaca
1. Lolita & Esther Moreno vs. Jennifer Blake & Sexy Star
2. Mascarita Divina/Octagoncito/La Parkita vs. The Mini Psycho Circus (Mini Monster Clown/Mini Murder Clown/Mini Psycho Clown)
3. Argenis/Argos/Drago vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
4. Super Libre: La Parka Jr. & Zorro vs. Cibernetico & Konnan

TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

INDEPENDENT

9/16 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Kung Fu Panda/Spyder Black/Transformer vs. Enfermero Jr./Silver Star/Star Boy
4. Super Astro & TJ Boy vs. Mortiz & Villano III
5. Chavo Guerrero & Chavo Guerrero Jr. vs. Ray Mendoza Jr. & Villano IV

PROMOCIONES FELIX

9/23 – Auditorio Municipal de Tijuana
1. ?
2. ??
3. Angel Metalico/Venum Black/X-Torm vs. Los Chicos Yeye (Cinico/Viento/Zarco)
4. Bestia 666/Leatherface/X-Fly vs. Diamantina/Hijo del Rey Misterio/Rubi Gardenia
5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. Los Perros del Mal (Perro Aguayo Jr./Damian 666/Halloween)

*Credit to AAA, Alejandro Amaro Diaz, Alexis Salazar, Apolo Valdes, Eduardo Reyes, EMLL, Ernesto Ocampo, IWRG, RFC

Be Sociable, Share!

    Comments

    One Response to “Lucha Report For 9/12/11”

    Trackbacks

    Check out what others are saying about this post...
    1. [...] LuchaWorld has KrisZ’s news update. [...]



    Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
    • RSS
    • Twitter
    • Facebook
    • YouTube